Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Психологічна та психіатрична допомога: у чому різниця та де отримати такі послуги безоплатно

Послуги з охорони психічного здоровʼя в Україні можна отримати на всіх рівнях надання медичної допомоги: амбулаторно; стаціонарно; у межах екстреної й спеціалізованої меддопомоги та реабілітаційних послуг; через мобільні мультидисциплінарні команди. Для пацієнтів такі послуги є безоплатними у медзакладах, які підписали договір із Національною службою здоровʼя на їх надання в межах Програми медичних гарантій.

Тож, якщо маєте проблеми із ментальним здоровʼям, зверніться по професійну допомогу. До кого саме – розповідаємо нижче.

До сімейного лікаря

За будь-яких розладів психічного здоровʼя ви можете звернутися до свого сімейного лікаря. Він проведе базовий скринінг і за потреби скерує до вузького фахівця – психолога, психотерапевта чи психіатра. 

Нині близько 19 000 лікарів первинної ланки медичної допомоги пройшли навчання з ведення поширених психічних розладів та можуть надавати кваліфіковані послуги з психологічної допомоги людям із психічними розладами (за програмою mhGAP). 

До психолога

Психологи спеціалізуються на вивченні поведінкових та розумових процесів, на тому, як люди взаємодіють із навколишнім середовищем та іншими людьми. Вони допомагають впоратися з психологічними та міжособистісними проблемами, стресовими подіями, подолати залежності тощо.

Зверніться до психолога, якщо ви:

  • переживаєте травматичні події та зміни в житті,
  • втратили близьку людину,
  • схильні до тривожних очікувань,
  • маєте певні психологічні або міжособистісні проблеми,
  • для особистісного зростання.

Психологи зосереджені на наданні психологічної допомоги із застосуванням доказових методів і підходів, які не передбачають призначення ліків.

До психіатра

Психіатр займається діагностикою та лікуванням психічних розладів: діагностує й здійснює експертизу психічних захворювань, визначає потрібні медикаменти, коригує лікування. Мета його роботи – зробити симптоми менш явними або усунути їх взагалі. 

Зверніться до психіатра, якщо ви маєте:

  • емоційні порушення, невротичні стани, у т. ч. після пережитого травматичного досвіду;
  • розлади настрою (апатія, депресивні розлади та ін.);
  • тривала тривога; панічні атаки, фобії;
  • тривалі розлади сну (безсоння, порушення засинання, короткочасний сон);
  • навʼязливі думки;
  • розлади харчової поведінки;
  • слухові або зорові галюцинації;
  • думки про завдання собі або іншим ушкоджень, суїцидальні думки тощо;
  • розлади поведінки; 
  • порушення спілкування з навколишніми;
  • залежності.

Як пацієнтам із психіатричними розладами отримати безоплатну медичну допомогу – тут.

 До психотерапевта

Психотерапія – вузька спеціалізація. Психотерапевт не призначає медикаментозне лікування, але найчастіше використовує специфічні психотерапевтичні методи. До їх арсеналу належать: когнітивно-поведінкова терапія, діалектична поведінкова терапія, гештальт терапія, позитивна психотерапія, психоаналітична терапія та інші. 

До психотерапевта варто звертатися, якщо ви маєте психічні та поведінкові розлади, обумовлені внутрішнім конфліктом чи зовнішніми чинниками. 

Де і як отримати безоплатні послуги з охорони психічного здоровʼя

Отримати безоплатні послуги у сфері психічного здоровʼя можна в один із наступних способів:

  • Звернутися до сімейного лікаря/терапевта/педіатра й за потреби отримати направлення до вузького фахівця у сфері психічного здоровʼя. 
  • Самостійно звернутися до вузького фахівця (психіатра, психотерапевта). Для самозвернення до цих фахівців направлення не потрібне.

Знайти медзаклад та необхідного фахівця можна на мапі «Надавачі медичної допомоги за напрямом “Психологічна та психіатрична допомога”» – за допомогою фільтрів обрати потрібний рівень меддопомоги, фахівця та місце розташування.

На мапі у кілька кліків можна побачити усі медзаклади, що надають психологічну чи/та психіатричну допомогу в обраній області або населеному пункті, а також їх адреси та контактний телефон. На сьогодні тут зібрані дані про понад 15,5 тисячі лікарів, які надають послуги з охорони психічного здоровʼя у 1 840 медзакладах. 

Також про найближчий до вас медзаклад, який надає психологічну/психіатричну допомогу, можна дізнатися в оператора контакт-центру НСЗУ за номером телефона 16-77.

За неможливості відвідати лікаря спробуйте звернутися на лінію психологічної підтримки. Контакти таких служб, що надають послуги безоплатно для різних категорій громадян (наприклад, переміщених осіб, ветеранів та членів їх родин, підліткам), розміщені за посиланням.

Також нагадаємо, що у межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» розроблено ресурс з порадами, техніками та методиками самодопомоги та інша корисна інформація, що допоможе піклуватися про ментальне здоровʼя – своє та своїх близьких.

Довідка: mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) – програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів, педіатрів і терапевтів) до надання допомоги людям із психічними розладами. Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам, які не є спеціалістами у сфері психічного здоров’я, протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин та інших ПНПР розладів.