Бронювання військовозобовʼязаних у сфері охорони здоровʼя
Уряд вніс зміни до Постанови № 76, яка регулює порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану. Нова редакція набула чинності 8 червня 2024 року. Вона змінила :
- Порядок бронювання військовозобов’язаних під час дії воєнного стану;
- Критерії та порядок, за якими визначають, чи є підприємство, установа чи організація критично важливою для функціонування економіки, забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань та життєдіяльності населення в особливий період (далі – Критерії та порядок).
В оновленому Порядку передбачена можливість бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія). Крім цього, відстрочка, яка була надана військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки до 08.06.2024, залишається чинною протягом строку, на який вона надана.
Хто визначає належність підприємства до переліку критично важливих?
Підприємство може бути визначене важливим:
- для галузі національної економіки у сфері охорони здоров’я (такі підприємства визначає МОЗ) або
- для задоволення потреб територіальної громади (визначає ОДА/КМДА або ОВА/КМВА).
Підприємство підтверджує статус критично важливого не рідше ніж раз на рік.
Визначення підприємства об’єктом критичної інфраструктури відповідно до Закону України «Про критичну інфраструктуру» не створює умов для бронювання працівників цього підприємства, яке здійснюється відповідно до оновленого Порядку бронювання».
Бронювання військовозобов’язаних
- Підприємство може забронювати до 50 % військовозобов’язаних працівників (кількість станом на 18 травня 2024 року). Якщо ж кількість останніх збільшилася після цієї дати, то розрахунок здійснюють станом на дату подання списків.
- Строк дії відстрочки не може перевищувати 12 місяців.
- Військовозобов’язану людину можна забронювати незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
- Не потрібно бронювати військовозобов’язаних, які згідно із законом не мають бути призвані на військову службу під час мобілізації.
- Якщо військовозобов’язана людина призначається на іншу посаду на цьому ж підприємстві, надана їй відстрочка від призову залишається дійсною.
- Документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки, є витяг, засвідчений підписом керівника та печаткою підприємства (у разі її наявності).
- Підприємство в п’ятиденний строк із дня видачі витягу надсилає до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку, повідомлення про його бронювання для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Етапи бронювання у сфері охорони здоров’я (стисло)
Бронювання військовозобов’язаних у сфері охорони здоров’я відбувається так:
- Підприємство подає до МОЗ або ОВА/КМВА обґрунтоване звернення про визнання критично важливим.
- МОЗ або ОВА/КМВА ухвалює рішення і видає розпорядчий документ. Від дати його видання підприємство визнається критично важливим.
- Підприємство формує списки військовозобов’язаних працівників.
- Орган, що прийняв рішення про визнання підприємства критично важливим, направляє цей список на погодження до Міноборони та затвердження – до Мінекономіки.
- Також цей орган інформує підприємство про рішення Мінекономіки.
- Підприємство оформлює витяги про бронювання кожного окремого військовозобов’язаного і видає їх під розпис.
Детально про кожен з етапів бронювання у сфері охорони здоров’я, а також відповіді на часті запитання
ЯК ОТРИМАТИ СТАТУС КРИТИЧНО ВАЖЛИВОГО ПІДПРИЄМСТВА У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я?
Підприємства, важливі для галузі національної економіки у сфері охорони здоров’я, визначає МОЗ. Для цього затверджені певні Критерії.
Крім того, у МОЗ створена робоча група з питань бронювання військовозобов’язаних для потреб галузі охорони здоров’я. Вона розглядає та опрацьовує заяви і документи, надані підприємствами, аналізує та перевіряє інформацію в цих документах, формує висновок про відповідність критеріям.
Робоча група ухвалює рішення про формування пропозиції міністру про визначення підприємства критично важливим або – про надання підприємству обґрунтованої відмови.
Відповідно до протоколу голосування робочої групи розробляється проєкт наказу МОЗ щодо визначення або не визначення підприємства критично важливим.
МОЗ має 10 робочих днів із дня отримання звернення підприємства на прийняття рішення.
У ЯКОМУ ВИПАДКУ МОЗ ВИЗНАЧАЄ ПІДПРИЄМСТВО КРИТИЧНО ВАЖЛИВИМ?
