Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Центр психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» став сьомим центром досконалості: підписано відповідний меморандум з МОЗ

4 квітня 2024
95

Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко та керівниця Центру психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» Ксенія Возніцина підписали меморандум про взаємодію у сфері розбудови клінічних мультидисциплінарних реабілітаційних центрів досконалості. Спільна робота сприятиме поліпшенню якості надання реабілітаційної допомоги в Україні, а також покращенню якості допомоги пацієнтам з легкою черепно-мозковою травмою та психотравмою.

«Сьогодні підписали меморандум про створення ще одного центру досконалості — вже сьомого. Йдеться про Центр психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів “Лісова поляна”. Практику центрів досконалості ми започаткували на початку цього року. Це осередки впровадження нових доказових методів надання реабілітаційної допомоги та підвищення кваліфікації фахівців з усієї країни. Цього разу фокус уваги — на покращенні якості допомоги пацієнтам з легкою черепно-мозковою травмою та психотравмою, у тому числі людям, які пережили полон і тортури. Через триваючу війну та постійні атаки ворога запит на цей вид допомоги значно зріс і серед військових, і серед цивільних. Лісова поляна має унікальний досвід у цій сфері. Тут використовуються сучасні методики, підходи та настанови. Важливо розвивати цей напрям та масштабувати найкращі практики на всю країну», — зазначив міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.

У січні цього року Міністерство охорони здоров’я підписало меморандуми з шістьма медзакладами, в яких функціонують реабілітаційні відділення, що демонструють чудові результати та застосовують найкращі практики. Вони стали центрами досконалості. Ці центри є осередками впровадження нових доказових методів надання реабілітаційної допомоги, тут здійснюється підготовка фахівців мультидисциплінарних реабілітаційних команд з усієї країни. 

МОЗ та Лісова поляна спільно працюватимуть над зміною підходів до надання медичної допомоги у разі легкої черепно-мозкової травми (лЧМТ). Фахівці закладу працюють за міжнародними рекомендаціями: це клінічні настанови Міністерства у справах ветеранів США та Міністерства оборони США. Для лікування пацієнтів із лЧМТ у центрі застосовується мультидисциплінарний інтегрований підхід, що дозволяє також врахувати тривалі наслідки подібних травм та пов’язаних із ними розладів психічного здоров’я. 

«Ми з командою вже 10 рік займаємось “невидимими пораненнями”. І так звана контузія — легка черепно-мозкова травма — є одним з них. Від правильного лікування та реабілітації залежить, чи буде такий “автограф війни” зберігатись у людей на довгі роки. Використання недоказових методів як в лікуванні гострої травми після дії вибуху, так і при веденні наслідків такої травми часто не дає жодного позитивного ефекту. Застосування “крапельниць” у разі такого ураження є абсолютно невиправданим, не міститься в жодній міжнародній клінічній настанові. В період гострої травми необхідно надати допомогу в подоланні симптомів, які викликає вибухова хвиля, та динамічно спостерігати за станом, щоб не пропустити більш тяжке ушкодження. Коли ми вже говоримо про роботу з наслідками травми, які у певної кількості людей можуть сформуватись, то необхідно використовувати так званий інтердисциплінарний підхід: залучення багатьох фахівців (і лікарів загальної практики, і реабілітаційні команди, і психологів) і різних методів впливу на те, щоби дати мозку відновити втрачені нейронні звʼязки», — керівниця Центру «Лісова поляна» Ксенія Возніцина. 

Лісова поляна є унікальним закладом, де надають послуги у сфері психічного здоров’я, засновані на доказових практиках та з урахуванням «recovery-oriented» принципу в поєднанні з фізичною реабілітацією. Пацієнтам з лЧМТ призначається індивідуальний план лікування, який може складатися з 4-6 годин терапевтичних активностей на день. Тренування для вестибулярного апарату з фізичним терапевтом, заняття для тренування мозочкової системи. Фахівці центру проводять тестування IMPACT на наявність наслідків травми. Ерготерапевти працюють над тренуванням когнітивних функцій. У центрі функціонує зал фізичної терапії, кабінет психотерапії, кабінет когнітивних занять тощо.

Восени минулого року під час третього Саміту перших леді та джентльменів була започаткована програма міжнародного медичного партнерства, що впроваджується МОЗ за ініціативи першої леді України Олени Зеленської. В рамках програми укладено меморандум про співпрацю між Лісовою поляною та Atlas Institute for Veterans and Families на базі Королівського центру психічного здоровʼя Оттави. Канадський заклад об’єднує провідних фахівців у сфері психічного здоров’я, науковців і технології для отримання глибшого розуміння мозку та дослідження інноваційних підходів до запобігання та лікування психічних захворювань у ветеранів і членів їхніх родин. 

Концепція розвитку центру «Лісова поляна» передбачає, зокрема, і створення філій у різних регіонах України. Першим кроком стане реорганізація Спеціалізованого клінічного санаторію імені В. П. Чкалова МОЗ України в Одесі, шляхом його приєднання до Лісової поляни. Відповідний наказ МОЗ про реорганізацію був підписаний у березні 2024 року. 

Планується й масштабна реновація Лісової поляни. Завдяки залученим донорським коштам розробка проєктної документації комплексної реновації центру наразі вже профінансована і перебуває на завершальному етапі. Це стало можливим за підтримки UNITED24 та американської компанії «Direct Relief». Кошти на оновлення закладу будуть виділені в рамках реалізації спільного проєкту МОЗ та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя (HEAL Ukraine)».

Довідка: для оперативного реагування на потреби професійного вдосконалення фахівців із реабілітації та розвитку доказового мультидисциплінарного підходу до реабілітації, починаючи з гострого періоду, МОЗ України ініціювало розвиток клінічних мультидисциплінарних реабілітаційних центрів досконалості. Наразі їх сім — у Києві, Івано-Франківську, Дніпрі, Ужгороді, Вінниці та Тернополі. 

Центри досконалості розвиваються на базі прогресивних реабілітаційних відділень, що функціонують у багатопрофільних лікарнях та надають реабілітаційну допомогу, починаючи з гострого періоду. Головною метою їх діяльності є підвищення кваліфікації фахівців з реабілітації різних професій та навчання мультидисциплінарних реабілітаційних команд (МДРК). Центри слугують тренінговими хабами для інших українських реабілітаційних команд. Окрім того, їх роль включає впровадження нових доказових методів надання реабілітаційної допомоги та розвиток спільноти фахівців з реабілітації.