Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Covid-19 та календар щеплень під час війни, інфекційні спалахи й мавпяча віспа — інтерв’ю з головним санітарним лікарем

Від початку повномасштабного вторгнення Росії боротьба з ковідом наче відійшла на другий план. У громадських місцях все рідше можна зустріти людей у масці. Чи дійсно пандемія відступила, яка санітарна ситуація в країні, а також чи дійде до України мавпяча віспа в інтерв’ю суспільному розповів головний санітарний лікар Ігор Кузін.

Перед новим роком на запитання, чи знімемо ми маски у 2022 році, ви сказали, що ні. Але від 24 лютого побачити людей в масках — це виняток. Яка зараз статистика захворювання на ковід?

У кінці 2021 року ми дійсно вважали, що масковий режим буде продовжений і ми будемо стикатися з появою нових штамів. На жаль, Україна зараз трішки відрізняється від усього світу через те, що в нас війна. З іншого боку, ми не можемо мати таких самих показників по захворюваності, як і весь світ. І на це є об’єктивні обставини. Мова йде про те, що рівень тестування в країні впав майже на 90%.

У країні продовжує циркулювати Омікрон. Він викликає набагато легші випадки, які маскуються під звичайні ГРВІ, проходять за 3-4 дні".

Зараз в середньому ми проводимо близько 3,5 тисяч тестів з використанням швидких методів діагностики. Це переважно тестування на рівні первинної ланки медичної допомоги. І 1100-1200 досліджень ПЛР — це коли пацієнт або госпіталізується, або в нього проводиться повноцінне молекулярне дослідження.

Випадки ботулізму ми фіксуємо в тих самих регіонах, яким вони були притаманні — захід України, Київська, Чернігівська області".

Сумарно впродовж тижня ми реєструємо близько 4 тисяч нових випадків інфікування ковід. На жаль, також є смертельні випадки, випадки інфікування і хвороби серед медичних працівників. Але загальна кількість є дійсно меншою.

Якщо бачимо ризиковану ситуацію, включаються механізми цивільного захисту, іде оповіщення населення про те, що є ознаки хімічної небезпеки, і ви маєте пройти в укриття".

Яка зараз статистика летальних випадків від ковіду?

У середньому за один тиждень — 20-30 випадків. Це набагато менше, ніж було під час пікових навантажень і хвиль ковіду. В Україні продовжується молекулярний епідеміологічний нагляд. Це означає, що ми з кожної території, області, беремо зразки ковіду, і розшифровуємо геном, дивимося, які штами циркулюють в Україні. Так ось, в країні продовжує циркулювати Омікрон. Він викликає набагато легші випадки, які маскуються під звичайні ГРВІ, проходять за 3-4 дні, і найчастіше не призводять до важкого перебігу. Ми також отримуємо інформацію, що в Китаї, у деяких інших країнах з’являються нові штами, мутації. В Україні поки що нових штамів немає.

Чи не з’являться вони, коли українці почнуть повертатися додому з інших країн?

Скоріш за все, будуть завозитися ті штами, які зараз циркулюють. Коронавірусна хвороба у світі змінює свою картину. Вона переміщується в групу епідемічних захворювань, з якими ми кожного року стикаємося під час сезонної хвилі грипу або інших гострих респіраторно вірусних інфекцій.

Україна до кінця 2022 року має вакцинувати 70% людей. Чи виконаємо ми цей план?

На жаль, думаю, ні, через низку об’єктивних обставин. Зараз у нас провакциновано біля 16 млн українців — 42%. Але ми розуміємо, що 6-7 млн виїхали за межі країни. Частина перебуває на території, де ведуться бойові дії. Там неможливо розгорнути навіть елементарні базові послуги з вакцинації або профілактики. Десь 60-65% точок, які раніше працювали над вакцинацією, припинили роботу.

Повну версію інтерв'ю читайте на сайті suspilne.media