Підприємство може бути визнане критично важливим, якщо відповідає щонайменше трьом критеріям (п. 2 Критеріїв та порядку), мінімум один із яких має бути Галузевим критерієм сфери охорони здоров’я.
Проте є і винятки. Щонайменше двом критеріям, один із яких – галузевий, можуть відповідати підприємства, які провадять діяльність у сфері охорони здоров’я, які:
- належать до державної чи комунальної форми власності зі внесенням до Реєстру неприбуткових установ та організацій; або
- утримуються коштом державного чи місцевого бюджету; або
- постійно надають безоплатні послуги, необхідні для забезпечення життєдіяльності населення.
Якщо підприємство надає лише частину послуг безоплатно, а решту — платно, то воно має підтвердити відповідність не менше ніж трьом критеріям, один із яких – галузевий.
Якщо підприємство відповідає критеріям, зазначеним у пункті 2 Порядку бронювання, то під час звернення до МОЗ воно має надати копії документів, а також інформацію про подання в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній календарний квартал. Це можна підтвердити:
- копією податкової декларації з відмітками (штампами) органу контролю, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання або
- квитанцією про прийняття податкової декларації в разі її подання засобами електронного зв’язку або
- квитанцією органу контролю, на який покладено функції щодо результатів перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків, або
- поштовим повідомленням із відміткою про вручення органу контролю в разі надсилання податкової декларації поштою.
У разі подання підприємством документів, для визначення його критично важливим для галузі охорони здоров’я, що не містять у собі інформації, яка дозволяє встановити відповідність критеріям або такі, що не відповідають вимогам пункту 5 Критеріїв та порядку, підприємству буде відмовлено шляхом надсилання відповідного листа. Після усунення недоліків підприємство знову надсилає повний пакет необхідних документів для розгляду відповідним органом. .
Підтвердження статусу підприємства, установи, організації, які є критично важливими, здійснюється підприємством не рідше ніж раз на рік. Отже, МОЗ може прийняти рішення про надання такого статусу на будь-який строк (до 12 місяців).
Проте є підприємства, які не відповідають Галузевим критеріям. До них можуть належати, наприклад:
- комунальні неприбуткові підприємства-надавачі медичної допомоги в межах Програми медичних гарантій (ПМГ);
- заклади охорони здоров’я, у яких відсутня розгалужена мережа в різних адміністративно-територіальних одиницях;
- виробники медичних виробів, які не закуповуються коштом держбюджету для виконання програм та централізованих заходів;
- аптечні заклади, які не розташовані в сільській місцевості та не беруть участь у програмі «Доступні ліки»;
- заклади медичної освіти, що не входять до сфери управління МОЗ тощо.
Такі підприємства можуть звернутися (за визнанням критично важливим) до обласної, Київської та Севастопольської міських військових/військово-цивільних адміністрацій, на території юрисдикції яких розташовані. При цьому їм слід орієнтуватися на критерії, що затвердженні розпорядженням голови відповідної адміністрації.
ЯК ОТРИМАТИ СТАТУС ПІДПРИЄМСТВА, КРИТИЧНО ВАЖЛИВОГО ДЛЯ ЗАДОВОЛЕННЯ ПОТРЕБ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ?
Визнання підприємства критично важливим для забезпечення потреб територіальної громади здійснює ОВА/КМВА. Розпорядженням голови ОВА/КМВА можуть визначатися Регіональні критерії для таких підприємств.
ОВА/КМВА має 10 робочих днів із дня отримання звернення від підприємства на прийняття рішення про визнання його критично важливим.
ЯК ПІДПРИЄМСТВУ, ЩО ВИЗНАНЕ КРИТИЧНО ВАЖЛИВИМ, СФОРМУВАТИ СПИСОК ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ ДЛЯ ПОГОДЖЕННЯ ШТАБОМ МІНОБОРОНИ ТА ЗАТВЕРДЖЕННЯ МІНЕКОНОМІКИ?
Підприємства, які визнані критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, подають список військовозобов’язаних працівників до органу, що прийняв рішення про їх критичну важливість (МОЗ або ОВА/КМВА).
До МОЗ список подається за затвердженою формою разом із відповідним обґрунтуванням в паперовому та/або електронному вигляді на адресу [email protected]. Для опрацювання поданих списків військовозобов’язаних на цю електронну пошту також необхідно додавати відповідні файли у форматі Word та Excel.
