Віктор Ляшко: Держава зацікавлена в тому, щоби кожен міг реалізувати право на здоров’я
Команда МОЗ реалізувала низку нормативних змін, спрямованих на збереження та зміцнення здоровʼя українців від самого народження. Адже держава зацікавлена в тому, щоби кожен міг реалізувати своє право на здоров’я. На цьому міністр наголосив під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, який відбувся у Кропивницькому. Захід присвятили, серед іншого, готовності держави до початку нового навчального року.
Віктор Ляшко розповів, що в Україні запрацювала нова система громадського здоров’я – суттєво змінені підходи до запобігання хворобам, в тому числі й у дітей:
“Навіть в умовах війни й постійних обстрілів ми інтенсивно працюємо над тим, щоби підвищити якість медичної допомоги. За допомогою міжнародних партнерів нам це вдається. Проте у більшості випадків зміцнити здоров’я українців може лише профілактика хвороб. Це комплексна задача, над якою ми працюємо на всіх рівнях. Для цього розвиваємо сферу громадського здоровʼя, активно працюємо в громадах, розповідаємо про фактори ризику хвороб і способи захисту, наголошуємо на важливості вчасного звернення по фахову медичну допомогу. Крім того, ми запровадили трирівневу систему профілактики”
За його словами, первинна профілактика передбачає проведення профілактичних щеплень, популяризацію здорового способу життя, інформування про ефективні заходи профілактики, медичні огляди тощо. Вторинна – запобігання прогресуванню хвороб на ранніх стадіях, вона включає передусім заходи раннього виявлення захворювань та моніторинг стану здоров’я пацієнта після одужання для уникнення рецидивів. Третинна профілактика спрямована на контроль ускладнень після хвороб та реабілітацію, а також контроль хронічного болю, паліативну допомогу.
Наприкінці 2023 року в Україні запрацював Порядок раннього виявлення у дітей віком від народження до чотирьох років порушень розвитку або ризику їх виникнення і своєчасного направлення сімей з дітьми до надавачів послуги раннього втручання для отримання комплексної послуги мультидисциплінарної команди. Це дозволяє виявити проблеми на ранніх стадіях і значно покращити стан дитини, що в майбутньому дозволяє уникнути інклюзивного навчання в школі.
Крім того, спрощені правила проходження профілактичних медоглядів дітей перед вступом до закладів освіти усіх рівнів. Відтепер батькам не потрібно чекати літа та стояти в чергах, щоби пройти медогляд – це можна зробити будь-коли впродовж року перед вступом до садочка чи школи. Ходити по лікарях тепер не потрібно – була затверджена єдина форма довідки для всіх дітей, яку видає сімейний лікар або педіатр – №086/о.
У жовтні 2024 року запрацює новий порядок проходження профілактичних медоглядів працівниками окремих професій, зокрема, і педагогічних.
Також в Україні удосконалена система надання психосоціальної допомоги. Йдеться, зокрема, і про дітей, які змушені навчатись в підвалах під час повітряних тривог і часто в умовах відсутності електрики, інтернету, звʼязку.
Отримати психосоціальну підтримку можна на всіх рівнях надання медичної допомоги – як в закладах охорони здоров’я, так і за місцем перебування людини, індивідуально або в сімейному чи груповому середовищі.
МОЗ забезпечило навчання лікарів первинної ланки за спеціальною програмою mhGAP, завдяки чому вони залучені до надання психосоціальної допомоги первинного рівня. А в лікарнях працюють лікар-психолог, лікар-психотерапевт, клінічний психолог, психотерапевт, які забезпечують надання психологічної допомоги вторинного рівня.
Розроблені методичні рекомендації для медичних працівників щодо реагування на фізичне та/або психологічне насильство, у разі підозри на насильницькі дії стосовно дітей. Медики знають, як реагувати в разі підозри на насильницькі дії стосовно дітей.
Триває робота над реформою шкільного харчування, ініційованою першою леді Оленою Зеленською. У такий спосіб МОЗ планує позитивно вплинути на загальний рівень неінфекційної захворюваності серед дорослих. Торік була прийнята Стратегія реформування системи шкільного харчування та План заходів з її реалізації на наступні три роки. Втілення цих заходів дозволить досягнути поставленої мети – здоров’я майбутніх поколінь. Щоби заручитися глобальною підтримкою однодумців, торік Україна приєдналася до міжнародної коаліції шкільного харчування.
Міністр також наголосив, що всі учасники навчального процесу мають бути захищені. У тому числі і від інфекційних хвороб:
“Щеплення захищають не тільки вакциновану дитину, а й дітей, які через медичні протипоказання їх не мають. Школа, організовані колективи, в яких навчаються діти, має бути безпечним середовищем для всіх учасників навчального процесу.”
Якщо не дотримуватись рекомендацій щодо щеплень, то залишатимуться передумови до того, що діти інфікуються і захворіють. Також можуть захворіти педагоги й інші люди.
Проте, за словами міністра, важливо також вакцинуватися і дорослим, які є учасниками освітнього процесу. Єдиний дієвий спосіб забезпечення імунітету проти COVID-19 – вакцинація, особливо для груп ризику, для людей з хронічними захворюваннями та старше 60 років, серед яких також є й вчителі.
Міністерство охорони здоров’я оновило рекомендації щодо вакцинації проти коронавірусу. Вони відповідають останнім світовим рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я.
“Наскільки безпечним буде освітнє середовище кожного з закладів освіти, які уже за кілька тижнів відкриють двері перед дітьми, залежить від нас із вами. Ми не можемо підвести дітей, адже наше завдання – захищати їх у кожному нашому рішенні й завжди бути на їхньому боці, на боці їхнього здоров’я.”