Україна прийняла стратегічний документ для боротьби з підробленими ліками
Сьогодні, 3 квітня, Кабінет Міністрів України ухвалив Концепцію реалізації державної політики з запобігання фальсифікації лікарських засобів. Це означає, що поступово на всіх упаковках рецептурних ліків з’явиться спеціальне маркування, яке буде гарантією оригінальності ліків. Така практика боротьби з фальсифікатом вже довела свою ефективність у розвинених країнах світу.
Маркування на упаковках ліків буде гарантією якості: пацієнт зможе перевірити, що препарат не є фальсифікований, протермінований чи завезений до країни з порушенням норм.
Маркування упаковок лікарських засобів спеціальним кодом впроваджуватиметься поступово:
- І етап - пілотний проект. На цьому етапі маркування ліків буде добровільним: взяти участь у програмі можуть будь-які фармвиробники.
- ІІ етап - поступове запровадження обов’язкового маркування окремих видів лікарських засобів, визначених МОЗ України. Зокрема маркування обов’язково з’явиться на ліках, що компенсуються за кошти держави – Нацперелік, програма “Доступні Ліки”.
- ІІІ етап - запровадження обов’язкового маркування всіх видів лікарських засобів визначених МОЗ України, як такі, що підлягають маркуванню (зокрема, всіх рецептурних препаратів).
Як працюватиме 2D-кодування?
При виробництві ліків на заводах виробник буде наносити на кожну упаковку індивідуальне маркування. Дані про це будуть заноситися в єдину електронну інформаційну базу.
Це дозволить відстежувати весь ланцюжок постачання ліків - від виробництва чи імпорту до продажу в аптеці. Всі ці транзакції будуть включені в загальну базу даних, включаючи серію ліків і дату виробництва. Таким чином, якщо хтось десь спробує продати фальсифікований препарат з тими ж даними, то у нього це не вийде.
Для пацієнта буде доступна зручна опція перевірки – сканування коду через мобільний додаток. Спеціальний додаток проводитиме ідентифікацію коду і на екрані смартфона з’являтиметься інформація про конкретний препарат, в тому числі – справжній він чи ні.
З розвитком електронної системи охорони здоров’я інформаційна база ліків буде інтегрована з центральним компонентом системи Електронного здоров’я. У майбутньому стане можливим не лише перевіряти справжність препаратів, але й відслідковувати випадки продажу рецептурних ліків без рецепту. Контролюючі органи зможуть в онлайн-режимі бачити ці продажі - база даних маркувань ліків буде інтегрована з базою рецептів. У разі, коли препарат проданий, а у пацієнта не було рецепта, то контролюючі органи отримають повідомлення від системи і зможуть негайно належним чином відреагувати на продажу медикаменту без рецепта.
2D-кодування – це масштабний механізм контролю, що має безліч корисних опцій як для держави, так і для виробника. Завдяки його впровадженню держава матиме реальну статистику споживання пацієнтами ліків і зможе більш точно планувати обсяги закупівель ліків та фінансування державних програм, а фармкомпанії – обсяги виробництва та розподіл ліків по аптеках.
Майже всі іноземні ліки, що продаються в Україні, вже мають двомірне кодування упаковок. Деякі українські фармкомпанії також вже придбали необхідне обладнання і кодують свої препарати.
Нагадаємо, за інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, нині кожна 10 упаковка препарату в країнах з низьким та середнім доходом є фальсифікованою. Аналогічна статистика стосується і препаратів, що потрапляють на український ринок незаконно або без належної перевірки.