Віктор Ляшко: "Неможливо провести вакцинальну кампанію без вакцин"
У четвер Віктора Ляшка призначили міністром охорони здоров'я. Виступаючи перед Верховною Радою, він встиг дати кілька дуже яскравих обіцянок: вакцинувати 5 млн українців за літо, розбудувати власне виробництво вакцин у державі і навіть представити концепцію страхової медицини.
Остання обіцянка особливо інтригує, оскільки запустити страхову медицину протягом двох років у 2019-му обіцяв президент Володимир Зеленський. За два роки так і не стало відомо, якою ж бачать страхову медицину в Україні "слуги народу". Чи готова влада, що часто схильна до популізму, оголосити про збір нового податку в спеціальний фонд медичного страхування? Чи, можливо, запропонує громадянам купувати страховки?
Це - його перше інтерв'ю на новій посаді. Щоправда, обговорювати страхову медицину Віктор Кирилович не захотів, і взагалі був дуже обережним у висловлюваннях. Втім, з цієї розмови точно можна зробити висновки про те, що відбуватиметься найближчим часом у системі охорони здоров'я.
Про кадри: "Я не підбиратиму тільки тих, з ким мені комфортно"
Отже, що зміниться в МОЗі після вашого призначення?
Багато чого. У першу чергу 50% керівного складу.
Це троє з шести заступників міністра?
Так. І далі вже профільні заступники працюватимуть зі своїми директоратами. Але в мене прохання було до всіх, з ким я вже проводив перемовини, в тому числі до заступників, які лишаються, щоб за період мого перебування на посаді був сформований сильний кадровий склад на рівні керівників директоратів і керівників експертних груп. Щоб незалежно від того, як змінюється політична ситуація, було правонаступництво і була історична пам'ять про те, що відбувається і куди рухається система охорони здоров’я.
Фото: Макс Требухов
Також буде сформовано склад колегії МОЗ, бо до цього не було колегії.
Хто увійде в колегію?
Вона буде складатися з великої кількості людей. Я не підбиратиму тільки тих, з ким мені комфортно. Попередньо, до роботи будуть залучені представники і міністерства, і ДП “Медзакупівлі”, і Центру громадського здоров’я, і Національної служби здоров’я України, і Академії медичних наук, і провідні спеціалісти. Також я хочу, щоб до колегії увійшло кілька сімейних лікарів, які працюють безпосередньо на первинці, а також лікарі з вторинки і високоспеціалізованої допомоги. Щоб мати всеохопну картинку.
Якщо така колегія збереться, вона буде сваритися до вечора.
Це потрібно. Щоб була дискусія, щоб приймалися рішення, які дозволять рухатися вперед.
Також щодо змін – найближчим часом буде заслухано аудит...
Що, знову?
Ні, дивіться, на відміну від... Ні, ніколи не говоритиму цього слова.
Ви хотіли сказати, "на відміну від попередників"?
Не я це сказав. Так от, є рішення Ради національної безпеки і оборони України, введене в дію наказом президента, яке ставить перед МОЗом завдання провести аудит.
Створено робочу групу, її очолює міністр охорони здоров’я. Я вам скажу, що цей аудит був проведений боєм. Ми розпочали його у квітні – і тепер знаємо всі прогалини системи охорони здоров’я за рік. Ми перевірили всі проблемні питання в Програмі медичних гарантій, в організації управління в системі охорони здоров’я, в системі протиепідемічного захисту, в системі закупівель, оскільки є питання закупівель у плановому порядку, а є питання екстрених закупівель, які повинні вирішуватися швидко. Це передусім маски, ЗІЗи, вакцини.
Хто має проводити закупівлі: МОЗ чи ДП “Медичні закупівлі”?
ДП “Медичні закупівлі” МОЗ України повинно стати центральною закупівельною організацією.
Я буду робити все можливе, щоб покращити закупівельну спроможність цієї інституції (ДП “Медзакупівлі”, – LB.ua) і її команди.
Повну версію інтерв'ю читайте на сайті видання LB.ua