Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Медичним працівникам

Категорії

Стартувала друга частина онлайн-курсу для медпрацівників із ведення поширених психічних розладів на «первинці» з використанням керівництва mhGAP

1 листопада 2023
7543

На платформі Академії НСЗУ стала доступною друга частина онлайн-курсу «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням Керівництва mhGAP. Рівень 2». Мета курсу – поглиблення знань медичних працівників первинної медичної допомоги (ПМД) щодо ведення поширених психічних розладів у людей, які мають відповідні стани.

Проходження даного курсу дозволить фахівцям «первинки» розширити діапазон знань щодо надання медичних послуг у межах пакета Програми медгарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Під час опанування курсу лікарі та медичні сестри/брати закладів ПМД зможуть дізнатися, зокрема, про використання протоколів керівництва mhGAP* для виявлення та ведення:

  • психозів,
  • деменції,
  • наслідків легкої черепно-мозкової травми,
  • інших важливих скарг на стан психічного здоровʼя,
  • суїциду та самоушкоджень,
  • розладів, повʼязаних зі вживанням психоактивних речовин,
  • дитячих та підліткових психічних і поведінкових розладів.

Наразі доступні перші три модулі курсу: «Психози», «Деменція» та «Наслідки легкої черепно-мозкової травми». Доступ до наступних модулів курсу відкриватиметься по одному щотижня.

На сьогодні майже 4000 фахівців вже зареєструвалися для проходження другої частини курсу. 

Крім того, медичні працівники, які бажають отримати поглиблені знання за програмою mhGAP та відпрацювати навички ведення психічних розладів, можуть пройти очний тренінг від ВООЗ та партнерів. Для проходження очного тренінгу потрібно заповнити онлайн-форму за посиланням: https://forms.gle/kPsQ41rxjwY1jXuJ8

За результатами опрацювання заявок відбудеться планування проведення очних тренінгів у різних регіонах України. Щодо можливості взяти участь у тренінгу медичні працівники, які заповнили онлайн-форму, будуть повідомлені додатково. 

Нагадаємо, наприкінці минулого року на сайті Академії НСЗУ було запущено курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням mhGAP». Наразі понад 60 тисяч слухачів зареєструвалися на першу частину даного курсу, а 51 198 фахівців отримали сертифікати про його проходження. 

 

Курс є корисним для медичних працівників, які не є спеціалістами у сфері психічного здоров’я та працюють у закладах як первинного, так і вторинного рівнів. Такими медичними працівниками є лікарі ПМД, медсестри та інші працівники сфери охорони здоров'я. Реєстрація на курс доступна за посиланням: https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=204

 

Довідка: онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням mhGAP. Рівень 2» розроблений групою фахівців із психічного здоров’я та загальної практики – сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP, за загальної координації Академії НСЗУ, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України. Також у розробці курсу взяли участь фахівці громадської організації «Академія Сімейної Медицини України», Центру психічного здоровʼя та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України та UNICEF.

 

Розробка відбувалася у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Курс розроблявся за фінансової підтримки Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги та за підтримки Швейцарської Конфедерації.

 

 * mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) – це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із  психічними розладами. Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам, які не є спеціалістами у сфері психічного здоров’я,  протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин та інших ПНПР розладів.