Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Угорщина

 

Угорщина надає невідкладну та швидку медичну допомогу в більшості лікарень і клінік на підставі закордонного паспорта громадянина України. Ці послуги безоплатні для українців, їх покриває Угорська каса медичного страхування. 

Екстрена допомога: 112 (працює з місцевої сім-карти). 

Крім того, Угорщина пропонує ряд медичних послуг у своїх клініках на безоплатній основі: 

  • Громадяни з подвійним громадянством України та Угорщини можуть звертатися до найближчого сімейного лікаря (háziorvos). Адреси, контакти та додаткова інформація: +36-1-476-1100
  • Жінки можуть розраховувати на безоплатну гінекологію та обстеження під час вагітності: медичний центр Duna Medical Center, 1095 Будапешт, Lechner Ödön fasor 5, +36-70-698-0696 (українською мовою) 
  • Безоплатна психологічна допомога —  pszi.hu — на сайті зібрані контактні номери психологів, які оперативно нададуть консультацію 
  • Гаряча лінія для людей, які хворіють на діабет: +36-30-311-4977
  • Допомога людям з аутизмом: +36-1-354-1073 

Окрему увагу угорський уряд приділяє дітям: 

  • У разі надзвичайних ситуації, що сталася з дитиною, можна одразу їхати до лікарні «Хайма Пала»  
  • Гаряча лінія швидкої допомоги для дітей: +36-80-200-223. Оператори лінії допоможуть зрозуміти, як отримати направлення до лікаря, та проконсультують 
  • Громадяни з подвійним громадянством України та Угорщини можуть звертатися до найближчого педіатра (gyermekorvos). Адреси, контакти та додаткова інформація: +36-1-476-1100
  • Психологічна допомога для дітей: +36-30-44-34-751

Після отримання статусу особи, яка потребує тимчасового захисту в Угорщині, українці можуть розраховувати на доступ до безоплатних медичних послуг протягом шести місяців. До переліку послуг входять: медичні скринінги та огляди, загальна медицина та спеціалізована допомога в екстрених випадках. 

Дізнатися про те, як отримати статус тимчасового захисту можна на сайті. Зверніть увагу, що отриманий статус не дозволяє подорожувати в межах Євросоюзу або проживати за межами Угорщини.

Під час оформлення статусу соціальні працівники зазвичай оформляють медичну картку (TAJ kártya). Якщо в притулку, де перебуває громадянин України, не встигли виготовити картку, видається документ формату А4 під назвою «Hatósági Bizonyítvány». За допомогою цієї довідки можна отримати саму картку, звернувшись до органу місцевого самоврядування (за місцем постійної реєстрації). Перелік установ місцевого самоврядування можна знайти на сайті угорською мовою. Зверніть увагу, що приймання ведеться за попереднім записом.

Для додаткової консультації можна звернутися до асоціації «Менедек»: сайт англійською мовою.

Після закінчення початкового 6-місячного періоду ви можете отримати медичну страховку (що покриває всі медичні витрати) через працевлаштування або за щомісячну плату. 

В Угорщині запроваджена обов'язкова система охорони здоров'я, якою керує Національний фонд медичного страхування. Українці, які почнуть працювати в Угорщині або приймуть рішення платити за страховку самостійно, — матимуть доступ до переліку медичних послуг на рівні з угорцями. 

Перелік безоплатних медичних послуг для всіх, у тому числі й українців, які покриває страховка:

  • профілактичні огляди, 
  • первинна медична допомога, 
  • спеціалізована стаціонарна допомога, 
  • спеціалізована амбулаторна допомога, 
  • певна стоматологічна допомога, 
  • реабілітація, 
  • служба швидкої допомоги, 
  • транспортування пацієнтів, 
  • відшкодування витрат на ліки, 
  • відшкодування витрат на медичну допомогу. 

Як і в Україні, людина має обрати свого сімейного лікаря (лікар загальної практики), до якого буде звертатися з проблемами здоров’я та за профілактичними оглядами. За потреби лікар загальної практики видає направлення на лікування в амбулаторних і стаціонарних умовах. 

Ліки в угорських аптеках відпускаються виключно за рецептом. Рецепт може виписати тільки сімейний лікар або інші спеціалізовані лікарі.

Українці, які не отримали статус тимчасового захисту можуть розраховувати на спеціалізовану чи високоспеціалізовану допомогу тільки у екстрених випадках. Тобто, лікарі нададуть першу медичну допомогу та призначать лікування тільки у тому випадку, якщо пацієнт сильно травмувався, отруївся, має інфекційне захворювання та інші стани, які загрожують життю людини. Ці послуги можна отримати зателефонувавши 112. 

