У Києві відбулась конференція, присвячена інтеграції української медицини в європейську систему охорони здоров’я
У Києві відбулася конференція «Європейська інтеграція України: охорона здоров’я». Захід був організований Міністерством охорони здоров’я спільно з Європейським Союзом, а також за підтримки проєкту ЄС «Надання підтримки Україні у розвитку сучасної системи громадського здоров’я», Expertise France, Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та інших партнерів.
Конференцію присвятили налагодженню політичного діалогу щодо охорони здоров’я в Україні на шляху до євроінтеграції, обговоренню готовності до надзвичайних ситуацій, наданню медичних послуг, а також європейських фінансових та інвестиційних можливостей для зміцнення системи охорони здоровʼя.
Серед спікерів заходу – політичні лідери євроінтеграційного процесу України, представники Європейської Комісії, зокрема Генерального директорату з охорони здоров’я та харчової безпеки (DG SANTE), Генерального директорату політики сусідства та переговорів про розширення (DG NEAR), уповноважені Управління з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоровʼя (HERA), члени Представництва Європейського Союзу в Україні, представники ВООЗ в Україні та фармацевтичного бізнесу, медики, експерти тощо.
“Україна продовжує впевнено рухатися у напрямі євроінтеграції та імплементації практик й стандартів європейського простору. Для цього консолідують зусилля держава, громадськість, бізнес та міжнародні організації. Лише так ми можемо зміцнити українську медичну систему та налагодити політичний діалог, щоби ефективно протистояти глобальним викликам.”
За словами заступниці міністра, імплементація європейських стандартів здійснюється у чотирьох ключових сферах:
- громадське здоров’я та інтеграція в загальноєвропейські системи контролю та профілактики інфекційних захворювань;
- запровадження європейських стандартів у наданні медичних послуг;
- фармацевтика та забезпечення доступу до безпечних і високоякісних лікарських засобів;
- медична освіта та кадровий потенціал, зокрема, підвищення кваліфікації медичних працівників відповідно до європейських стандартів.
Крім того, триває цифровізація медичної сфери для розвитку цифрових технологій та формування єдиного медичного інформаційного простору.
“ВООЗ продовжує підтримувати систему охорони здоров’я України та українців на шляху вступу до ЄС. Конференція “Європейська інтеграція України: охорона здоров’я” є важливим кроком у підтримці системи охорони здоров’я України в часи величезних викликів, спричинених війною, що триває, – нападами на медичну та цивільну інфраструктуру, масовими переміщеннями, порушенням доступу до основних послуг охорони здоров’я та багатьох інших. Проте ми також бачимо непохитну відданість України модернізації та зміцненню своєї інфраструктури охорони здоров’я. Як наголошувалося під час конференції, фінансові та інвестиційні можливості Європейського Союзу мають вирішальне значення для відновлення та реформування системи охорони здоров’я України. Конференція підкреслила критичні потреби та можливості для інвестицій і фінансових інструментів для підтримки системи охорони здоров’я України на шляху до інтеграції в ЄС, зокрема, можливостей, які відкриває програма підтримки економіки “Ukraine Facility”.”
Учасники конференції обговорили результати впровадження європейських стандартів в українську систему охорони здоров’я, а також результати співпраці України з іншими країнами-членами ЄС. Нині Україна активно співпрацює з Францією, Швецією, Естонією, Польщею, Німеччиною, Румунією, Данією, Латвією, Чехією. До сфер взаємодії належить співпраця у сфері громадського здоров’я, фармацевтики, зокрема, обмін досвідом та розвиток можливостей постачання продукції на взаємні ринки, посилення горизонтального медичного партнерства, реалізація програм реабілітації, впровадження телемедицини, залучення штучного інтелекту у сфері психічного здоров’я, реалізація інфраструктурних проєктів, оснащення закладів охорони здоровʼя тощо.
Крім того, Україна уклала безпекові угоди з 25 країнами світу та Європейським Союзом, які визначають сфери безпекової співпраці, у тому числі у галузі охорони здоровʼя. Серед партнерів – країни Великої Британії, Німеччини, Франції, Данії, Канади, Італії, Нідерландів, Фінляндії, Латвії, Іспанії, Бельгії, Португалії, Швеції, Ісландії, Норвегії, Японії, США, Естонії, Литви, Польщі, Люксембургу, Румунії, Чехії, Словенії, Ірландії. Україна також продовжує працювати над укладанням технічних угод з цими країнами, аби закріпити пріоритети співпраці у сфері охорони здоровʼя. Наразі вже підписано технічні угоди з Латвією та Швецією.