Всесвітній день серця: нагадуємо про важливе
29 вересня відзначають Всесвітній день серця, привертаючи увагу до серцево-судинних захворювань, що є однією з основних причин смертності в Україні та світі.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, серцево-судинні захворювання є основною причиною інвалідності та передчасної смерті в Європейському регіоні: на них припадає понад 42,5% усіх випадків смерті. Це означає, що кожного дня від них вмирають 10 000 людей.
Профілактика, діагностика та лікування серцево-судинних хвороб, зокрема гострого мозкового інсульту та гострого інфаркту міокарда є пріоритетними напрямами у Програмі медичних гарантій. Держава гарантує пацієнтам безоплатне надання медичних послуг в закладах, законтрактованих із Національною службою здоров’я України (далі — НСЗУ).
На первинній ланці сімейний лікар надає низку послуг, що запобігають розвитку серцево-судинних захворювань: вимірювання артеріального тиску, електрокардіограму, аналіз крові на загальний холестерин, швидкий тест на тропонін, оцінку загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE. За потреби сімейний лікар випише направлення на консультацію до кардіолога або на додаткові дослідження.
У закладах охорони здоров'я пацієнту з інфарктом чи інсультом надаються безоплатно наступні послуги:
- діагностика (КТ, МРТ, ангіографія, лабораторні дослідження);
- проведення тромболітичної терапії (при інсульті), стентування (при інфаркті);
- цілодобовий моніторинг стану пацієнта в реанімації;
- медична реабілітація в гострому періоді;
- лікарські засоби з Національного переліку основних лікарських засобів та витратні матеріали;
- ліки та медичні засоби, які закуповуються централізовано за кошти бюджету (наприклад, стенти);
- харчування в стаціонарних умовах.
Основними фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань є:
- підвищений рівень артеріального тиску (АТ);
- надлишкова маса тіла (люди з надлишковою масою тіла за кількістю ускладнень на серце випереджають навіть затятих курців);
- споживання алкоголю;
- тютюнокуріння;
- гіподинамія (недостатня рухова активність);
- стреси.
У 2024 році НСЗУ уклала договори з 78 закладами охорони здоров’я за пакетом лікування гострого інфаркту. Найбільше закладів законтрактовано в м.Києві, а також в Одеській, Дніпропетровській та Харківській областях. З початку цього року вже було проліковано майже 23 тисячі пацієнтів. Загалом за лікування НСЗУ виплатила лікарням за меддопомогу пацієнтам з підозрою та діагностованим інфарктом понад 844 млн грн.
Впродовж цього року в Україні було проведено 49 трансплантацій серця (48 дорослих, одна дитина). Із січня 2024 пересадка органів покривається НСЗУ за Програмою медичних гарантій. Наразі 36 медзакладів країни законтрактовані за пакетом «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів».
Українці можуть скористатися урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки», куди входить 229 торгових назв лікарських засобів (з різними формами випуску і дозуванням), включених до розділу препаратів для лікування серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань (в ПМГ це загалом 20 різних міжнародних непатентованих найменувань препаратів). З 30 вересня набуває чинності оновлений перелік препаратів по програмі реімбурсації «Доступні ліки» і тепер цей розділ препаратів для лікування серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань розшириться та нараховуватиме 241 позицію, що дозволятиме мільйонам українців отримувати необхідну медичну допомогу.
Нині понад 1 616 208 пацієнтів вже погасили електронні рецепти на лікарські засоби від серцево-судинних захворювань та для профілактики інфарктів та інсультів.