Віктор Ляшко: Якісна та доступна реабілітація у всіх областях України – наш топпріоритет
Міністерство охорони здоров’я продовжує розвиток безоплатної, якісної та доступної реабілітаційної допомоги в Україні. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко наголосив на цьому під час чергового засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, присвяченому питанням Івано-Франківської області.
“Налагодження тісної взаємодії центральних органів державної влади з органами місцевого самоврядування — заради цього ми регулярно зустрічаємось на засіданнях Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України. Мета одна, і вона спільна для всіх: підвищення якості життя людей в усіх регіонах держави. Що стосується сфери охорони здоровʼя, то на порядку денному — розробка галузевих стандартів з реабілітації разом із фахівцями-практиками, подальший розвиток центрів досконалості для навчання мультидисциплінарних команд з інших закладів та впровадження монопослуги, щоб кожен пацієнт за потреби мав можливість отримати необхідну допомогу від одного фахівця з реабілітації. Ми працюємо, щоб сучасна доказова та ефективна реабілітація стала доступною у кожній громаді. Для цього своє “домашнє” завдання має виконати і місцева влада разом з лікарнями.”
Станом на листопад 2024 року Національна служба здоров’я України за напрямом реабілітації законтрактувала 495 медзакладів, де надається безоплатна медична допомога в рамках Програми медичних гарантій. Загалом, наразі безоплатна для пацієнтів реабілітаційна допомога стаціонарно надається у 314 медзакладах по всій Україні та амбулаторно — у 470. У 2024 році держава профінансувала послуг з амбулаторної та стаціонарної реабілітації на понад три млрд грн.
Водночас реабілітаційні відділення по всій країні надають понад 12 600 реабілітаційних сеансів на добу. Для порівняння, в 2022 році цей показник становив менше ніж 4 000 сесій. Це означає, що значно більше пацієнтів можуть отримати реабілітацію в необхідному їм обсязі. При цьому в 2024 році послуги з амбулаторної та стаціонарної реабілітації отримали понад 350 000 пацієнтів.
Міністр нагадав, що протокольним рішенням Ради безбар’єрності від 11 грудня минулого року обласним, Київській міській державним (військовим) адміністраціям доручено протягом девʼяти місяців вжити заходів, аби в кожній кластерній та багатопрофільній надкластерній лікарні спроможної мережі запрацювало безбар’єрне, належним чином оснащене реабілітаційне відділення, яке б забезпечувало якісні послуги для пацієнтів та їх комфортне перебування у медзакладі.
На Івано-Франківщині реабілітаційна допомога надається в 14 медзакладах. Однак, три кластерні лікарні області досі не законтрактовані з НСЗУ для надання цього виду медпослуг — це Бурштинська центральна міська лікарня, Косівська центральна районна лікарня та Верховинська багатопрофільна лікарня. Під час конгресу обговорили, як пришвидшити процес, аби реабілітаційні відділення у цих лікарнях все ж запрацювали.
Цьогоріч реабілітаційні відділення Івано-Франківської області забезпечують понад 500 терапевтичних сесій реабілітації на добу. Станом на листопад вони вже отримали від Національної служби здоровʼя України за надані пацієнтам реабілітаційні послуги понад 76 млн грн.
Також міністр звернув увагу на те, що не всі реабілітаційні відділення достатньо завантажені. Серед них — Івано-Франківська обласна клінічна лікарня, яка є одним з центрів досконалості. Лікарня наочно демонструє, що створити найсильнішу в Європі систему реабілітації в сфері охорони здоров’я — можливо. Тому важливо, аби її потужності використовувались максимально.
Окрім фізичної реабілітації, зосередились і на питаннях підтримки ментального здоров’я. Щоб наблизити базову психологічну допомогу до пацієнта, МОЗ разом з партнерами в межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», яку ініціювала перша леді Олена Зеленська, запустило масштабування навчання щодо ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP. Найперше, серед лікарів первинної ланки меддопомоги. Таким чином, сімейні лікарі, які успішно пройшли навчання та працюють у закладах «первинки», що законтрактовані із Національною службою здоровʼя України на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги», можуть надавати базові послуги з охорони психічного здоровʼя. Натомість на Івано-Франківщині наразі лише 37 із 133 медичних закладів первинної ланки надають такі послуги.
Віктор Ляшко наголосив на необхідності активнішого навчання, адже у 2025 році змінюються умови контрактування з Національною службою здоров’я України за пакетом «Первинна медична допомога». Зокрема, у пакет ПМГ увійде послуга «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги», надання якої буде обов’язковим для усіх надавачів. Згідно з оновленими вимогами, всі сімейні лікарі, терапевти, педіатри та медичні сестри/брати, які працюють у законтрактованому із НСЗУ медзакладі, повинні мати сертифікати про проходження навчання із ведення та лікування пацієнтів із психічними розладами.