Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Здоров'я А-Я

Категорії

Що таке детокс, і чи насправді це працює: розказує експерт

17 липня 2018
98615

Про те, що “ми брудні із середини” казали ще в давньому Єгипті. Старше покоління прагнуло “очиститись від шлаків”, а міленіали “роблять детокс”. Донедавна, справжній детокс робили в реанімації людям із передозуванням нартотиками чи алкоголем. Та згодом ідею підхопив бізнес, і нині продажі детокс-соків в США сягають $3 млрд. В Україні подібний підрахунок ніхто не проводив, але детокс-дієти є надзвичайно популярними.

 

 

Як насправді працює детокс і чи потрібен він вам - розповідає біолог та наукова блоґерка Дарія Прокопик.

 

 

 

Що таке детокс

Концепція детоксу полягає в тому, що наше тіло в процесі життєдіяльності ніби-то утворює токсини і “шлаки”, і їх треба постійно позбуватись. Інакше вони псують нашу шкіру, кишечник, спотворюють запах тіла і заважають ясності думок.  В якості боротьби із токсинами нам пропонують сокові дієти, прянощі, гідроколонотерапію, масажі та сауну.

Наше тіло самостійно вміє робити детокс в печінці та виводити все непотрібне через кишківник, легені та нирки. Ми постійно щось знешкоджуємо: деякі гормони, каву, ліки, косметику, сигаретний і автомобільний дим (https://bit.ly/2NX3Wji)

За детокс відповідають спеціальні ферменти, і допомагають їм в цьому вітаміни та амінокислота глутатіон. У результаті, “токчисні” речовини стають розчинними у воді і виходять з організму. Якщо детокс-фрешем просто “залити токсини”, то вони не знешкодяться.

У слабкості, нездорових проявах на шкірі чи у диханні можуть бути інші причини - наприклад, брак вітамінів, гормональний дисбаланс, але ніяк не “токсини”.  “Забиті судини” - це атеросклероз, наслідок нездорового харчування, брак руху і куріння. “Брудний кишківник” - це і бактерії, що там живуть і нам потрібні, і дискомфорт через нездорову їжу, алергії, гіподинамію чи зневоднення, погане травлення чи брак рослинних волокон в раціоні.

 

Чи можна схуднути на детокс-дієті

Тиждень детокс-дієти справді допомагає схуднути - від голоду, втрати води і промивання кишечника.

Є і зворотній бік. Детокс-процедури можуть пошкодити кишківник, а  непастеризованим соком легко отруїтись. До того ж, вітаміни в соках швидко руйнуються. Тривале голодування може спричинити закислення крові та навіть кому.

Не засмучуйтесь, якщо досі вірили в боротьбу зі шлаками! В ідеї акценту на овочі, спеції та чаї є певний підтверджений наукою сенс. Зелений чай, буряк, темні ягоди, різноманітні капусти, зелень, кава, кориця, ройбуш та соя активують гени, що відповідають за детоксикацію. А ще й забезпечують нас речовинами, потрібними для нього (https://bit.ly/2NX3Wji​)

 

Як допомогти організму очиститися

Перш за все, уникайте “інтоксикації” сміттєїжею та їжте багато свіжих овочів та фруктів. Це допоможе кишківнику, судинам, печінці та шкірі.

По-друге, не куріть і відмовтесь від алкоголю. Коли ви кинете курити, ваш організм не буде змушений постійно знешкоджувати 4000 різноманітних токсичних сполук диму. Так само відома від куріння на 25% знизить ризик серцево-судинних хвороб (“зашлакованих судин”). Ще одне джерело інтоксикації - алкоголь. Що менше його ви споживаєте, то “чистіша” ваша печінка і все тіло.

По-третє, займайтесь спортом. Фізична активність допомагає схуднути, “чистить судини” і налаштовує на  здорове харчування.

Читайте також