Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Інтерв’ю

Головний санлікар про те, чи буде в 2022 році новий локдаун, пігулки від коронавірусу та бустерну дозу вакцини

31 грудня 2021
14193

Якою буде ситуація з коронавірусною інфекцією в наступному році, як влада України готується до нової хвилі, спричиненої штамом "Омікрон", чи варто готуватися до нового локдауну, коли буде доступна бустерна доза вакцини або пігулки від коронавірусної інфекції в Україні? Про все це Українське радіо розпитало в заступника міністра охорони здоров’я, головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна.

Про ситуацію з коронавірусом в 2022 році

2021 рік – це рік вакцинації. Дуже добре, що вакцина була розроблена доволі швидко, вона є ефективною і в багатьох країнах світу вже торує стежку до подолання коронавірусної хвороби. В той же час з'явилась нова проблема – доволі швидка мутація коронавірусу і це буде залишатися в 2022 році як основне завдання системи охорони здоров’я майже усього світу. 

Зараз на політичному рівні точаться дискусії щодо можливості введення бустерних доз, тому питання рівноцінного доступу до вакцини буде розглядатися і в 2022 році. 

Про епідемічну ситуацію в Україні

Ми йдемо з невеличким запізненням по відношенню до країн ЄС: спалахи, які реєструються в Європі, в Україну приходять через 1-2 місяці після того, як вони досягли піку там. Тому зараз в нас ще завершується попередня хвиля, яка була викликана штамом "Дельта", й ми бачимо поступове спадання інтенсивності епідемічного процесу. З вчорашнього дня в нас виведено всі області з червоного рівня епідемічної небезпеки. 

Але прогностично десь з другої половини січня і в лютому ми будемо спостерігати підвищення рівня захворюваності на коронавірусну інфекцію, яка, скоріш за все, вже буде викликана новим штамом "Омікрон". 

Про штам "Омікрон" в Україні

Станом на 30 грудня було виявлено всього 6 лабораторно підтверджених випадків. Ми це побачили переважно по зразках з Київської області, Львова та Дніпра. Більше половини цих випадків пов’язані з перебуванням за кордоном, а друга частина пов'язана із контактуванням із підтвердженою особою, тобто йдеться про домашні осередки. Серед країн, куди виїжджали люди, – Німеччина, Польща, ОАЕ. Найчастіше – це або робочі візити, або відпочинок. Й хоча при перетині кордону люди проходили тестування, по прибуттю в Україну в них починалися симптоми і при повторному тестуванні вони все ж таки отримували позитивний результат. Штам "Омікрон" швидше передається, більше людей може бути інфіковано, а інкубаційний період хвороби скорочений. 

За клінічними даними інфікування штамом "Омікрон" призводить до більш легкого перебігу хвороби, аніж при штамі "Дельта". Проте цей штам передається набагато швидше, ніж "Дельта": швидкість його передачі зростає майже в третину. Й звичайно, що люди із супутніми неінфекційними хворобами, імунокомпроментовані люди потрапляють в більшому відсотку випадків в лікарняні заклади, враховуючи важкий перебіг коронавірусної інфекції.

Ефективність повного курсу вакцинації при штамі "Омікрон" також дещо знижується: відсоток зниження зараз складає біля 30 %. Бустерна доза може бути застосована для того, щоб підняти цей відсоток, скоротити його до 50 %. 

Повну версію інтерв'ю дивіться на сайті Українського радіо