Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Здоров'я А-Я

Міфи про біль у спині

5 липня 2018
56074

Коли ви думаєте про біль у спині, то може здаватися, що вас це не торкнеться. Принаймні найближчим часом. Адже зазвичай панує думка, що спина болить у людей похилого віку, або ж спортсменів, які багато тренуються, або ж у людей, які працюють фізично.

Насправді, це не так. Всі люди протягом життя відчувають біль у спині різного характеру. За статистикою, біль у спині є 2-ю причиною звернення за медичною допомогою (після застуди).

 

"Більш того, майже в 30% випадків приступ повторюється протягом наступного року. Тому не дивно, враховуючи таку поширеність цього явища, що навколо болю у спині існує величезна кількість міфів і спекуляцій, якими успішно користуються різні шарлатани," - коментує лікар-нейрохірург Вадим Ілляшенко.

Зібрали разом з ним найбільш поширені міфи та запитання щодо болю у спині.

 

Міф 1: Якщо у мене болить спина вже у молодому віці, то що ж буде зі мною до старості?

Факт: Насправді, піковий вік виникнення болю у спині припадає на 35-55 років. Після 55 років поширеність болю починає знижуватися, особливо  це стосується болю, джерелом якого є міжхребцеві диски.

 

Міф 2: Коли болить спина потрібен спокій, постільний режим та мінімальна кількість руху.

Факт: Спокій і постільний режим можуть стати причинами затримки в одужанні, окрім того - переходу болю в хронічний. Тому зберігати рухову активність наскільки це можливо - основна рекомендація під час нападу болю в спині. Якщо біль настільки сильний, що постільний режим все-таки потрібен, спробуйте обмежити його тривалість до 1-2 днів. З часом, як відчуття болю послаблюється, потрібно збільшувати рухову активність, поступово включати вправи для хребта. Пам’ятайте, що фізична активність і вправи - це основні ліки від болю в спині.

Варіанти вправ для спини знаходьте тут (https://goo.gl/7GyXdD) (https://goo.gl/hE6Nse). Крім того, ці вправи можна виконувати як профілактику виникнення болю.

 

Міф 3: Загострення болю в спині потрібно лікувати в лікарні.

Факт: В переважній більшості випадків, стаціонарного лікування не потрібно. Все необхідне лікування можна забезпечити в амбулаторних умовах. Перебування в стаціонарі може навпаки зашкодити, наприклад, через зниження фізичної активності або ж лікарняні інфекції.

 

Міф 4: Для лікування болю в спині обов'язково потрібні уколи або крапельниці.

Факт: Медикаментозне лікування болю в спині - мало не останній метод, про який варто думати, коли виникає біль у спині.  

Якщо все-таки потрібні препарати для усунення болю, то цілком достатньо прийому таблетованих форм. Ефект при цьому точно такий же, як і від уколів. При цьому таблетовані форми препаратів набагато дешевші.

Самі внутрішньом'язові ін'єкції можуть бути болісними і супроводжуватися ускладненнями (постін'єкційними інфільтратами та абсцесами). А лікування крапельницями взагалі не має ніякого наукового обґрунтування. Насправді, крапельниці та уколи просто підсилюють ефект плацебо.

 

Міф 5: Якщо болить спина - потрібно приймати хондропротектори.

Факт: Хондропротектор - лікарські препарати, які начебто стимулюють процеси регенерації хрящової тканини і уповільнюють її подальшу дегенерацію.

Прийом хондропротекторів під час болю в спині  (як і при інших проблемах) - марна трата грошей. Не існує ніяких досліджень, які доводять їхню ефективність.

 

Міф 6: Якщо болить спина, допомагають фізіотерапевтичні процедури (електропроцедури) - електрофорез, магнітотерапія або лазер.

Факт: Немає ніяких доказів ефективності даних процедур під час нападів болю у спині. Користь від них може бути тільки одна - якщо, наприклад, пацієнт похилого віку буде ходити в поліклініку на процедури, то сама ходьба як вид фізичної активності допоможе набагато швидше позбутися від болю.

 

Міф 7: Всі хвороби з’являються через хребет.

Факт: Якщо у вас часто болить спина, то цілком ймовірно, що ви мало рухаєтеся, маєте зайву вагу або ж шкідливі звички. Через такий спосіб життя зростають ризики появи  серцево-судинних захворювань, шлунково-кишкових хвороб та ін. Погана фізична форма та не здоровий спосіб життя - найбільш ймовірні причини виникнення болю та проблем зі здоров’ям. Ваш хребет тут ні до чого.

 

Міф 8: Якщо болить спина, то обов'язково потрібно робити МРТ або рентген.

Факт: У більшості випадків немає необхідності в додаткових дослідженнях, якщо лікар не виявив при огляді ознак серйозних захворювань. Більшість змін, що виявляються на МРТ, носять природній віковий характер, не є джерелами болю в спині і також дуже часто зустрічаються у людей без симптомів (без болю в спині). Докладніше тут (https://goo.gl/ZSJQ1h).

