Відновлення та розвиток системи громадського здоров’я: відбулась виїзна нарада
Вже вдруге Міністерство охорони здоров’я спільно із Центром громадського здоров’я (ЦГЗ) та обласними центрами контролю та профілактики хвороб (ОЦКПХ) за підтримки Бюро ВООЗ в Україні провели виїзну нараду щодо питань відновлення і розвитку системи громадського здоров’я в Україні.
Протягом триденної зустрічі учасники обговорювали ключові напрями розвитку в системі громадського здоров’я з урахуванням положень Закону України «Про систему громадського здоров’я», викликів сьогодення, потреб і шляхів розвитку інституцій громадського здоров’я та пріоритетних програм громадського здоров‘я.
Особлива увага була приділена питанням інституційної спроможності до готовності і реагування системи громадського здоров‘я на загрози радіаційно-ядерного, хімічного, біологічного характеру. Команди представників ОЦКПХ працювали над вирішенням ситуаційних завдань за запропонованими сценаріями з метою визначення критичних прогалин, потреб і необхідної допомоги задля формування пріоритетних кроків і активностей із удосконалення і посилення спроможностей.
Серед важливих програмних напрямів обговорено:
- створення інформаційного фонду громадського здоров‘я як системи збору і обробки даних, необхідних для забезпечення моніторингу за станом здоров’я населення та факторами ризику, що на нього впливають;
- питання раннього виявлення і оповіщення про ризики для здоров’я;
- критичні аспекти посилення програм імунопрофілактики на обласному рівні та удосконалення реагування на спалахи вакцинокерованих інфекцій, зокрема кору і поліомієліту;
- створення і розвиток епідеміологічного нагляду за хронічними неінфекційними хворобами;
- практичні аспекти реалізації плану дій із протимікробної резистентності.
Акцептовано роль і лідерство фахівців ОЦКПХ і головних державних санітарних лікарів територій у міжсекторальній співпраці і координації програмних напрямів громадського здоров’я з іншими зацікавленими інституціями.
«Успіх розвитку системи громадського здоров‘я залежить, у тому числі, від лідерства ОЦКПХ на місцях та інтеграції з розвитком системи охорони здоров’я, що спільно функціонують для людей і заради їхнього здоров‘я», – підкреслив міністр охорони здоров‘я України Віктор Ляшко.
«Всі області стикаються з подібними викликами, і в той же час, контекст і особливості завдань потребують адаптації до потреб окремих громад. Тісна співпраця між Центром громадського здоров‘я МОЗ України, як провідною експертною інституцією з громадського здоров’я на національному рівні, та ОЦКПХ на регіональному рівні мають вирішальне значення для забезпечення розвитку системи громадського здоров’я за належної підтримки та технічного керівництва з національної сторони, а також через взаємонавчання на обласному рівні, де кожна область може наслідувати найкращі практики, які вже пілотуються/впроваджуються іншою», – зазначив представник Бюро ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт.
Захід вдалось організувати за фінансової підтримки ВООЗ, Європейського Союзу та USAID.