Українські фахівці з реабілітації переймають норвезький досвід
Між норвезькими та українськими медичними закладами триває співпраця, спрямована на розвиток сучасної системи реабілітації, зокрема з провідним реабілітаційним центром «Сунас» (Sunnaas Rehabilitation Hospital). Ця співпраця стала можливою завдяки україно-норвезькому проєкту, який реалізується за підтримки МОЗ України, Міністерства закордонних справ Норвегії та Міністерства охорони здоровʼя Норвегії.
Фахівці з Норвегії від початку війни приймають українських пацієнтів та активно підтримують розвиток і навчання мультидисциплінарних команд центрів досконалості, обраних Міністерством охорони здоровʼя України.
У листопаді 2024 року представники шести центрів досконалості відвідали Sunnaas Rehabilitation Hospital та Oslo University Hospital. Під час навчання норвезькі спеціалісти поділилися підходами до роботи мультидисциплінарних реабілітаційних команд, зокрема безцінним досвідом взаємодії з пацієнтами, які перебувають у відділенні інтенсивної терапії та потребують допомоги в гострому періоді.
Окрім того, керівниці двох українських центрів досконалості взяли участь в Американському конгресі з реабілітаційної медицини (ACRM), де обговорювалися методи когнітивної реабілітації пацієнтів із травмами головного та спинного мозку, інсультом і нейродегенеративними захворюваннями. Також цього місяця українські фахівці відвідають Національну дитячу лікарню та Національну реабілітаційну лікарню у Вашингтоні, де вдосконалюватимуть навички надання реабілітаційної допомоги дітям із черепно-мозковими травмами та неврологічними захворюваннями.
Міністерство охорони здоровʼя України підкреслює важливість такої співпраці та висловлює вдячність за підтримку і готовність до подальшої взаємодії.
Довідка: МОЗ України ініціювало розвиток клінічних мультидисциплінарних реабілітаційних центрів досконалості. Наразі їх сім: два у Києві та по одному в Івано-Франківську, Дніпрі, Ужгороді, Вінниці та Тернополі. Центри досконалості розвиваються на базі прогресивних реабілітаційних відділень, що функціонують у багатопрофільних лікарнях та надають реабілітаційну допомогу, починаючи з гострого періоду.
Головною метою їхньої діяльності є підвищення кваліфікації фахівців з реабілітації різних професій та навчання мультидисциплінарних реабілітаційних команд. Центри слугують тренінговими хабами для інших українських реабілітаційних команд. Окрім того, їхня роль полягає у впровадженні нових доказових методів надання реабілітаційної допомоги та розвитку спільноти фахівців з реабілітації.