В обґрунтуванні має бути наведено:
- дату прийняття і номер наказу МОЗ про визначення підприємства критично важливими;
- інформацію про відповідність облікових даних військовозобов’язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам (військовозобов’язані мають уточнити дані щодо перебування на військовому обліку (після 18 травня 2024 року).
Форми списку військовозобов’язаних та довідки про кількість військовозобов’язаних, які працюють на підприємстві, затверджено Порядком бронювання (додатки 1 та 2).
ВАЖЛИВО
Якщо в представників органу, що ухвалив рішення про критичну важливість підприємства, виникнуть сумніви щодо поданої інформації, вони можуть наполягти на її документальному підтвердженні. Це право надано МОЗ та ОВА/КМВА з 8 червня 2024 року.
МОЗ/ОВА/КМВА перевіряє повноту заповнення списку, надане до нього обґрунтування, дотримання вимог щодо кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, та подають його на погодження до Міноборони (СБУ або СЗР — для окремих категорій громадян). Строк розгляду таких списків складає не більше 10 робочих днів із дня отримання.
Погоджені Міноборони (СБУ або СЗР) списки подаються ним до Мінекономіки, яке в строк до 5 робочих днів ухвалює рішення про бронювання військовозобов’язаних (наказ).
ЯК ПІДПРИЄМСТВО ІНФОРМУЮТЬ ПРО РІШЕННЯ МІНЕКОНОМІКИ ТА НЕОБХІДНІСТЬ ОФОРМЛЕННЯ ВИТЯГІВ ПРО БРОНЮВАННЯ?
МОЗ/ОВА/КМВА інформує підприємство про рішення Мінекономіки щодо бронювання, яке є підставою для оформлення військовозобов’язаному витягу з відповідного наказу Мінекономіки.
Форма витягу з наказу наведена в додатку 3 до Порядку бронювання.
Якщо в рішенні Мінекономіки про бронювання наведена неправильна інформація про прізвище, ім’я та по батькові військовозобов’язаного, його рік народження, військово-облікову спеціальність, найменування та розташування органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, код згідно з ЄДРПОУ (за наявності), це може бути підставою для відмови в зарахуванні такого військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік.
Якщо це сталося, ТЦК відмовить у віднесенні військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік і потрібно буде проходити процедуру подачі списків по цьому конкретному працівникові окремо.
Витяг, засвідчений підписом керівника підприємства та печаткою (у разі її наявності) є документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки. Витяг видається військовозобов’язаному під розпис.
Підприємство в п’ятиденний строк із дня видачі витягу військовозобов’язаному надсилає до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), де військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку, повідомлення про бронювання військовозобов’язаного для зарахування його на спеціальний військовий облік.
ТЦК та СП зараховує в строк не більш як п’ять робочих днів із дня отримання рішення про бронювання такого військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
ВАЖЛИВО
У разі переведення військовозобов’язаного або звільнення з подальшим призначенням на іншу посаду на підприємстві надана йому відстрочка від призову залишається дійсною.
Підприємства в разі зміни посади надсилають у триденний строк ТЦК та СП, у якому військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку, повідомлення про такі зміни.
Витяг, виданий за попередньою посадою, вилучають у військовозобов’язаного та надсилають разом із повідомленням. Підприємство видає військовозобов’язаному витяг за новою посадою з відміткою у відомості видачі бланків спеціального військового обліку.
Строк дії відстрочки для працівників підприємств не може перевищувати 12 місяців.
В ЯКИХ ВИПАДКАХ НАДАНА ВІДСТРОЧКА МОЖЕ БУТИ АНУЛЬОВАНОЮ?
Надане бронювання може бути анульоване, у разі:
- закінчення строку її дії;
- позбавлення підприємства статусу критично важливого;
- ліквідації підприємства;
- звільнення військовозобов’язаного з підприємства;
- тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з підприємством;
- обґрунтованого подання підприємства;
- надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Аналіз основних помилок, недоліків під час опрацювання документів та списків військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, що надходять від підприємствам, установ, організацій до Міністерства охорони здоров’я України, – викладений у документі.
Чим підтверджується відповідність Критеріям, за якими здійснюється визначення підприємства, установи та організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері охорони здоров’я, – розповідаємо тут.