 

Міф 9: На МРТ у мене знайшли протрузію (розрив диска, спонділоартроз, остеофіти і ін.), Це означає, що обов’язково потрібно лікувати мої протрузії.

Факт: Такий підхід до лікування - це лікування знімків МРТ, а не пацієнта. Часто ситуація, яку ми бачимо на МРТ (рентгені, КТ) рідко має відношення до болю в спині. Це лише прояви процесів старіння організму. Більшість нападів болю проходять протягом декількох днів-тижнів. При цьому зміни, що ми бачимо на знімку, залишаються такими самими.

 

Міф 10: Протрузія - це стан перед грижею, тому її невідкладно потрібно “лікувати”.

Факт: Протрузія міжхребцевого диска - це один із проявів дегенеративного процесу хребта, так само як і грижа. Еволюція протрузії може бути різна: вона може збільшитися в розмірах з часом, може тривалий час залишатися без змін, може зменшитися або ж на її місці може утворитися грижа диска. Передбачити як події будуть розвиватися в кожному конкретному випадку неможливо і не потрібно. Це природні процеси, які багато в чому залежать від генетики. На їх перебіг неможливо вплинути медичними методами. Найкраще, що ви можете зробити - вести активний здоровий спосіб життя та відмовитися від шкідливих звичок.

 

Міф 11: Щоб напади не повторювалися (або щоб “протрузія не перейшла в грижу”) потрібно кілька разів на рік проходити профілактичне лікування у вигляді крапельниць, уколів, фізіотерапевтичних процедур, масажів і т.д.

Факт: Це безглузда трата часу. Оскільки такі підходи до лікування та профілактики виникли через принцип “лікувати знімки, а не пацієнта”. Найкраще, що ви можете зробити для профілактики болю в спині - придбати абонемент в тренажерний зал або регулярно здійснювати ранкові пробіжки в найближчому парку.

 

Міф 12: Потрібно періодично робити знімки МРТ, щоб стежити за тим, як розвиваються зміни в хребті.

Факт: Це ще один приклад марної трати ваших грошей. МРТ потрібно робити тільки в тому випадку, якщо з'являються ознаки серйозних захворювань, певні неврологічні симптоми, що буває рідко - в 1-2% випадків. Зміни на МРТ з часом будуть відбуватися в будь-якому випадку, так як ми старіємо. Це так само природно, як посивіння волосся і поява зморшок з віком.

 

Міф 13: Щоб не боліла спина потрібно зосередитися на зміцненні м'язового корсету хребта.

Факти: На даний момент дослідженнями встановлено, що вправи, спрямовані суто на зміцнення м'язового корсету хребта, не мають переваг над іншими видами фізичної активності, наприклад, йогою чи пілатесом. Навіть звичайна регулярна ходьба є високоефективним методом в подоланні болю в спині.

Сучасні гайдлайни, які створено на основі науково-доказової інформації,  рекомендують навчати пацієнтів простим вправам, які вони зможуть регулярно виконувати самостійно, і рекомендувати ті види активності, які подобаються пацієнтам найбільше.

Робота з м'язами, що стабілізують хребет може знадобитися на певному етапі фізичної реабілітації після загострення болю в спині. Особливо для людей зі зниженим рівнем фізичної активності. Але не потрібно робити на цьому акцент, так як це закріплює хибну думку про крихкість хребта (потрібна стабілізація - значить хребет "не стабільний"), породжує непотрібні страхи і надмірну захисну поведінку.

 

Міф 14: У мене погана постава, і тому болить спина.

Факт: Як не дивно, але сучасні дослідження не виявили зв'язку між поганою поставою (наприклад, сутулість, гіперлордоз) з болями в спині. Багато людей, мають “погану” поставу, проте не страждають від болю. У той же час зустрічаються пацієнти з гарною поставою, які відчувають сильний біль.

Ми всі різні, тому не існує універсальної “ідеальної” постави. Насправді, відсутність активності веде до дискомфорту і появи болю в спині!

Якщо ви все-таки працюєте над поліпшенням постави (а в цьому немає нічого поганого), намагайтеся досягти звичного стану розслабленості.

Деякі особливості постави можуть сприяти появі болю в спині під час виконання певних активностей. Наприклад, посилений прогин в попереку (гіперлордоз) може спровокувати біль в спині під час гри в теніс через додаткове перевантаження міжхребцевих суглобів. Такі випадки є приводом для звернення до фізичного терапевта (реабілітолога).

 

Міф 15: Якщо у мене періодично болить спина, то мені не можна нахилятися і піднімати важкі речі.

Факт: Як і інші частини опорно-рухового апарату (наприклад, коліно), наш хребет створений для рухів і адаптується до багатьох видів активності. В тому числі і до нахилів вперед і підйомів тягарів. Потрібно просто бути до цього готовим.

Ми можемо відчути біль в коліні після незвичної активності, наприклад, під час довготривалої ходьби після тривалого періоду відсутності активності. Також  і біль в спині може виникати після незручного підйому важких предметів.

 

Регулярно робіть вправи, і ваша спина буде захищена.