Якісна реабілітація для 600 пацієнтів на рік: як дніпровський центр досконалості допомагає пацієнтам відновитись, а колегам — підвищити кваліфікацію
Мультидисциплінарний тренінговий центр працює на базі реабілітаційного відділення Дніпровської міської клінічної лікарні №4. Відповідний медзаклад надає невідкладну та планову медичну допомогу. Для цього тут передбачено 925 ліжок у 40 відділеннях. них: 26 — стаціонарні, 14 — параклінічні та амбулаторні. Під стаціонарну реабілітаційну допомогу окремо виділено 30 ліжок.
Втім, у дніпровському центрі досконалості не лише лікують та надають реабілітаційну допомогу, а й діляться досвідом із колегами. За підтримки ВООЗ та МОЗ, з середини 2023 року, на базі лікарні проведено тренінги для кількох українських медзакладів:
- Дніпровської міської клінічної лікарні №16,
- Рівненської обласної клінічної лікарні імені Юрія Семенюка,
- Національного інституту раку.
Також третій модуль тренінгів вже почали проходити команди з:
- Запорізької обласної клінічної лікарні,
- Харківської обласної клінічної лікарні,
- Запорізької міської клінічної лікарні №9.
Стажування відбувається за принципом «команда навчає команду». Запрошуються по пʼять учасників з інших закладів охорони здоров’я, які щодня працюють пліч-о-пліч із тренерами мультидисциплінарної реабілітаційної команди Дніпра. Тривалість навчання для кожної групи становить чотири місяці. 20 днів з курсу — офлайн, інші зустрічі в рамках проєкту — в онлайн форматі. До початку курсу та після всі учасники проходять тестування. Згодом фахівці з реабілітації, які завершили курс, мають сформувати осередки для навчання інших мультидисциплінарних реабілітаційних команд у своїх регіонах.
Дніпровська міська клінічна лікарня №4 — один із кращих медзакладів країни. Тут розуміють: пацієнти потребують не лише якісного лікування, а й реабілітації. Для функціонального відновлення українців в медзакладі працює відділення фізичної та реабілітаційної медицини. Під відповідні послуги лікарня законтрактована НСЗУ як за стаціонарним, так і за амбулаторним реабілітаційними пакетами.
Що надзвичайно важливо — наявні спроможності медзакладу дозволяють починати відновлення ще в гострому реабілітаційному періоді. Така допомога надається одночасно з повноцінним лікуванням пацієнта та передбачає тісну співпрацю лікуючого лікаря і мультидисциплінарної реабілітаційної команди. Враховуючи складність подібних втручань, їх проводять в інших відділеннях лікарні. Де саме — залежить від травми, хвороби чи поранення пацієнта.
На початку 2023 року в реабілітаційному відділені дніпровського центру досконалості проведено ремонт та встановлено сучасне обладнання. Зокрема, тренажери з віртуальною реальністю, які забезпечують зворотний зв’язок з пацієнтом. Наявний перелік устаткування для реабілітації покриває весь спектр функціональних порушень. Серед них і ті, що отримані внаслідок мінно-вибухових травм. Відповідне обладнання дозволяє відновлювати втрачені функції на високому технологічному рівні. Це значно розширює функціональні можливості мультидисциплінарної команди фахівців та дає змогу надавати реабілітаційні послуги відповідно до рекомендацій ВООЗ, вимог НСЗУ та стандартів МОЗ.
Загалом, у сфері доказової реабілітації лікарня має чималий досвід. Послуги з відновлення пацієнтів тут почали надавати ще в 2020 році. Для цього в медзакладі працює мультидисциплінарна реабілітаційна команда. Її склад повністю відповідає сучасним вимогам. На чолі команди — лікар фізичної та реабілітаційної медицини. В його підпорядкуванні: фізичні терапевти, ерготерапевти, їх асистенти, терапевти мови й мовлення, психологи та сестри медичні з реабілітації. В центрі уваги мультидисциплінарних реабілітаційних команд — пацієнт та його потреби. Відповідно до побажань людини, фахівці складають індивідуальний реабілітаційний план та працюють над досягненням поставленої мети.
Нагадаємо, нещодавно Міністерство охорони здоров’я підписало меморандуми з шістьма центрами досконалості з усієї країни. Вони надають не лише освітні послуги, а й слугують осередками впровадження нових доказових методів надання реабілітаційної допомоги.
Довідка: якісна та дієва реабілітація повністю покривається НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій. Для проходження амбулаторної реабілітації вистачить електронного направлення від лікаря первинної ланки або лікуючого лікаря.
Для проходження стаціонарного відновлення достатньо отримати електронне направлення від лікуючого лікаря. Також послуга доступна в разі переведення з одного медичного закладу чи клінічного підрозділу до іншого.
Кожен пацієнт, в залежності від важкості травми, може отримати від 2 до 8 реабілітаційних циклів впродовж року.