Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Усі сімейні лікарі, терапевти, педіатри та медсестри законтрактованих із НСЗУ закладів «первинки» повинні пройти навчання із ведення та лікування пацієнтів з ПНР

У 2025 році змінюються умови контрактування з Національною службою здоров’я України за пакетом «Первинна медична допомога». Зокрема, у пакет ПМГ увійде послуга «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги», надання якої буде обов’язковим для усіх надавачів. Окремого пакету за цим напрямом, починаючи з наступного року, не буде.

Згідно з оновленими вимогами,

всі сімейні лікарі, терапевти, педіатри та медичні сестри/брати, які працюють у законтрактованому із НСЗУ медзакладі, повинні мати сертифікати щодо проходження навчання

із ведення та лікування пацієнтів із психічними розладами


Навчання можна пройти в онлайн-форматі або очно:

• або обидві частини (рівні) онлайн-курсу «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» на платформі Академії НСЗУ,


• або очний базовий Тренінг із клінічного ведення психічних розладів за програмою mhGAР (29 годин), які проводить ВООЗ та партнерські організації mhGAP ініціативи. Після проходження тренінгу видається сертифікат єдиного зразка*. 

*Сертифікат єдиного зразка засвідчує, що учасник пройшов не менше ніж 29 годин навчання відповідно до визначеного мінімального переліку модулів для впровадження Програми з подолання прогалини у сфері психічного здоров’я в України. З 2023 року сертифікат містить унікальний номер, який МОЗ та НСЗУ може перевірити у реєстрі сертифікатів, який адмініструється ВООЗ.

Зверніть увагу, що у випадку навчання на платформі Академії НСЗУ обов’язковим є проходження

повного онлайн-курсу mhGAP, що складається з двох частин (рівнів). Сертифікати — безстрокові, тож повторно проходити навчання не потрібно Медичні працівники, які пройшли лише 1-й рівень курсу на платформі Академії НСЗУ, мають також пройти 2-й рівень і мати окремий сертифікат за кожним із них.

Нагадаємо, програма mhGAP впроваджується в Україні за підтримки ВООЗ з 2019 року. За цей час ВООЗ та партнерами на очних тренінгах було навчено понад 7 400 медичних працівників «первинки». 

Наприкінці 2022 року у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» був започаткований онлайн-курс — він дозволив масштабувати підготовку неспеціалізованих у сфері психічного здоровʼя кадрів для надання відповідних послуг пацієнтам із психічними розладами. Найперше, йдеться про лікарів і сестер/братів медичних ПМД. 


На сьогодні 110 908 осіб отримали сертифікати про проходження першого рівня онлайн-курсу «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP»

З них медичні працівники — 93 070 осіб. Станом на 29 жовтня 2024 р. другий рівень онлайн-курсу пройшли 65 315 слухачів. Серед них: 14 091  — лікарі ПМД, 22 380 — представники середнього медичного персоналу ПМД, 4 878 — лікарі СМД та 7 961 — представники середнього медичного персоналу СМД. 


Онлайн-курс із ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги є безоплатним і доступним для всіх працівників закладів ПМД на платформі Академії НСЗУ: https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=183 

Реєстрація на 2-й рівень курсу доступна за посиланням: https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=204


Медичні працівники, які бажають отримати поглиблені знання за програмою mhGAP та відпрацювати навички ведення психічних розладів, можуть пройти очний тренінг від ВООЗ та партнерів. Для цього необхідно заповнити онлайн-форму


Довідка: mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) — це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із психічними розладами. Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам, які не є спеціалістами у сфері психічного здоров’я, протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин та інших ПНПР розладів.


Онлайн-курс розробила група фахівців із психічного здоров’я та загальної практики – сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP, за загальної координації Академії НСЗУ, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України. У розробці курсу взяли участь фахівці Академії Сімейної Медицини України, Центру психічного здоровʼя та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України, україно-швейцарського проєкту «Психічне здоровʼя для України», проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоровʼя» та UNICEF. 


Розробка відбувалася в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською, та за фінансової підтримки Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги та за підтримки Швейцарської Конфедерації.