Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Як вагітні українки за кордоном можуть отримати медичну допомогу під час вагітності та пологів

28 липня 2022
3773

В європейських країнах вагітним українкам, які виїхали з України через війну і звернулися за прихистком, надається безоплатний супровід вагітності, медичні послуги під час пологів та післяпологовий догляд за мамою  новонародженою дитиною. Для цього потрібно стати на облік та оформити місцевий аналог української обмінної карти.   

Щоб стати на облік для медичного супроводження вагітності, як правило, потрібно мати медичну страховку. Хоча в певних випадках, це не є обовʼязковою умовою. Приймання пологів та надання швидкої медичної допомоги вагітним є доступними і безоплатними навіть без наявності медичного страхування, а також документів про надання тимчасового захисту на території країни.

Добре, якщо жінка має із собою медичну картку від лікаря з України з даними про вагітність та загальний стан здоров'я, результатами аналізів. Їх можна перекласти і надати спеціалісту, який вестиме вагітність. Якщо такої медичної документації немає — місцевий лікар призначить необхідні аналізи та дослідження відповідно до потреби.

Перелік необхідних аналізів, а також правила отримання медичної допомоги вагітними українками у різних країнах дещо відрізняються.

Так, у Польщі вагітні українки мають право на безоплатне ведення вагітності, пологи та догляд за новонародженим в державних медичних закладах Польщі, які мають контракт з NFZ (Національним фондом охорони здоров’я). Під час першого візиту вагітну жінку поставлять на облік, створять польській аналог картки обліку вагітної та закріплять за нею соціально-сімейну акушерку, яка буде допомагати як вагітній жінці, так надалі й дитині. 

Литва надає повністю безоплатну медичну допомогу під час вагітності та пологів, яка охоплює будь-яке необхідне лікування: для матері та плода під час вагітності, для матері та дитини під час пологів у медичному закладі (але не вдома) та в післяпологовий період. Під час вагітності передбачені щонайменше шість оглядів у гінеколога, а також УЗД та інші аналізи. Також вагітна має можливість пройти безоплатний огляд окуліста і стоматолога.

У Франції тимчасово переміщені вагітні українки мають стати на облік до акушера-гінеколога до кінця першого триместру вагітності або щойно прибудуть до Франції, якщо термін вагітності вже більший. Ведення вагітності здійснюється в державних лікарнях, у Центрах захисту матерів та дітей (PMI), у лікарів приватної практики в оздоровчому центрі або в приватній клініці. 

Усі аналізи, дослідження та консультації, препарати для вагітних (в т. ч. деякі вітаміни) — безоплатні. Також за рецептом можна отримати безоплатно компресійні панчохи та бандаж.  

Вагітна має заздалегідь обрати лікарню, де буде народжувати (обрати лікаря неможливо, пологи прийматиме черговий акушер). Цікаво, що у Франції пологи безоплатні навіть у приватних клініках. Тут можуть пропонувати більш комфортні умови (наприклад, одномісну палату), проте державні зазвичай мають краще медичне оснащення. 

Якщо дорога до пологового будинку займає понад  45 хвилин, за страховкою можна отримати житло ближче строком на 5 ночей до пологів або більше. Детальніше — тут.

Під час вагітності та після народження дитини у Великій Британії пацієнтка має право на безоплатну медичну допомогу — її організовує сімейний лікар. Послуги охорони материнства охоплюють догляд від початку вагітності до часу виписки з-під догляду акушерки. Для цього важливо звернутися до акушерки або до сімейного лікаря якомога раніше. 

Українки також мають право на допомогу патронажної медсестри — кваліфікованої медсестри або акушерки, яка пройшла додаткову підготовку і допомагає дітям до 5 років залишатися здоровими. 

Інформація щодо вагітності та пологів у Великобританії є за посиланням www.gov.uk/browse/childcare-parenting/pregnancy-birth та www.nhsinform.scot/ready-steady-baby — у Шотландії. 

В Іспанії безоплатні медичні послуги для вагітних можна отримати у місцевому медичному центрі (Centro de salud або centro de asistencia primaria, CAP) або у лікаря загальної практики (médico de cabecera). При цьому є можливість обрати лікаря.

У багатьох клініках є громадська акушерка, яка організовує щомісячні допологові приймання. Спостереження записуються у паспорт матері (cartilla de embarazo).

За медичними послугами під час та після вагітності в Румунії українки можуть звертатися до сімейного лікаря, лікаря-акушера в амбулаторії або акушера (наприклад, в асоціації незалежних акушерів, +407 247 7221). Усі послуги для майбутніх українських мам безоплатні. Акушер та/або сімейний лікар можуть також запропонувати консультації та навчання щодо здорової вагітності, годування грудьми та виношування дитини.

Крім того, клініка Medicover (Медікавер) пропонує безоплатні педіатричні консультації та спостереження за вагітністю для українок: +40 219 896 або +4021-796-7391 (україномовний та п’ять англомовних операторів). 

Для отримання спостереження вагітності у Чехії жінка має стати на облік гінеколога. Допомога вагітним та породіллям є безоплатною за наявності медичного страхування. Вибрати пологовий можна незалежно від місця проживання. У більшості пологових будинків необхідно зареєструватися на 14+ тижні вагітності, в деяких закладах це можна зробити онлайн. 

Якщо жінка народила до отримання візи тимчасового захисту, витрати на медичну допомогу будуть відшкодовані страховою тільки у випадку готовності візи протягом 30 днів. Її новонароджена дитина має право на безоплатну медичну допомогу протягом 30 днів до отримання своєї візи. Проте для отримання безоплатної медичної допомоги потрібно відразу оформити страхування на дитину (протягом восьми днів від народження).

Для дитини потрібно обрати педіатра – до або відразу після пологів. Інструкція щодо процедури реєстрації доступна на цьому сайті. 

Більш детально про надання медичної допомоги в деяких країнах Європи йдеться у розділі Медична допомога вимушеним переселенцям за кордоном (вкладка «Воєнний стан» — «Громадянам»). Наразі тут подана інформація щодо медичної допомоги вагітним (спостереження, пологи, документи для малюка), а також правила отримання гінекологічної допомоги у таких країнах: Велика Британія, Іспанія, Литва, Польща, Румунія, Франція та Чехія.  

Нагадаємо, що МОЗ змінами до наказу МОЗ  №1066 спростило процедуру формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність для вагітних українок, які через збройну агресію рф виїхали за кордон. Тепер українські лікарі можуть відкрити лікарняний дистанційно.