Якщо українець має статус особи, яка потребує тимчасового захисту в Угорщині, він може розраховувати на трохи ширший перелік послуг протягом шести місяців. До переліку входять наступні послуги: медичні скринінги та огляди у сімейних лікарів, загальна медицина та спеціалізована допомога в екстрених випадках.  

Для додаткової консультації можна звернутися до асоціації «Менедек»: сайт англійською мовою. 

Загалом, в Угорщині, як і в Україні, для того, щоб зробити аналізи та інструментальні дослідження, потрапити на прийом до спеціаліста вузького профілю (окуліста, гастроентеролога, хірурга та інших), на амбулаторне та стаціонарне лікування потрібне направлення від сімейного лікаря. Тобто, точкою входу в медичну систему є сімейний лікар. 

До сімейного лікаря українці в Угорщині можуть звернутися якщо: 

  1. Мають подвійне громадянство, як українське, так і угорське 
  2. Мають медичну страховку. Її можна купити або отримати при працевлаштуванні в Угорщині  

Тільки ці дві категорії людей, мають доступ до всіх рівнів медичної допомоги в Угорщині. 

Угорщина не надає жодних преференцій для українців, які потрапили на їх територію рятуючи себе від війни. Не маючи медичної страховки дорослі і діти можуть розраховувати на екстрену та швидку медичну допомогу, тобто допомогу при нещасних випадках чи критичних ситуаціях зі здоров’ям. Також на психологічну допомогу, а вагітні жінки на огляди в одній із клінік Угорщини. Більш розширену інформацію шукайте у першому тексті.  

Трохи ширші права мають люди з подвійним громадянством, з українським та угорським. Вони можуть звернутися до сімейного лікаря або відвести свою дитину до педіатра. 

Громадянам України, які тимчасово перебувають в Угорщині, доступна безоплатна екстрена медична допомога. Також отримати невідкладну і швидку медичну допомогу можна в більшості лікарень і клінік на підставі закордонного паспорта громадянина України. Ці послуги безоплатні для українців, їх покриває Угорська каса медичного страхування. 

Екстрена допомога: 112 (з місцевої сім-карти). 

В Угорщині отримати або купити ліки можна лише за рецептом. Його виписує сімейний лікар або будь-який інший лікуючий лікар. Це правило поширюється й на українців. 

Оскільки українці, які не отримали статус тимчасового захисту (в першому тексті можна дізнатися більше), можуть розраховувати лише на екстрену та швидку допомогу, то рецепт вони можуть отримати тільки в критичних для здоров'я випадках. 

Якщо громадянину України, який має хронічні, рідкісні та/або важкі захворювання потрібно регулярно отримувати ліки, варто отримати статус тимчасового захисту. Через 6 місяців після його отримання українець може самостійно придбати медичну страховку або отримати її через працевлаштування. 

Тільки отримавши офіційний статус, українській пацієнт може отримати доступ до сімейних та спеціалізованих лікарів, які можуть виписати потрібний рецепт.   

В Угорщині діє субсидія на ліки. Людина, яка має страховку, може розраховувати, що за її ліки заплатить страхова компанія. Угорська каса медичного страхування надає субсидію на вартість ліків (так звану «цінову субсидію»), якщо субсидований препарат замовляється за рецептом лікаря із зазначенням відповідної назви субсидії та інших даних.

Діти громадян України, які тимчасово перебувають в Угорщині, мають право на вакцинацію. Мова йде про щеплення проти COVID-19, пропущені та планові обов’язкові щеплення для дітей. Щоб дізнатися про те, як і де зробити щеплення дитині, про обов’язковий календар щеплень в Угорщині та інші деталі, варто зателефонувати на гарячу лінію за номером +36 80 200 223 (консультація українською мовою). 

Вагітні українки, які були змушені виїхати до Угорщини через війну, можуть проходити спостереження в медичному центрі Duna Medical Center. Ці послуги для них безоплатні.

  • консультації угорською та англійською мовами: +36 1 790 7070, 
  • консультації українською мовою: +36 70 698 0696,
  • адреса: 1095 Будапешт, Lechner Ödön fasor 5.

Для того, щоб отримувати медичну допомогу від Угорщини, вагітним українкам потрібно оформити статус тимчасового захисту. 

Українки, які потребують гінекологічної допомоги та не мають статусу тимчасового захисту, можуть отримати її в екстрених випадках. Якщо вашому життю та здоров'ю щось загрожує, потрібно набрати 112. 

