Визначення пріоритетів розвитку є важливим для «первинки» – Сергій Дубров
Покращення доступу українців до медичної допомоги та пріоритети розвитку її первинної ланки обговорили представники медичної спільноти на Національній конференції з питань первинної медичної допомоги (ПМД) у Львові. Участь у заході взяв перший заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров.
За його словами, кожному українцю, де б він не мешкав – у великому місті чи у віддаленій сільській місцевості, на деокупованих чи прифронтових територіях, – життєво необхідний доступ до якісної медичної допомоги.
«За останні 5 років уряд здійснив низку важливих кроків для реформування системи охорони здоров’я, спрямованих на забезпечення доступу громадян до гарантованих державою якісних медичних послуг. Первинна ланка за короткий час стала міцною основою для надання медичної допомоги, а надавачі послуг отримали фінансову та функціональну автономію», – наголосив Сергій Дубров.
Проте для сталого прогресу вкрай важливо обговорювати з лідерами сфери охорони здоров’я, представниками професійної медичної спільноти, подальші пріоритети розвитку. За результатами першого дня дискусії можна виокремити такі:
- Створення спроможних мереж надання первинної медичної допомоги в кожному регіоні.
- Посилення спроможності та розвитку ПМД в межах розширення та оптимізації моделі надання послуг.
- Розбудова комплексної системи якості надання послуг, розроблення і впровадження системи моніторингу та оцінювання Порядку надання ПМД.
- Впровадження прозорих механізмів регуляції для входу на ринок ПМД для безперервності надання медичних послуг.
- Забезпечення ефективного планування кадрових ресурсів з огляду на регіональні потреби (пріоритет – спеціальності сімейного лікаря).
- Посилення ролі медичної сестри/брата у команді ПМД.
- Посилення потенціалу мультидисциплінарних команд, вдосконалення механізмів співпраці первинної та спеціалізованої медичної допомоги, у тому числі у напрямі реабілітації.
- Інтеграція служб охорони здоров’я та соціальної допомоги з ПМД.
- Впровадження на рівні ПМД ефективних програм з профілактики неінфекційних захворювань та пропагування здорового способу життя.
Рух за цими напрямами і їхнє втілення дозволить реалізувати політику МОЗ із забезпечення якісної, доступної та безоплатної медичної допомоги: як у час війни, так і в час повоєнної відбудови країни.
Національна конференція з питань первинної медичної допомоги відбулася за співпраці Міністерства охорони здоров’я України, Національної служби здоров’я України та Всесвітньої організації охорони здоров’я у партнерстві із Академією сімейної медицини України за фінансової підтримки Уряду Канади у рамках проєкту «Зміцнення місцевих та національних систем первинної медичної допомоги та охорони здоров’я для забезпечення відновлення та стійкості країн у контексті COVID-19».