Українська система охорони здоров’я продовжує боротися та справлятися з викликами попри численні атаки рф – Едем Адаманов
Попри численні атаки та обстріли росії української медичної інфраструктури наша система охорони здоров’я вистояла та продовжує ефективно справлятися з викликами, спричиненими повномасштабною війною. Численна міжнародна підтримка й допомога партнерів допомагає Україні на шляху до відновлення та реформування сектору охорони здоровʼя. Це зазначив заступник міністра охорони здоров’я України Едем Адаманов під час участі у панельній дискусії «Розблокування інвестицій для трансформації мережі охорони здоров’я України».
У заході також взяли участь представники національних та регіональних органів охорони здоровʼя, міжнародних фінансових установ та донорів, експерти з європейського регіону та ін.
“Понад два з половиною роки повномасштабної війни росія продовжує свідомо порушувати норми міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевської конвенції. Цілеспрямовані атаки на українські лікарні, амбулаторії, пологові будинки, поліклініки завдали медичній системі величезних збитків. Наразі 750 медичних закладів по всій країні зазнали пошкоджень або були повністю зруйновані. Ворог намагається нищити не лише наші лікарні, а й атакувати «швидкі», аптеки, вивозити медичне обладнання та ліки, вбивати та тероризувати наших громадян. Попри всі ці виклики, завдяки міжнародній підтримці ми маємо змогу не лише протистояти, а й відновлювати та розвивати медичну систему. Допомога нашій системі охорони здоров’я сьогодні – це вклад у стійкість країни та захист життя наших людей.”
З початку повномасштабної війни внаслідок атак рф було пошкоджено та/або знищено 2167 обʼєктів медзакладів. З них 1878 обʼєктів пошкоджено та 289 зруйновані повністю й відновленню не підлягають. Найбільших втрат зазнали лікарні на Харківщині, Донеччині, Миколаївщині, Київщині, Чернігівщині, Дніпропетровщині, Херсонщині та Запоріжжі. Отримати інформацію щодо ступеня руйнування лікарень на тимчасово окупованих територіях наразі неможливо.
Крім того, від початку війни росія нищить та пошкоджує автівки «екстренки». Так, наразі щонайменше одна з п’яти автівок екстреної медичної допомоги – пошкоджена.
Відповідно до Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA3), підготовленої урядом України, Світовим банком та Європейською комісією, зараз шкода сектору охорони здоров’я оцінюється у 17,8 мільярда доларів США. Оцінка потреб, витрат на реконструкцію та відновлення сектору охорони здоров’я України на 2024–2033 роки становить понад 14,2 мільярда доларів США, і ці цифри, з огляду на постійний ракетний терор, зростають.
Однак, попри навантаження та непрості умови, МОЗ України разом із партнерами продовжують відновлювати українську медичну інфраструктуру, щоби забезпечити українців доступом до якісних та необхідних медичних послуг. Зокрема, одним із прикладів є цифрова система DREAM, яка реалізується спільно з МОЗ, обласними та Київською міською державною (військовою) адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
Це унікальна державна електронна екосистема, яка забезпечує єдиний цифровий маршрут та простір для всіх проєктів, реконструкції й відновлення та забезпечує їх прозору та ефективну реалізацію на національному, регіональному та місцевому рівнях. Зокрема, зараз до системи вже введено 146 проєктів з відновлення та понад 25 партнерів та міжнародних донорів залучені до процесу відновлення.
На 2025 рік відібрано 25 пріоритетних проєктів, потреби сектору охорони здоровʼя для реалізації проєктів, у тому числі й централізовані закупівлі, складають понад 10,6 млрд грн.
Зазначимо, що нещодавно уряд України своїм рішенням заклав в проєкті бюджету на 2025 рік виділення 5,6 млрд грн на капітальні видатки. Цей ресурс призначений на пріоритетні напрями модернізації й розвитку медичної інфраструктури. Серед пріоритетів відновлення сектору охорони здоров’я на наступний рік є розвиток потенціалу закладів охорони здоров’я, медичної освіти, системи реабілітації та психічне здоров’я й психосоціальної підтримки, централізовані закупівлі медичного обладнання тощо.
Заступник міністра охорони здоров’я також наголосив, що міжнародна допомога та підсилення України дуже важливі, адже відновлення – масштабний процес і потребує значної національної та міжнародної підтримки для капітальних інвестицій у сектор охорони здоровʼя України. Лише консолідуючи зусилля з міжнародними партнерами, українська медична система зможе надалі ефективно відновлюватися та реалізовувати реформи.