Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Медичний канабіс
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
Контакти

Збереження ментального здоровʼя має бути нині в пріоритеті – сімейний лікар Сергій Тарасов

Лікар загальної практики та сімейної медицини Медичного центру «Карітас-Хмельницький» Сергій Тарасов щодня стикається зі скаргами пацієнтів, що вказують на проблеми ментального характеру. І ці симптоми значною мірою впливають на фізичне здоровʼя людей, які звертаються по медичну допомогу. Тож, на думку лікаря, в нинішніх умовах ментальному здоровʼю має бути приділена особлива увага.

«Я часто зустрічаю людей, які перебувають у складних життєвих обставинах – це і внутрішньо переміщені особи, особи з інвалідністю, самотні, позбавлені піклування, люди похилого віку, – розповідає лікар. – Їх негаразди з самопочуттям не обмежуються фізичним здоровʼям, все частіше їх турбують проблеми ментального характеру – стрес, безсоння, дратівливість, апатія тощо. І я, як лікар, мушу дати цьому раду, адже проблеми з психічним здоровʼям напряму впливають на фізичне здоровʼя. Недарма кажуть, що усі хвороби від нервів. Психічне здоров’я тісно пов’язане з соматичним, і для мене важливо допомогти пацієнту зберегти ментальне благополуччя, таким чином зберігши і фізичне».

Для того, щоб ефективніше лікувати своїх пацієнтів Сергій Тарасов пройшов навчання з питань ментального здоровʼя за програмою ВООЗ – курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP».

За словами лікаря, це неабияк допомогло й допомагає йому щодня у лікарській практиці. 

«Під час навчання я отримав відповіді на усі важливі питання зі сфери психічного здоровʼя. Тепер я чітко розумію, що можу зробити в тій чи іншій ситуації, щоб максимально швидко допомогти людині. Особливо корисним, як на мене, була навичка побудови ефективної комунікації з пацієнтом. Безсоння, стрес, депресії, тривоги стали практично постійними складовими нашого життя, особливо зараз під час війни, і це стає “другим фронтом”, який сімейні лікарі з сертифікатами mhGAP просто забовʼязані втримати», – зазначає Сергій Тарасов.  

На початок 2024 р. близько 16 тисяч сімейних лікарів (понад 60 % від їх загальної кількості) пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і можуть допомагати пацієнтам у питаннях ментального здоровʼя. 

Сергій Тарасов підтримує кроки МОЗ в межах реалізації Всеукраїнської програми «Ти як?», ініційованої Оленою Зеленською, із залучення лікарів первинної ланки – сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів – до надання послуг, направлених на збереження ментального здоровʼя українців. Завдяки цьому психологічна допомога стає ближчою до пацієнтів. Адже зазвичай людям значно простіше комунікувати зі своїм сімейним лікарем і відкрити саме йому свої проблеми. Бо, пояснює Сергій Тарасов, на жаль, наше суспільство ще не таке прогресивне, як хотілось би, і люди уникають походів до психіатра через стигматизацію.

Натомість – впевнений лікар – збереженню ментального здоров’я наразі має надаватись пріоритет, і медична спільнота просто зобов’язана розвиватись у відповідь до викликів часу, аби вберегти здоров’я нації. А тому, на його думку, курс mhGAP стає нині однією з основ в роботі «первинки».

Нагадаємо, що лікар первинної ланки, який пройшов курс за програмою mhGAP за згодою пацієнта може провести скринінг психічних розладів; призначити необхідні лабораторні та інструментальні дослідження; розробити план ведення та лікування; надати першу психологічну допомогу; здійснити психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання; супроводжувати пацієнта з ПНР; скерувати до лікаря-спеціаліста; надавати психологічну підтримку членам родини, які доглядають за пацієнтом, а також навчити технік самодопомоги тощо.

Послуги у сфері ментального здоровʼя надаються на «первинці»безоплатною – у межах пакета Програми медгарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». 

Наразі 866 закладів первинної ланки мають контракт із Національною службою здоровʼя України на цей пакет. Переглянути їх можна на інтерактивній мапі. Аналогічні дані підкажуть й оператори «гарячої лінії» НСЗУ – для цього потрібно зателефонувати на номер 16-77.

Довідка: Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) — це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із  психічними розладами. Вона запущена  у 2008 році й впроваджується нині у понад 100 країнах світу. 

Онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP» розроблений групою фахівців із психічного здоров’я та загальної практики сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP, за загальної координації Академії НСЗУ, Координаційного центру з психічного здоровʼя Кабінету Міністрів України, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України. Також у розробці курсу взяли участь фахівці ГО «Академія Сімейної Медицини України», Центру психічного здоровʼя та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України та UNICEF.