Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Понад 17 тисяч українців від початку року звернулися по психологічну допомогу до сімейного лікаря

5 липня 2023
295

Нині безоплатні послуги з охорони психічного здоров’я в Україні можна отримати у тому числі й на первинному рівні медичної допомоги – у сімейного лікаря чи педіатра. 

З початку 2023 року 17 064 унікальних пацієнти у 360 медзакладах скористалися послугою й отримали допомогу за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» (далі – пакет 51). Зазначимо, що ці послуги є абсолютно безоплатними для пацієнтів – оплату медзакладам за них здійснює Нацслужба здоровʼя України за Програмою медичних гарантій. Загальна сума сплачених медзакладам коштів за цим пакетом у 2023 році склала 1 882 521 грн.

Це стало можливим завдяки навчанню лікарів «первинки» за програмою підготовки Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) та впровадженню пакета Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Так, щоб послуги з охорони психічного здоровʼя стали більш доступними для українців, ВООЗ спільно з МОЗ України у межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативою Олени Зеленської розробили тренінг для сімейних лікарів «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP». 

Наразі вже понад 13 тисяч лікарів ПМД пройшли навчання. Загалом, станом на кінець червня 2023 р., сертифікати про проходження онлайн-тренінгу отримали майже 28 000 медичних працівників, серед яких – лікарі первинної та спеціалізованої медичної допомоги, медсестри та медбрати, керівники медзакладів та ін.

Загальна динаміка надання медичної допомоги за пакетом 51 у 2022 – 2023 роках (див. графік) свідчить про зростання залученості до надання медичних послуг за цим пакетом зі сторони медзакладів та лікарів «первинки» та збільшення кількості пацієнтів, яким такі послуги надаються.