Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Охорона психічного здоровʼя: що дає лікарям «первинки» програма mhGAP

Mental Health Gap Action Programme (скорочено – mhGAP) – глобальна програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення медпрацівників первинної ланки (далі – ПМД) до надання послуг пацієнтам із психічними розладами.

Програма була запущена Всесвітньою організацією охорони здоровʼя у 2008 році для покращення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я. Нині вона впроваджується у понад 100 країнах світу, а її матеріали перекладені на понад 20 мов, зокрема й українську. 

В Україні впровадження програми mhGAP почалося в 2019 році. З того часу до листопада 2022 р. було навчено 669 осіб. Але повномасштабна стадія війни викликала значне зростання потреб у психологічних послугах. Тож Міністерство охорони здоровʼя України разом із партнерами – ВООЗ та НСЗУ – розпочали масштабування навчання за програмою mhGAP, у першу чергу серед неспеціалізованих кадрів – сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів, фельдшерів, медичних сестер/братів – для підвищення доступу пацієнтів до психологічних послуг. Для цього, зокрема, наприкінці минулого року був запущений онлайн-курс mhGAP «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги»

Нині програма ВООЗ mhGAP є частиною пріоритетного проєкту МОЗ у межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською. 

Що дає mhGAP сімейному лікарю? 

Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медпрацівникам загальної практики протоколи діагностики та ведення поширених психічних розладів та інші важливі для роботи інструменти та знання. 

Слухачів, зокрема, навчають:

  • надавати допомогу людям із поширеними психічними розладами (депресією, гостра реакція на стрес, тривогою, посттравматичним стресовим розладом, суїцидальною поведінкою, розладами, пов’язаними з вживанням психоактивних речовин, іншими скаргами на стан психічного здоровʼя;
  • ефективно комунікувати з пацієнтом та його близькими; 
  • оцінювати пріоритетні розлади; 
  • вести такі розлади, якщо вони легкого або помірного ступеня важкості, і людина не хоче йти до вузького спеціаліста (психіатра, психотерапевта, психолога); 
  • скеровувати до спеціалістів та відповідних служб (наприклад, соціальних служб, реабілітаційних центрів тощо).

Водночас спеціаліст не стає психіатром: якщо він бачить, що ситуація – поза межами компетенції первинної ланки меддопомоги, він скеровує пацієнта до вузьких спеціалістів.

Фахівці, які пройшли курс, відзначають, що після навчання у них зросла впевненість й компетентність у роботі з пацієнтами, які потребують психологічної допомоги, їм легше визначити наявність чи відсутність розладу, розпізнати його. Також вони вказують на дестигматизацію та зменшення упередженого ставлення до людей із психічними розладами. 

Пройшовши навчання за mhGAP, фахівці сімейної медицини отримують можливість надавати медичні послуги в рамках нового пакету програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Як пройти навчання?

Нині в Україні mhGAP впроваджують різні міжнародні та національні партнери: ВООЗ, Дитячий фонд ООН (UNICEF), Міжнародний медичний корпус, Лікарі світу, проєкти «MH4U» та «HOPE», Академія сімейної медицини України, НУО «Проліска», проєкт USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоровʼя в Україні», НУО «Save the Children», Українська фундація громадського здоров’я та ін.

Зокрема, опанувати знання можна, пройшовши онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» на платформі Академії НСЗУ. Він є безоплатним і доступним для всіх працівників закладів ПМД.

Даний курс був розроблений групою фахівців із психічного здоров’я та загальної практики – сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP, за загальної координації Академії НСЗУ, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України. У розробці взяли участь також фахівці Академії сімейної медицини України, україно-швейцарського проєкту «Психічне здоровʼя для України», ГО «Проліска» та проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

Також у працівників ПМД є можливість пройти безоплатний очний тренінг від ВООЗ та партнерів – для цього слід подати заявку на проходження за посиланням.

Очне навчання дає можливість отримати поглиблені знання, відпрацювати навички ведення психічних розладів, розібрати практичні кейси, детальніше ознайомитися з аспектами ведення психічних розладів медичними працівниками загальної практики та отримати відповіді на питання, які виникають.

За результатами опрацювання заявок буде сформовано графік проведення очних тренінгів у різних регіонах України. Планування тренінгів відбуватиметься відповідно до наявних можливостей щодо їх проведення. 

Станом на середину травня сертифікати про проходження онлайн-курсу mhGAP отримали майже 24,5 тисячі осіб.