У МОЗ пройшла нарада, присвячена досвіду пацієнтів з онкологічними захворюваннями в Україні
Під головуванням міністра охорони здоровʼя Віктора Ляшка відбулася нарада, присвячена лікуванню раку в Україні. На заході представили результати опитування з оцінки стану надання медичної допомоги онкохворим пацієнтам в межах Програми медичних гарантій та динаміку змін впродовж чотирьох років — з 2020 по 2023.
Нарада пройшла за участі структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій, представників закладів охорони здоровʼя, Національної служби здоровʼя України, ГО «Афіна. Жінки проти раку», представників Комітету Верховної Ради України з питань здоровʼя нації, медичної допомоги та медичного страхування.
“Лікування пацієнтів з онкозахворюваннями залишається вкрай важливим та актуальним питанням для нашої системи охорони здоров’я. Бачимо позитивну динаміку в зменшенні оплат з кишені пацієнтами та зростання задоволеністю наданих медичних послуг. Але ми чітко розуміємо, що попереду ще багато роботи, адже маємо забезпечувати пацієнтів якісними, безоплатними та доступними послугами. У серпні цього року уряд ухвалив Національну стратегію контролю злоякісних новоутворень до 2030 року, яка має на меті реалізацію державної політики в боротьбі з онкологічними захворюваннями. Ця стратегія спрямована на зниження рівня захворюваності та смертності від онкологічних хвороб, визначає ключові напрями роботи: від первинної профілактики та раннього виявлення до покращення доступу пацієнтів до сучасних медичних закладів, підвищення професійної освіти медичних працівників, інформування населення, а також створення умов для реабілітації, догляду та паліативної допомоги онкохворим.”
Результати дослідження продемонстрували, що повністю безоплатно медичні послуги в 2023 році отримали вдвічі більше пацієнтів, порівняно з 2020 роком: 61 % торік проти 30 % у 2020 році. 77 % пацієнтів з онкологічними захворюваннями отримували безоплатно лікарські засоби з Нацпереліку (препарати супроводу), що необхідні для проведення хімієтерапії.
Віктор Ляшко зазначив, що МОЗ України системно працює над оновленням матеріально-технічної бази закладів охорони здоровʼя для підвищення якості діагностики та лікування онкологічних захворювань. Уже проведено централізовану закупівлю 15 лінійних прискорювачів, які запрацюють у спеціалізованих онкологічних медичних закладах країни до кінця 2024 року. Минулого тижня уряд виділив ще майже 300 мільйонів гривень для закупівлі додаткових одиниць. Крім того, торік вперше було централізовано закуплено апарати МРТ для онкоцентрів. Так, девʼять онкоцентрів у Вінниці, Полтаві, Тернополі, Чернівцях, Луцьку, Києві, Дніпрі, Черкасах та Чернігові отримали по апарату МРТ коштом централізованих поставок. Ще шість апаратів КТ цього року будуть доставлені до інших онкоцентрів країни.
Варто додати, що переважна більшість опитаних пацієнтів зазначили, що вони задоволені якістю наданих медичних послуг, сучасністю обладнання та ставленням медичного персоналу. Проте майже половина (47 %) наголосили на потребі в психологічній підтримці.
Нагадаємо: всі види медичної допомоги для пацієнтів з онкологією є безоплатними та покриваються в рамках Програма медичних гарантій: від діагностики до лікування та реабілітації й паліативної допомоги. Цього року на лікування онкозахворювань в держбюджеті передбачено понад 6,3 млрд грн, понад 682 млн — на раннє виявлення.
Для раннього виявлення онкології до Програми медичних гарантій входить шість безоплатних досліджень: мамографія, колоноскопія, гастроскопія, бронхоскопія, цистоскопія, гістероскопія. Для того, щоб пройти безоплатно обстеження, необхідно отримати електронне направлення від сімейного або лікуючого лікаря. Пацієнт може обрати заклад, де отримувати послуги, незалежно від реєстрації чи фактичного перебування. Внутрішньо переміщені особи можуть отримати безоплатну медичну допомогу в будь-якому куточку країни.