В ЕСОЗ зʼявилась можливість обліковувати потребу пацієнтів в тест-смужках у плані лікування: що важливо знати лікарям
Від жовтня 2023 року НСЗУ почала відшкодовувати аптечним закладам вартість тест-смужок для визначення рівня глюкози для індивідуальних глюкометрів.
Наразі пацієнти зі встановленим діагнозом «Цукровий діабет першого типу» отримують тест-смужки за електронним рецептом як від лікаря-ендокринолога (зокрема і дитячого), так і лікаря первинної медичної допомоги.
З 20 вересня 2024 року в ЕСОЗ з'явилася можливість обліковувати потребу пацієнтів у тест-смужках в межах плану лікування. Це означає, що у роботі з планами лікування відтепер є новий тип призначень – на медичні вироби.
Звертаємо увагу, що у 2024 році цей функціонал буде опційним до використання. Проте у 2025 році необхідною умовою для придбання тест-смужок в межах програми реімбурсації стане саме наявність відповідного призначення у плані лікування пацієнта. Створити таке призначення на тест-смужки пацієнту повинен його лікуючий лікар-ендокринолог. При цьому наступні е-рецепти на основі призначення зможе створювати також і сімейний лікар, терапевт чи педіатр. Для того, щоби наступного року уникнути труднощів, повʼязаних зі створенням плану лікування, рекомендуємо лікарям-ендокринологам при наступному візиті пацієнта подбати про створення плану лікування та сформувати відповідне призначення на тест-смужки. Також рекомендуємо лікарям первинної медичної допомоги поінформувати своїх пацієнтів, які отримують інсуліни та тест-смужки за програмою реімбурсації, щодо необхідності візиту до ендокринолога для створення призначення.
Нагадаємо, що оновлений перелік реімбурсації включає 45 найменувань тест-смужок для глюкометрів, вартість яких підлягає повному чи частковому відшкодуванню державою. На тимчасово окупованих територіях та в зоні бойових дій тест-смужки як і раніше можуть відпускатися і за паперовими рецептами.
Як підготуватися лікарям до роботи з призначеннями на тест-смужки?
Для лікарів, які уже працюють з призначеннями на лікарські засоби в межах програми «Інсуліни», процес роботи з призначеннями на медичні вироби є знайомий та практично не відрізнятиметься.
Рекомендуємо за потреби звернутися до підтримки вашої МІС за додатковими розʼясненнями.
Як створити план лікування, якщо у пацієнта його немає?
- Здійсніть пошук пацієнта у центральній базі даних та за потреби – зареєструйте пацієнта.
- Створіть взаємодію в межах нового або чинного епізоду медичної допомоги.
- Створіть план лікування та заповніть необхідні дані.
- Отримайте підтвердження на лікування від пацієнта.
- Активуйте план лікування – створіть перше призначення за типом “медичний виріб”.
Як створити первинне призначення на тест-смужки у плані лікування пацієнта?
Зверніть увагу, що створити первинне призначення на тест-смужки для пацієнтів із цукровим діабетом І типу може виключно лікуючий лікар-ендокринолог.
Для цього необхідно:
- Здійснити пошук плану лікування або створіть новий (у разі його відсутності).
- Створити первинне призначення.
- При заповненні інформації первинного призначення вказати:
- програму – Медичні вироби для визначення рівня глюкози в крові;
- тип призначення – медичний виріб;
- тип медичного виробу – Глюкоза IVD (діагностика in vitro), реагент;
- кількість медичних виробів;
- запланований період виконання призначення;
- додаткові параметри за потреби.
- Підписати призначення власним КЕП для його відправлення в ЦБД ЕСОЗ.
Як сформувати е-рецепт на медичні вироби (тест-смужки) на основі призначення плану лікування: алгоритм лікаря
Зверніть увагу, що електронний рецепт на тест смужки виписуються пацієнтам з встановленим і внесеним в ЕСОЗ діагнозом цукровий діабет першого типу (група діагнозів з кодом «E10» за МКХ-10 або код «Т89» за ICPC2).
- Здійсніть пошук відповідного плану лікування.
- Здійсніть пошук призначення на медичний виріб та створіть електронний рецепт на основі первинного призначення лікаря-ендокринолога.
- Важливо! Проінформуйте пацієнта про те, що безоплатно чи з доплатою отримати за рецептом можливо лише ті вироби, які включені до переліку медичних виробів, які підлягають реімбурсації. Це означає, що пацієнт має бути уважним при виборі в аптеці та обрати саме ті тест-смужки, що відповідають глюкометрам визначених моделей та виробників.
- Наступний крок – оберіть тип медичного виробу за найменуванням «Глюкоза IVD (діагностика in vitro), реагент» (за Національним класифікатором 024:2023 – 53307). Вкажіть його кількість відповідно до наявного переліку.
- Підтвердьте призначення та переконайтеся, що пацієнт отримав номер рецепта та код його погашення.
- За потреби чи на прохання пацієнта можна роздрукувати інформаційну довідку та видати її пацієнту.
Інші матеріали до використання:
- Поширені запитання та відповіді: bit.ly/439ugOl