Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Здоров'я А-Я

Категорії

Епідемії грипу в країні немає. Що треба знати про епідемічний поріг

23 січня 2019
21498

Перевищення епідемічного порогу захворюваності на грип не означає початок епідемії грипу. Найчастіше це типовий для зимової пори року та цілком очікуваний епідемічний підйом захворюваності. Розказуємо детально, що таке епідемічний поріг і коли можна говорити про епідемію.

 

Що таке епідемічний поріг, і як його розраховують

Епідемічний поріг — це інтенсивний показник захворюваності на грип і ГРВІ. Його розраховують на основі даних про захворюваність за багато років. Цей усереднений показник допомагає визначити початок епідемічного підйому захворюваності, який за певних умов може перерости в епідемію. Тобто це певною мірою сигнал для вжиття заходів, щоб не допустити епідемії грипу.

Епідемічний поріг для України та окремо для кожної області розраховують щороку.

Для нинішнього епідемічного сезону поріг становить 518,68 на 100 000 населення. 

Розрізняють такі рівні інтенсивності епідемічного підйому захворюваності на грип:

  • середня — 649,71 на 100 000 населення;
  • висока — 845,25 на 100 000 населення;
  • дуже висока — 921,59 на 100 000 населення.

 

Коли можна говорити про епідемію грипу

Епідемію грипу фіксують, коли показники захворюваності на грип і ГРВІ перевищують епідемічний поріг середнього, високого або дуже високого рівня інтенсивності. Тобто цьогоріч про епідемію грипу можна буде говорити після того, коли інтенсивний показник захворюваності на грип досягне позначки 649,71 на 100 000 населення.

Отже, коли в Україні хворіє:

  • менше 518,68 людей на 100 000 населення — епідемічний поріг не перевищено, тож зберігайте спокій, вакцинуйтеся проти грипу, багато гуляйте і вживайте інших профілактичних заходів;
  • від 518,68 до 649,70 людей на 100 000 населення — країна перетнула епідемічний поріг, але не варто панікувати; якщо ще не встигли — оперативно вакцинуйтеся проти грипу, дотримуйтесь порад із профілактики, намагайтеся не контактувати з хворими; якщо захворіли — залишайтесь вдома, обов’язково звертайтеся до лікаря, а не біжіть в аптеку;
  • понад 649,70 людей на 100 000 населення — у країні епідемія грипу середньої інтенсивності, тож починаються протиепідемічні та обмежувальні заходи; треба зберігати спокій, ще оперативніше вакцинуватися, дотримуватись порад із профілактики, бажано не відвідувати масові заходи і не контактувати з хворими; у разі погіршення самопочуття — викликати лікаря додому, не відвідувати аптеки чи медзаклади і не наражати інших на небезпеку.

Лише вакцинація є надійним методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень цієї хвороби.

Оперативні дані щодо захворюваності на грип та ГРВІ в Україні: https://bit.ly/2FJjYwo

 

Чи можна вакцинувати від кору дітей та дорослих під час зростання захворюваності на ГРВІ та грип?

Так. Вакцинація проти кору безпечна під час зростання захворюваності на грип і ГРВІ. Науковці аналізували окремі випадки бактеріальних та вірусних інфекцій в популяції протягом так званих “періодів ризику” після щеплення (0-30 днів, 31-60 днів і 61-90 днів). Їхній висновок — вакцина КПК не підвищує ризики цих інфекцій (https://goo.gl/mocgNRhttps://goo.gl/2f5bst). Тобто не “перевантажує” імунну систему, не послаблює захист.

Тож теза, що вакцинуватись проти кору під час зростання захворюваності на грип і ГРВІ небезпечно, - брехня. В деяких областях перевищено епідемічний поріг захворюваності, але епідемії грипу в країні немає: https://bit.ly/2QSO95i

Легкі супутні інфекції не розглядаються як протипокази до вакцинації. Введення вакцини КПК (комплексної вакцини від кору, паротиту та краснухи) не рекомендоване лише особам з високою температурою тіла чи іншими ознаками серйозного захворювання. Також протипокази до щеплення КПК включають тяжкі алергічні реакції на введення попередньої дози цієї вакцини у вигляді анафілактичного шоку чи токсичної еритеми або тяжкі алергічні реакції на компоненти вакцини (наприклад, неоміцин чи желатин); вагітність; тяжкий імунодефіцит; прогресуючу ВІЛ-інфекцію; прогресуючу лейкемію чи лімфому, інші тяжкі онкологічні захворювання; проведення терапії високими дозами стероїдних гормонів, алкілованими чи метаболічними препаратами, проведення променевої терапії, яка пригнічує імунітет.

Докладніше про міфи щодо вакцинації: https://bit.ly/2FyzLxW

Читайте також