Віктор Ляшко: Розширення мережі реабілітаційних закладів – спільне завдання центральної та місцевої влади
В Івано-Франківську відбулось чергове засідання конгресу місцевих та регіональних влад під головуванням Президента України Володимира Зеленського. На порядку денному були такі ключові теми, як пріоритетність оборони та захисту держави, підготовка до зими, відбудова обʼєктів критичної інфраструктури задля забезпечення нормального життя громад.
«Українські воїни та весь наш народ мають відчувати, що українські громади вважають оборону саме першим пріоритетом, як це я сьогодні зазначив. Всі ви бачите пріоритети й потреби бойових бригад, інших наших підрозділів, у яких служать воїни з ваших громад, із кожного міста й села України», – сказав Глава держави під час засідання.
Одним із пріоритетних напрямів роботи Міністерства охорони здоровʼя є швидке розширення мережі сучасних медзакладів якісної реабілітаційної допомоги, де воїни зможуть отримати сучасну, доказову та ефективну реабілітацію в сфері охорони здоров’я. Міністр Віктор Ляшко підкреслив, що будівництво та реконструкція відповідних реабілітаційних відділень є спільним завданням центральної і місцевої влади. Адже, відповідно до основ законодавства України про охорону здоровʼя, саме виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють управління комунальними медичними закладами, організацію їх матеріально-технічного, кадрового та фінансового забезпечення.
Під час засідання обговорили проєкт створення регіонального реабілітаційного центру для військовослужбовців в Івано-Франківську, що спеціалізуватиметься на фізичній та ментальній реабілітації захисників. У місті вже працює потужне відділення реабілітаційної допомоги на базі обласної клінічної лікарні. Розширення дасть змогу допомагати ще більшій кількості військових. Для реалізації проєкту будуть залучені бюджетні кошти й допомога міжнародних донорів.
«Коли мене запитують про візію розвитку медичної системи, я завжди наголошую на тому, що наша мета – якісна, доступна та безоплатна медична допомога. За інформацією Національної служби здоровʼя, наразі в межах Програми медичних гарантій законтрактованим медичним закладам вже оплачено 76,5 млрд грн за надані пацієнтам послуги. Це складає 6% всіх видатків державного бюджету на сьогодні», – розповів Віктор Ляшко.
Також зупинилися на підготовці до опалювального сезону. Міністерство охорони здоровʼя активно співпрацює з міжнародними партнерами задля забезпечення лікарень генераторами та джерелами безперебійного живлення, аби медичні заклади могли повноцінно працювати та надавати медичну допомогу пацієнтам за будь-яких сценаріїв дій ворога. Станом на сьогодні в лікарні поставлено 4095 генераторів. Крім цього, впроваджуються проєкти з енергоефективності.
Так, МОЗ у межах спільного проєкту зі Світовим банком «Зміцнення системи охорони здоровʼя та збереження життя» (HEAL UKRAINE) наразі зібрало та опрацьовує заявки від медзакладів «первинки» щодо встановлення сонячного енергетичного обладнання (сонячні панелі, акумулятор, інвертор, встановлення, розробка ПКД тощо). Загалом обсяг фінансування всього проєкту складає 100 млн євро. До того ж, в рамках цього ж проєкту, Україна вже отримала два гранти на загальну суму 20 млн доларів США на умовах співфінансування. Ці кошти спрямовуються на покращення послуг первинної медичної допомоги, реабілітації, ментального здоровʼя та відбудову.
Триває робота над відновленням української медичної інфраструктури, адже медична допомога має бути доступною кожному, хто її потребує. Станом на кінець липня 2023 року вдалося повністю усунути руйнування на 343 об’єктах медзакладів, ще 414 об’єктів – відновлено частково. Найбільше відновлених медзакладів – на Миколаївщині, Дніпровщині, Київщині, Харківщині та Чернігівщині.
Міністерство охорони здоровʼя, реагуючи на виклики війни, не зупиняє реалізацію і стратегічних завдань. Одне з них – євроінтеграція. Наразі завершений перший етап оцінки актів права ЄС в рамках процедури селф-скринінгу. Фахівці Міністерства опрацювали понад 1500 актів права ЄС (acquis ЄС) у сфері охорони здоров’я. У процесі вивчення визначено 347 нормативних актів ЄС, які потребують обов’язкової імплементації до українського законодавства. Всі вони розподілені за 4 напрямами – громадське здоров’я, фармрегулювання, медичні послуги та медична освіта. Нині розпочатий процес консультації з партнерами, експертами та бізнесом для того, щоб сформувати пріоритети та скласти найоптимальнішу дорожню карту впровадження директив і регламентів ЄС.