Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Відпуск наркотичних ліків за е-рецептом: топ-питання лікарів та фармацевтів

Нагадаємо, що цього жовтня відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів в аптеці почав здійснюватися лише на підставі електронного рецепта. 

Таким чином, пацієнти, які проходять складне лікування та потребують знеболення, можуть отримати е-рецепт на ліки у більш зручний спосіб, зокрема і дистанційно.

Сьогодні ми відповімо на найбільш поширені питання медичних фахівців та фармацевтів щодо згаданої норми.

 

1. Чи діятиме паперовий рецепт для відпуску наркотичних (психотропних) ліків?

 

Так, використання паперових рецептурних бланків можливе у кількох випадках:

  1. для призначення  екстемпоральних препаратів (тобто таких, які виготовляються в аптеці);
  2. у випадку відсутності технічної можливості виписати/відпустити електронний рецепт на територіях, де ведуться активні бойові дії (наприклад, за відсутності світла, звʼязку тощо);
  3. у разі виникнення технічних питань у роботі центральної бази даних ЕСОЗ, що унеможливлює виписування е-рецептів (про це користувачів буде проінформовано на сторінці моніторингу https://status.ehealth.gov.ua/).

Так, у разі якщо пацієнт отримає паперовий рецепт, фармацевт має відпустити ліки та зберегти паперовий бланк за раніше звичною йому процедурою.

 

2. У якій аптеці можна погасити паперовий рецепт, виписаний медичним закладом, що знаходиться у зоні проведення активних бойових дій?

У таких випадках відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів за рецептами в паперовій формі здійснюється саме тими аптечними закладами, які розташовані на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих.

 

3. Чи можна виписати рецепт на папері у разі відсутності світла в закладі?

 

Лікар може скористатися паперовим рецептурним бланком для виписування наркотичних (психотропних) ліків на територіях, де ведуться активні бойові дії (наприклад, за відсутності світла, звʼязку тощо).

В інших випадках, окрім зазначених вище, лікар має виписати електронний рецепт. Зауважимо, що у разі відсутності світла виписати е-рецепт можна, зокрема, і дистанційно після появи електроенергії у закладі.

Також врахуйте, що електронний рецепт для паліативних пацієнтів можна виписати одразу на кількість препарату, розраховану на 15 денний курс лікування (тобто протягом місяця може бути виписано два рецепти в тому числі у дистанційний спосіб).  

 

4. Чи потрібно лікарю під час виписування е-рецепта на пільгові наркотичні ліки дублювати рецепт на паперовому бланку?

 

У цьому немає потреби. Важливо лише коректно заповнити всю інформацію в електронному рецепті. Зокрема, у полі «Сигнатура» треба вказати: відсоток відшкодування вартості ліків (50% чи 100%), ЄДРПОУ та найменування закладу, його місцеперебування, а також прізвище та ініціали лікаря. Саме за наявності цієї інформації фармацевт зможе відпустити ліки в межах програми.

 

5. Як фармацевт зможе відпустити пацієнту пільгові наркотичні ліки за кошти місцевих бюджетів?

 

Передусім для того, щоб дізнатися, за якою програмою відпустити ліки, фармацевт має звернути увагу на поле «Програма» в е-рецепті. Пільгові наркотичні ліки за кошти місцевих бюджетів відпускаються в ЕСОЗ за програмою – «Наркотичні та психотропні препарати на пільгових умовах за постановою КМУ від 17.08.1998 №1303».

Далі у полі е-рецепта «Сигнатура» фармацевт може знайти всю необхідну інформацію для обліку відпуску пільгових наркотичних (психотропних) ліків та погашення рецепта.

 

6. Чи потрібно лікарю обовʼязково друкувати інформаційну довідку та засвідчувати її власним підписом та печаткою?

 

Не потрібно, адже ця довідка є допоміжним документом для пацієнта, яку лікар за потреби може надрукувати пацієнту (на прохання пацієнта). 

При цьому довідка також містить відповідний код та штрих-код для погашення рецепта для пацієнтів, які під час реєстрації в ЕСОЗ обрали метод автентифікації за документами. Так, пацієнти без телефона зможуть погасити рецепт та придбати необхідні ліки в аптеці.

Лише у випадку, якщо пацієнт планує виїжджати за кордон і при цьому буде перевозити наркотичні (психотропні) ліки з собою, під час виписування е-рецепта лікар має надрукувати інформаційну довідку та засвідчити її власним підписом і печаткою лікаря (на прохання пацієнта).