Українські фахівці впроваджують знання, здобуті під час навчання в ізраїльському центрі NATAL
Українські фахівці з психічного здоров’я, які навчалися в ізраїльському центрі «Israel Trauma and Resiliency Center» (NATAL), впроваджують та поширюють отримані знання на практиці.
На зустрічі з групою експертів з психічного здоров'я заступниця міністра охорони здоров'я Ірина Микичак наголосила, що українці, які страждають від війни, мають отримати своєчасну психологічну допомогу.
«Для того, аби допомогти нашим громадянам подолати травмуючі наслідки війни та відновити ресурс психічного здоров'я, нам необхідно впроваджувати доказові практики та ефективний досвід. Інформаційний простір — це одна зі складових нашої боротьби з агресором. Ізраїльський досвід надання послуг у сфері психічного здоров’я зараз є особливо актуальним для нашої країни. Адже Ізраїль — це країна, яка зазнає постійних ворожих обстрілів та вміє ефективно підтримувати своїх громадян. Тут одні з кращих у світі напрацювань щодо роботи з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) та наслідками пережитих травматичних подій. Надзвичайно важливо, що наші фахівці, які пройшли навчання в ізраїльському центрі, зможуть застосовувати отримані знання у своїй практиці та масштабувати їх серед колег в Україні — щоби разом допомогти більшій кількості людей», — зазначила заступниця міністра охорони здоров’я України.
Навчання стало можливим завдяки домовленостям між першою леді України Оленою Зеленською та першою леді Ізраїлю Міхаль Герцог у межах ініційованої дружиною Президента України Національної програми психічного здоровʼя та психосоціальної підтримки.
Якщо раніше ПТСР був переважно проблемою військових, то тепер, коли російські агресори щодня цілять по мирних містах, ризик його розвитку поширюється й на цивільних, дітей та дорослих.
Протягом навчання наші спеціалісти, зокрема і семеро практикуючих лікарів-психіатрів із медичних закладів різних регіонів України, пройшли підготовку за вкрай актуальними темами, зокрема:
- запобігання вторинній травмі та вигоранню фахівців, які надають допомогу, техніки самодопомоги для фахівців;
- стрес і гостра стресова реакція, травма;
- психологічна стійкість на полі бою;
- посттравматичний стресовий розлад;
- робота з різними групами населення: військовими, ветеранами, переселенцями, тими, хто був у полоні, жертвами насильства, родичами військових, дітьми, підлітками, батьками та інш.;
- методи допомоги постраждалим від гендерно обумовленого насильства під час війни тощо.
Фахівці у сфері психічного здоров’я зазначили, що отриманий досвід вже активно впроваджується, зокрема проводяться тренінги та семінари стосовно резильєнтності — здатності людини протидіяти гібридним загрозам у певних умовах. Також проводяться тренінги про те, як подолати стрес та відновити психічний ресурс.
Отримані знання поширюються у різних медичних закладах шляхом проведення тренінгів для медичних працівників. Також до проєкту планується залучити медичні навчальні заклади. Проводиться також навчання для вчителів, методистів і психологів, аби шкільні фахівці дбали про свою резильєнтність і впроваджували знання серед школярів; вміли виявляти ознаки розладів та володіли декількома практичними інструментами, які можуть бути впроваджені в школі.
Нагадаємо, що ініційована Оленою Зеленською Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки має на меті допомогти громадянам подолати стрес, пов'язаний із війною, та наслідки пережитих травматичних подій, запобігти розвитку психічних розладів. Розробку та впровадження програми координує Міністерство охорони здоров’я України у тісній взаємодії з українськими та іноземними фахівцями. Ініціатива реалізується за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Довідка: Ізраїльський центр травми та стійкості NATAL був заснований у 1998 році. Він спеціалізується на травмах і стресі, пов'язаних із війною та тероризмом. У центрі працюють 120 фахівців із психічного здоров’я. Організація веде роботу не тільки з людьми, які пережили травматичні події, а й з їхніми родичами, громадами та суспільством загалом. Окрім Ізраїлю, NATAL працює в Німеччині, Бразилії, США, Великій Британії, Туреччині.