У трьох областях реалізовано проєкт з посилення психологічних служб лікарень та стійкості медичних працівників
Війна зачепила кожного в нашій країні. Дослідження свідчать, що понад 70 % українців відчувають той чи інший симптом, який означає погіршення стану ментального здоровʼя. І хоча лише невеликий відсоток наших громадян готові нині шукати допомогу у фахівців, кількість звернень до медичних працівників через погіршення психоемоційного стану значно зросло. Самі лікарі нерідко також потребують підтримки: до впливу війни й збільшення навантажень вони також стикаються з проблемою професійного вигорання. Крім того, воєнні реалії викликали потребу у спеціалізованих знаннях у питаннях ментального здоровʼя.
Щоб посилити психологічні служби лікарень та підтримати самих медпрацівників, було започатковано проєкт «Посилення спроможності закладів охорони здоровʼя та формування стійкості працівників медичної сфери».
Головна мета проєкту – вдосконалити психологічні служби в лікарнях, навчити фахівців надавати підтримку і пацієнтам, і лікарям.
Реалізація проєкту почалася з трьох прифронтових областей – Запорізької, Харківської та Миколаївської. Програма тривала три місяці – з вересня по жовтень. За цей час 15 психологів 9 лікарень обласного рівня опанували сучасні навички екстремальної психології та підвищення стійкості, особистої та колективної.
Відбулись 32 години тренінгів та 36 годин супервізійних зустрічей. Здійснено 3304 індивідуальних консультації, з них 900 – медичним працівникам. 2658 осіб взяли участь у групових заходах, з них 1400 – медики.
«Ще п’ять-сім років тому навіть мова не йшла про щось подібне. Психологічні служби в медичних закладах існували, але наскільки вони були якісні, сучасні, ефективні – питання відкрите. А останнім часом бачимо величезний прогрес завдяки таким проєктам. Тому єдине побажання, аби такі проєкти переростали в буденність медичної практики, щоб в кожній українській лікарні так працювали психологічні служби на користь всім», – наголосив начальник відділу розвитку медичних послуг Департаменту медичних послуг Міністерства охорони здоров’я України Андрій Гаврилюк.
Пілотний проєкт реалізовано в межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя Ти як? Координаційним центром КМУ та ГО «Безбарʼєрність» у співпраці з Міністерством охорони здоровʼя України, департаментами охорони здоровʼя Миколаївської, Запорізької та Харківської областей.
У межах проєкту, крім навчання, проведено дослідження потреб та спроможностей медзакладів у сфері ментального здоровʼя та психосоціальної підтримки. Висновки доступні за посиланням: https://mentalhealthua.org/eco.../doslidzhennia-ta-analityka
За результатами проєкту також сформовано перелік рекомендацій щодо вдосконалення роботи психологічних служб в медичних закладах. Ця дорожня карта також доступна: https://mentalhealthua.org/.../pilotuvannia-proiekty-ta.../
Проєкт продемонстрував головне – як мають працювати психологи медичних закладів. Тепер на черзі масштабування цього досвіду в інших лікарнях країни.