Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Онлайн-курс для «первинки» з ведення поширених психічних розладів з використанням керівництва mhGAP»

29 грудня 2022
26435

Даний курс призначений для працівників первинної медичної допомоги (далі – ПМД) (сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, медичні сестри/брати). Але першочергово до навчання запрошуються саме сімейні лікарі, щоб якомога швидше вони могли опанувати знання та допомагати нашим громадянам, які мають проблеми з психічним здоровʼям. 

«Фахівці первинної ланки – спеціалісти першого контакту. Саме вони є першими, хто зустрічає  людину зі скаргами та можуть оцінити її стан, надати ранню чи радше невідкладну психологічну підтримку. А у разі необхідності передати людину з розладами ментального здоров'я до відповідного "вузького" спеціаліста - психолога, психотерапевта чи психіатра. Нині ми  створюємо власну українську модель послуги з психосоціальної підтримки, яка стане ефективною в умовах нової воєнної та післявоєнної реальності. Ми разом долаємо стигми і бар'єри щоби люди зверталися до фахівців за допомогою, бо це нормально і це допомагає  плекати стресотійкість і зберегти здоров'я – сказала заступниця міністра охорони здоров’я України Ірина Микичак. – Спеціалісти первинної ланки не будуть виконувати роль психіатрів чи психотерапевтів. Однак, ми прагнемо залучити цю потужну спільноту української медицини аби громадяни мали доступ до психологічної допомоги на ранньому початковому етапі та могли отримати спеціалізовану медичну допомогу у разі необхідності. Саме тому програма mhGAP для фахівців первинного рівня медичної допомоги активно використовується для навчання лікарів».

Під час проходження курсу лікарі та медичні сестри/брати закладів ПМД зможуть дізнатися, зокрема, про:

  • поняття та види психічних розладів,
  • як пов’язані фізичні та психічні розлади,
  • подолання прогалини в охороні психічного здоров’я,
  • організацію оптимального поєднання послуг у сфері психічного здоров’я,
  • законодавче регулювання надання медичної допомоги пацієнтам з психічними, неврологічними розладами та розладами, пов'язаними з вживанням психоактивних речовин (ПНПР-розладам), на первинному рівні,
  • побудову ефективної комунікації з пацієнтом,
  • виявлення та ведення ПНПР-розладів за протоколами mhGAP.

Онлайн-курс із ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги є безоплатним і доступним для всіх працівників закладів ПМД на платформі Академії НСЗУ: https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=183

Пройшовши вказаний курс фахівці сімейної медицини отримують можливість надавати медичні послуги в рамках нового пакету програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги»*.

Онлайн-курс, створення якого ініціювали МОЗ разом з ВООЗ у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, базується на навчальних матеріалах mhGAP. 

Курс був розроблений групою фахівців із психічного здоров’я та загальної практики – сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP, за загальної координації Академії НСЗУ, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України. У розробці курсу взяли участь фахівці Академії Сімейної Медицини України, україно-швейцарського проєкту «Психічне здоров'я для України», ГО «Проліска» та Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». 

Розробку курсу здійснено за фінансової підтримки Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги та за підтримки Швейцарської Конфедерації.

Зазначимо: одночасно було мобілізовано зусилля партнерів (міжнародних та українських неурядових організацій та агенцій ООН) для поширення відповідного очного навчання за стандартизованою програмою ВООЗ. 

Медичні працівники ПМГ, які бажають отримати поглиблені знання за програмою mhGAP та відпрацювати навички ведення психічних розладів, можуть пройти очний тренінг від ВООЗ та партнерів. Для цього їм потрібно заповнити онлайн-форму за посиланням: https://forms.gle/kPsQ41rxjwY1jXuJ8

За результатами опрацювання заявок буде проведено планування проведення очних тренінгів у різних регіонах України. Щодо можливості взяти участь у тренінгу медичні працівники, які заповнили онлайн-форму, будуть повідомлені додатково. 

Довідка: mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) – це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із психічного здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із психічними розладами. Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам загальної практики протоколи діагностики та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, та інших розладів.

* Усвідомлюючи наслідки війни для психічного здоров’я населення та необхідність негайної відповіді на зростаючі потреби у послугах із психічного здоров’я, МОЗ та НСЗУ у листопаді 2022 р. запровадили новий пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» в рамках Програми медичних гарантій. Заклади ПМД, в яких щонайменше 20% медичного персоналу мають відповідний рівень підготовки, можуть укласти контракт із НСЗУ за новим пакетом.