Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Перша леді Олена Зеленська відкрила розширене засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ проти України

8 грудня 2022
267

У межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Національної програми ментального здоров'я відбулось розширене засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров'я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок агресії РФ проти України. 

У засіданні взяли участь представники посольств та міжнародних організацій: представництва ООН в Україні, Бюро ВООЗ в Україні, посли США, Канади, Швейцарії та Євросоюзу, представники посольства Великої Британії, голови ОВЦА.

На сьогоднішньому заході були представлені результати аудиту потреб громадян в послугах з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, аналіз міжнародного досвіду побудови систем психічного здоров’я, принципи, що можуть бути використані для покращення системи охорони психічного здоров’я в Україні.  

Олена Зеленська звернулася до присутніх зі вступним словом. 

«Просте питання “як ти?” стало гаслом наших багатьох кампаній із психічного здоров’я і виявилося глибшим ніж нам здавалося, бо воно не тільки про фізичний, а й про душевний стан. Найсильнішим із нас інколи потрібні місяці боротьби не тільки із ворогом, а і з власними стереотипами, щоб прийняти — відповідь на це питання може бути “я не гаразд. Мені важко, тяжко, стресово”. Психологічне “не гаразд” — це зараз стан більшості наших співвітчизників. І говорити про це, шукати рішення — нормально, правильно, обов’язково», — зазначила дружина Президента.

На зустрічі було презентовано розроблений у межах Національної програми ментального здоров'я документ – Оперативну Дорожню карту «Пріоритетні багатосекторні заходи із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні під час та після війни». Документ розроблено представниками державного сектору, агенцій ООН, міжнародних та українських організацій, які працюють в сфері розвитку та гуманітарного реагування, у координації з ВООЗ. Оперативна Дорожня карта дозволить швидко реагувати на виклики «тут і зараз». У ній визначено пріоритети, на які мають орієнтуватися всі, хто працює в сфері психічного здоров`я в умовах гуманітарної кризи. Це дозволить узгоджувати свої дії відповідно до визначених в результаті аналізу пріоритетів.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що без достатнього фокусу на психічне здоров’я нації ми матимемо значне навантаження на медичну, соціальну, освітню системи, на систему охорони правопорядку.

«Держава буде драйвером і координатором створення нової системи надання послуг у сфері психічного здоров’я. Послуг, що надаватимуться оперативно, ефективно, без бюрократії. Бо психологічний стан людини впливає на нашу стійкість перед викликами. Втрати в економіці можуть сягати 4-5% ВВП. Добробут українців бачимо основною метою наших спільних зусиль. Вистоїмо, подолаємо труднощі та відбудуємо Україну — сильну державу, головне багатство якої — здорові й талановиті люди», — сказав Прем'єр-міністр.

Учасники зустрічі ознайомились із результатами аудиту потреб громадян в послугах з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки та міжнародним досвідом побудови систем психічного здоров’я. Також було представлено принципи, що можуть бути використані для покращення системи охорони психічного здоров’я в Україні. Важливо, що окрім позитивних міжнародних практик, значну увагу було приділено вивченню помилок, щоб не допустити їх повторення в Україні.

 «Ця війна стане для нас тим, що в психології називають точкою постстресового зростання. На основі набутого досвіду й аналізу кращих міжнародних практик ми побудуємо в Україні одну з найефективніших систем підтримки психічного здоров’я світу, де допомогу зможе отримати кожен, хто її потребуватиме. Для цього разом із партнерами ми розробляємо закони і підзаконні акти, навчаємо спеціалістів, створюємо правила, за якими працюватиме система. Впевнений, ми на правильному шляху, адже після війни допомоги у сфері психічного здоров’я потребуватимуть мільйони українців. І держава буде готова її надати», — підкреслив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

У співпраці та за експертної підтримки ВООЗ створено єдиний координаційний центр з напрацювання рішень та реалізації Національної програми ментального здоров'я — Проєктний офіс при Кабінеті Міністрів. Надалі проєкти, які розробляють та реалізують міністерства, будуть проходити тестування у Проєктному офісі, щоб уникати дублювань та для впевненості, що вони відповідають усім вимогам та міжнародним стандартам.

Нагадаємо, перша стратегічна сесія Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ, відбулася влітку за участю першої леді Олени Зеленської, представників низки міністерств і відомств, Верховної Ради, міжнародних організацій, експертів. Її було присвячено розробці цільових послуг із психічного здоров’я для різних груп населення.

«Вкрай важливо, щоб усі відомства були активними учасниками цієї взаємодії. Ми не маємо часу на довготривалі експерименти, тому найкращий міжнародний досвід, зібраний у співпраці з Бельгією, США, Великої Британії та Ізраїлем, показує, які елементи можуть бути адаптовані для моделі послуг в Україні. Окремі слова подяки хочу адресувати Всесвітній організації охорони здоров`я та USAID за розуміння наших потреб та всебічну допомогу Україні. А ще сьогодні все більше стає зрозуміло, що той унікальний досвід, який, на жаль, переживає Україна, дозволить нашій країні додавати свої кейси і практики у світовий багаж психічного здоров`я», — відзначила Олена Зеленська. 

Національна програма ментального здоров’я — ініціатива першої леді Олени Зеленської, яка має на меті допомогти громадянам подолати пов’язаний з війною стрес і наслідки пережитих травматичних подій, запобігти розвитку психічних розладів. Розробку та впровадження програми координує Міністерство охорони здоров’я України у тісній взаємодії з українськими та міжнародними фахівцями. Ініціатива реалізується за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я.

«Розумію, що фраза “нас впишуть у підручники” звучить двозначно, але це вже не відворотно. Так буде. І від нас зараз залежить, що туди впишуть — я б хотіла, що б це був успішний кейс, як ціла країна, кожна людина, подолала випробування війни. Насамперед — психологічні, в самих собі». — резюмувала перша леді.