Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Медичний канабіс
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
Контакти

У Києві провели круглий стіл щодо первинної та вторинної профілактики раку шийки матки в Україні

Рак шийки матки (РШМ) — це тип раку, який виникає внаслідок мутації епітеліальних клітин шийки матки. Усі жінки мають ризик розвитку раку шийки матки, найчастіше даний тип онкології зустрічається в жінок старше 30 років. У більшості випадків причиною появи раку шийки матки є вірус папіломи людини (ВПЛ), який здебільшого передається статевим шляхом.

У 2021 році в Україні зареєстровано 3,5 тисячі нових випадків раку шийки матки та 1,5 тисячі летальних випадків, спричинених РШМ. На ранніх стадіях хвороба часто має безсимптомний перебіг, але її можна вилікувати, якщо вчасно виявити. Тому первинна та вторинна профілактика раку шийки матки — невіддільний компонент протидії поширенню захворювання у всьому світі. 

Під час круглого столу за участі представників Міністерства охорони здоровʼя, Центру громадського здоров’я МОЗ України, Національного інституту раку, Фонду народонаселення ООН в Україні (UNFPA) та громадських організацій учасники обговорили результати всесвітніх практик із протидії поширенню вірусу папіломи людини та шляхи їх застосування в національній системі охорони здоровʼя.

«У 2022 році кількість хворих на рак в Україні склала 1,1 млн населення: 393 тисячі діагнозів встановлено чоловікам та 717 тисяч — жінкам. Рак шийки матки — це п’яте за поширеністю онкологічне захворювання серед жінок в Україні. На ранніх стадіях хвороба часто має безсимптомний перебіг, але від неї можна вилікувати, якщо вчасно виявити. Тому головна ціль міжсекторальної співпраці — це протидія поширенню даного захворюванню в Україні з урахуванням міжнародного досвіду та сучасних практик», — сказав під час обговорення Ігор Кузін, головний державний санітарний лікар України.

У 2020 році ВООЗ оприлюднила Глобальну стратегію елімінації раку шийки матки з метою усунення цього захворювання як проблеми громадського здоров’я. Стратегія містить три ключові кроки: вакцинацію, скринінг і лікування. 

Вірус папіломи людини — це одна з найпоширеніших інфекцій, яка найчастіше передається статевим шляхом. Існує понад 80 типів папіломавірусу людини, приблизно 30 з них можуть уражати шийку матки та вважаються онкогенними. ВПЛ 16 та 18 типів найчастіше пов’язують з раком шийки матки. Близько 70% випадків РШМ асоціюють з інфікуванням цими типами ВПЛ. Імунна система організму може боротися з інфікуванням вірусу, проте у певної кількості жінок інфікованих ВПЛ, розвивається РШМ.

Рак шийки матки може не проявляти ознак і симптомів, або вони можуть бути не очевидними. Найбільш поширені з них:

  • нетипова вагінальна кровотеча, у тому числі після менопаузи, після статевого акту або між регулярними менструаціями;
  • зміни вагінальних виділень;
  • біль або дискомфорт під час статевого акту;
  • незрозумілий біль у попереку або між тазостегновими кістками.

Ці симптоми можуть бути причинами й інших захворювань, але єдиний спосіб пересвідчитися — звернутися до лікаря та пройти обстеження.

Перевіреними дієвими методами боротьби з раком шийки матки на всіх етапах надання допомоги є:

  • вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ),
  • скринінг і лікування передракових станів,
  • раннє виявлення й невідкладне лікування інвазивного раку на ранніх стадіях.

Для жінок рекомендоване щорічне обстеження у сімейного лікаря та у гінеколога для перевірки стану здоровʼя, зокрема за допомогою ПАП-тесту. Він допомагає своєчасно виявити передракові стани шийки матки. Щеплення проти ВПЛ рекомендовано проводити у віці 9-14 років, до початку статевого життя. Після консультації з лікарем дорослим у віці від 27 до 45 років також можуть бути рекомендовані щеплення. Вакцини, які зареєстровані в країні та продаються в аптеках, пройшли державний контроль якості. Крім того, ризик розвитку раку шийки матки можна знизити, вживаючи заходів із запобігання інфекціям, що передаються статевим шляхом, зокрема використовувати засоби контрацепції.