У випадку, якщо жінці потрібен плановий огляд гінеколога, його можна отримати лише після оформлення статусу тимчасового захисту та/або одержання медичної страховки (в першому пункті ми розповідали, як це зробити). 

Крім того, українки можуть отримати безоплатну медичну допомогу гінеколога в клініці Duna Medical Center: +36 70 698 0696 (консультація українською мовою), Будапешт, Lechner Ödön fasor 5.  

В Угорщині до медичного страхування входить певний перелік послуг зі стоматології., За наявності страховки особам будь-якого віку безоплатно надають:  

  • екстрену стоматологічну допомогу, 
  • один раз на рік плановий візит до стоматолога з метою перевірки здоров’я зубів, 
  • лікування, яке допомагає зберегти зуби, 
  • візит до стоматолога за направленням інших спеціалістів,   
  • стоматологічну хірургію,
  • лікування захворювань ясен.

Також безоплатне лікування доступне дітям до 18 років, студентам під час навчання в державних навчальних закладах, людям старше 62 років, жінкам у період вагітності та впродовж 90 днів після пологів. 

Для того, щоб отримати ці стоматологічні послуги безоплатно, потрібно мати угорську медичну страховку. У тому числі й українцям. Всі інші послуги з лікування та естетичної медицини зубів можна придбати в приватних клініках. 

Більш детально про стоматологічну допомогу в Угорщині читайте за посиланням https://bit.ly/3JTKfpP 

Для того, щоб громадянину України отримати психіатричну допомогу та медикаментозне лікування, потрібно оформити статус тимчасового захисту. Після його отримання пацієнт може напряму звернутися до психіатра. З собою бажано мати медичну карту, яку пацієнт вів в Україні, з діагнозом та схемою лікування. 

Безоплатна психологічна допомога (українською та англійською мовами): pszi.hu

Українці, які страждають на рідкісні та/або важкі захворювання, мають отримати статус тимчасового захисту, щоб мати доступ до потрібного лікування. Це важливо зробити одразу по приїзду. 

Люди, які живуть з ВІЛ, мають право на безоплатне тестування на території Угорщини: 

  • Пункти безоплатного тестування на ВІЛ: tasz.hu або hatter.hu 
  • Адреса: 1097 Будапешт, вул. Альберт Флоріан, 2–6 (1097 Budapest, Albert Flórián út 2–6)
  • Телефон: +361 476 1100 або 2471 

Крім того, люди, які знають про свій статус та вже приймають АРТ, можуть ввозити свої ліки в Угорщину без додаткових дозволів та рецепту. Також в Угорщині можна отримати АРТ безоплатно у:

  • Центральній лікарні Південного Пешта ім. Святого Ласло (CHSP)
  • Національному інституті гематології та інфектології (1097 Будапешт, вул. Альберт Флоріан, 5–7 (1097 Budapest, Albert Flórián út 5–7), тел.: +36 1 455 8100 

Люди, які живуть з гепатитом В або С, можуть розраховувати на безоплатне лікування проти цієї хвороби. Тестування на гепатит, лікування та вакцинацію проти гепатиту здійснюють у 33 медичних центрах країни. 

Українцям, які потребують лікування або інших послуг, потрібно спочатку звернутися до сімейного лікаря (кабінету лікаря загальної практики), після чого лікар загальної практики випише направлення для отримання спеціалізованої допомоги в амбулаторних/стаціонарних закладах (лікарнях). Консультацію можливо також отримати за посиланням (українською).

Більше інформації про лікування проти гепатиту в Угорщині є за посиланням

У разі перших симптомів туберкульозу варто звернутися за медичною допомогою до Національного інституту пульмонології Кораньї телефоном (+36 1 391 3200) або електронною поштою ([email protected]). 

Батьки дітей з України, які мають симптоми туберкульозу, повинні звернутися до сімейного лікаря-педіатра, який направить їх у дитяче пульмонологічне відділення лікарні. Знайти найближчого педіатра можна за посиланням або за телефоном +36 1 476 1100 чи 1812 (лінія медичної допомоги Національного центру громадського здоров’я).

Якщо туберкульоз діагностовано ще в Україні та необхідно продовжувати лікування,  дорослі можуть отримати відповідну послугу в регіональних протитуберкульозних амбулаторіях, а діти — в дитячому пульмонологічному відділенні лікарні. Це також стосується українців, які розпочали лікування від мультирезистентного туберкульозу в Україні, та тих, хто бажає продовжувати лікування під безпосереднім наглядом (DOT).