Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Пацієнти позитивно реагують на те, що їх сімейний лікар може надавати підтримку з ментального здоровʼя – лікар-терапевт Сергій Подолинний

10 лютого 2024
67

Серед українців збільшилась частка тих, хто не виключає можливості звернення до спеціаліста в питаннях ментального здоровʼя, – з 34% у 2022 р. до 42% у 2023 р. та зменшилась кількість тих, хто ніколи не планує звертатись – з 46% до 38%. Про це свідчать результати другої хвилі дослідження, проведеного дослідницькою компанією Gradus Research у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

І хоча опитування демонструє позитивну тенденцію, проте готовність звертатися по допомогу до фахівців у разі виникнення проблем з ментальним здоровʼям все ще низька: лише двоє з пʼяти опитаних не виключають такої можливості, а по факту – звернень ще менше. Причини різні: стигма, упереджене ставлення, непоінформованість щодо наявних безоплатних послуг, віддаленість вузького спеціаліста, неможливість чи небажання оплачувати послуги платних фахівців тощо. А тому можливість отримати послуги з підтримки ментального здоровʼя у сімейного лікаря – фахівця, до якого українці звикли звертатися з питань здоровʼя – дуже важлива ініціатива держави.

Нині понад 16 000 тисяч лікарів первинки – сімейні лікарі, терапевти та педіатри – пройшли онлайн-навчання за програмою «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP*». Серед них – і Сергій Подолинний, лікар-терапевт у КНП «Золотоніський міський центр первинної медико-санітарної допомоги (сімейної медицини)» Золотоніської міської ради.

*mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) – глобальна програма ВООЗ, що вчить сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів допомагати пацієнтам у питаннях ментального здоровʼя. 

Мотивацією для лікаря стала можливість підвищити ефективність лікування своїх понад 2000 тисячі пацієнтів. За його словами, це навчання дозволяє інтегрувати знання про розлади психічного здоров'я у загальну практику терапевта, дає можливість ефективніше розпізнавати та допомагати пацієнтам з ПНПР-розладами. 

«Навчання було цікаве. Я отримав багато нових знань та відповіді на питання, які зібрались у мене за час роботи лікарем, адже як терапевт я маю широкий спектр пацієнтів із різними медичними та психічними проблемами, – розповідає лікар-терапевт Сергій Подолинний. – Знання, отримані під час навчання mhGAP, дозволяють мені надавати більше послуг пацієнтам, охоплюючи не лише їхні фізичні, але й психічні потреби, застосовувати оптимальні методи лікування для пацієнтів зі змішаними проблемами». 

Для Сергія Подолинного участь у програмі mhGAP – спосіб приєднатися до глобальних зусиль у покращенні доступу пацієнтів до допомоги у сфері психічного здоровʼя. А в цьому нині в Україні є значна потреба. Як підтверджує його лікарська практика, протягом останніх років збільшилась кількість скарг пацієнтів, які можуть свідчити про ПНПР-розлади, зокрема, пригнічений настрій, тривога, безсоння, хронічний стрес. Знання в галузі ментального здоровʼя дозволяє фахівцям інтегрувати психічні аспекти у визначення та лікування фізичних захворювань, що є важливим для здоровʼя пацієнта загалом.

«Більшість пацієнтів реагують позитивно на інформацію, що їх сімейний лікар навчився та може надавати підтримку в галузі ментального здоровʼя, – продовжує  Сергій Подолинний. – Це може збільшити впевненість пацієнтів у своєму лікарі та покращити взаємодію. Акцент на психічному здоровʼї у практиці сімейного лікаря може сприяти зменшенню стигми, повʼязаної з психічними захворюваннями. Пацієнти можуть відчувати, що їх сімейний лікар може забезпечити їм повноцінну та доступну допомогу, охоплюючи як фізичний, так і психічний добробут».

Щоб перевірити, чи пройшов відповідну підготовку ваш сімейний лікар, або знайти такого спеціаліста первинної ланки, скористайтеся онлайн-мапою на сайті НСЗУ або зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. На мапі можна застосувати пошук за різними фільтрами: місцем розташування медзакладу, посадою лікаря або видом допомоги. 

Нагадаємо, що інтеграція послуги з ментального здоровʼя в систему первинної медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоровʼя України у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя — ініціативи першої леді Олени Зеленської. 


C:\Users\koshova\Desktop\7855f099-1337-47e4-a0e6-e2e34867c576.jpg