Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Україна серед 50 країн світу, здатних проводити пересадку легень

Операції подібного типу вважаються одними з найскладніших. Їх спроможні проводити лише країни з прогресивною та розвиненою медичною системою.

Хоча Україна лише почала свій розвиток у даному напрямі, від початку 2023 року вже проведено 3 самостійні операції з пересадки легень. Водночас за період з 2021 по 2023 роки була виконана одна подібна операція, яку вдалося провести завдяки допомозі польських лікарів. 

Досвід нашої країни з розбудови системи трансплантації, зокрема напряму пересадки легень під час активної фази бойових дій, – можна вважати унікальним. Адже з подібними викликами не стикалася жодна з цивілізованих країн. 

«Іноземних колег надзвичайно дивує, коли ми розповідаємо про те, що у нас відбуваються трансплантації під час війни. Оскільки пересадку органів виконують виключно в розвинених країнах, де злагоджено та якісно функціонує загальна медична система. Й, звісно, в цих державах немає масштабних збройних конфліктів», – зазначає директор директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій МОЗ Василь Стрілка.

Для проведення високотехнологічних операцій із пересадки органів має стабільно працювати кожна ланка великого медичного механізму: від лабораторій, операційних та лікарень, які діагностують смерть мозку, до логістичних ланцюжків. Прогрес у даній сфері свідчить не лише про фаховість наших лікарів та відповідність світовим стандартам принципів функціонування системи трансплантації, а й про стійкість всієї медичної системи. 

Точка відліку для трансплантації легень

У вересні 2021 року лікарі Територіального медичного об’єднання Львова, спільно з польськими колегами, провели першу трансплантацію легень. Тоді спільними зусиллями фахових команд із двох країн вдалося подарувати «друге дихання» львів’янину Віктору Бабію. Чоловік, який до операції майже три роки не виходив з дому, сьогодні живе повноцінним життям.

Щоб пришвидшити час, коли в Україні зможуть самостійно проводити якомога більше операцій із пересадки легень, Міністерство охорони здоров’я України відправило групу трансплантологів на стажування до провідних клінік США. Переймати досвід вирушила мультидисциплінарна команда, до якої ввійшли 13 фахівців різних медичних спеціальностей, які залучаються до операцій із пересадки органів. 11 із них – із лікарні «Феофанія». 

З жовтня по грудень 2021 року українські фахівці долучалися до всіх етапів трансплантації у бостонській клініці Massachusetts General Hospital. Ця лікарня є клінічною базою для Гарвардської медичної школи. Вона допомогла виростити 13 Нобелівських лауреатів. 

Також українські трансплантологи мали можливість повчитися в операційних Vanderbilt University Medical Center, який знаходиться в штаті Теннессі. Щороку цей центр виконує близько 60-65 трансплантацій легень.

Розвиток високотехнологічної медичної допомоги у Львові

На початку січня 2023 року трансплантологи Львівської лікарні Святого Пантелеймона провели першу самостійну операцію з пересадки легень. Хірургічне втручання відбулося без допомоги закордонних колег. Транспланткоманда на чолі з кардіохірургом Романом Домашичем працювала понад 16 годин. 

Орган отримав 56-річний киянин – ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС. Йому діагностували тотальну бульозну емфізему – захворювання, у разі якого повітряні кисти заміщують здорову легеневу тканину. Стан чоловіка був важким. Він міг самостійно пройти не більше ніж 30 метрів та насилу дихав. Донором для киянина став 54-річний чоловік, який помер внаслідок інсульту. Після того, як лікарі діагностували смерть мозку, його рідні погодилися на забір органів. 

Застосування досвіду фахівців зі США транспланткомандою з Феофанії

В березні 2023 року в Україні свою першу операцію із трансплантації легень провела команда клінічної лікарні «Феофанія». Новий орган і шанс на життя отримав 51-річний чоловік, який мав інтерстиціальне захворювання легень, ускладнене легеневою гіпертензією. За два тижні до пересадки пацієнт переніс ковід, що серйозно ускладнило його стан. Весь час до операції він жив лише завдяки постійній кисневій підтримці. 

Операція тривала 12 годин. Більшість часу реципієнт був підключений до апарату штучного кровообігу ЕКМО. Донором для нього стала 60-річна жінка, якій медики констатували смерть мозку через геморагічний інсульт.

 

Довідка:

Наразі трансплантації легень в Україні, за даними Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, очікують понад 40 пацієнтів. Всі пересадки органів відбуваються в межах пілотного проєкту Міністерства охорони здоров’я з трансплантації. Тариф за пересадку легень встановлено на рівні 2,6 млн гривень. Всі операції – безоплатні для пацієнтів та повністю покриваються за рахунок МОЗ.