З моменту повномасштабного вторгнення «Лісова поляна» допомогла понад 10 000 військовим із легкою черепно-мозковою травмою та психотравмою — Олександр Порхун
1 жовтня 2024 року, в День захисників і захисниць України, заступник міністра охорони здоров’я з питань ветеранської політики Олександр Порхун відвідав один з центрів досконалості – центр психічного здоров'я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна». В межах візиту заступник міністра ознайомився з новими підходами до лікування військових, зокрема впровадженням сучасних методів реабілітації пацієнтів із легкою черепно-мозковою травмою (лЧМТ) та психотравмою.
Центр реабілітації «Лісова поляна» – один із найкращих медичних закладів в країні, де займаються реабілітацією військових. У «Лісовій поляні» змінюють застарілі підходи до лЧМТ на сучасні доказові. Для кожного пацієнта розробляється індивідуальний план лікування. У його розробленні бере участь мультидисциплінарна команда, до якої входять лікарі, психолог, психотерапевт, ерготерапевт, фізичний терапевт, медсестри та соціальні працівники.
Фахівці центру проводять тестування IMPACT на наявність наслідків травми. Ерготерапевти працюють над тренуванням когнітивних функцій. У центрі функціонують зал фізичної терапії, кабінет психотерапії, кабінет когнітивних занять тощо.
“За дорученням Міністра охорони здоровʼя України Віктора Ляшка у свій перший робочий день я завітав до Центру, де мав честь привітати наших ветеранів, які проходять реабілітацію, та подякувати їм за боротьбу як на полі бою, так і тут, коли йдеться про власне відновлення. Також оглянув стан ремонтних робіт, що тривають у закладі. А під час робочої наради з керівництвом "Лісової поляни" обговорили ключові питання роботи закладу, а також проблеми, з якими стикається Центр. Директорку закладу Ксенію Возніцину знаю давно як фахову людину, яка постійно бореться за здоров'я ветеранів, яка живе цим напрямом. Вдячний їй і колективу за невтомну роботу з 2014 року. Спільно працюватимемо над тим, щоби зробити реабілітацію для наших ветеранів максимально ефективною та доступною. Разом будуємо сильну систему підтримки для тих, хто захищав нас.”
«Лісова поляна» є унікальним закладом, де надають послуги у сфері психічного здоров’я, що базуються на доказових практиках та з урахуванням принципу «recovery-oriented» в поєднанні з фізичною реабілітацією. Фахівці закладу працюють за клінічними настановами Міністерства у справах ветеранів та Міністерства оборони США. Щорічно центр надає допомогу близько 3,5 тисячам пацієнтів. З моменту повномасштабного вторгнення допомогу надано понад 10 000 військовим з легкою черепно-мозковою травмою та психотравмою, у тому числі й людям, які пережили полон і тортури.
Концепція розвитку центру «Лісова поляна» передбачає, зокрема, і створення філій у різних регіонах України. Наразі закінчується процес реорганізації Спеціалізованого клінічного санаторію імені В.П. Чкалова МОЗ України в Одесі, шляхом його приєднання до «Лісової поляни». Відповідний наказ МОЗ був підписаний міністром Віктором Ляшком у березні 2024 р.
Водночас заплановано й масштабну реновацію «Лісової поляни». Фінансова підтримка UNITED24 та американської компанії «Direct Relief» дозволила почати розробку проєктної документації, процес наближається до завершення. Фінансування оновлення центру буде здійснене в межах спільного проєкту МОЗ та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя (HEAL Ukraine)».
Триває навчальна робота для фахівців різних профілів щодо ведення такої травми, вперше в Україні готується великий Конгрес за цією темою, який відбудеться 17-18 жовтня в Києві за підтримки посольства США в Україні.
Нагадаємо, 4 квітня 2024 р. міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко та керівниця Центру психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» Ксенія Возніцина підписали меморандум про взаємодію у сфері розбудови клінічних мультидисциплінарних реабілітаційних центрів досконалості.
Довідково: Для покращення якості послуг МОЗ ініціювало розвиток реабілітаційних центрів досконалості. Вони стануть осередком передових методик надання реабілітаційної допомоги, а також навчальною базою для фахівців із мультидисциплінарних реабілітаційних команд. Наразі таких центрів вже сім.
Головна мета всіх центрів досконалості — покращення якості реабілітаційної допомоги. Вони сприятимуть не лише підвищенню рівня знань фахівців із реабілітації з усієї країни, а й викоріненню довготривалих традицій застосування застарілих або недоказових методів відновлення людини.