Триває робота з масштабування очного навчання за програмою mhGAP
9 березня відбулася онлайн-зустріч представників Міністерства охорони здоров’я, Програмного офісу, Всесвітньої організації охорони здоров’я й партнерських організацій, які беруть участь у масштабуванні очного навчання за програмою ВООЗ mhGAP.
Участники обговорили плани, організаційні питання та координацію зусиль з метою забезпечення нагальної потреби в очному навчанні фахівців первинної медичної допомоги (ПМД) за програмою mhGAP. Посилення координації дозволить ефективно розпланувати проведення тренінгів, щоб усі фахівці, які подали заявку на навчання, могли пройти його якнайшвидше.
Проходження навчання за програмою mhGAP дозволяє опанувати знання та навички щодо оцінки та ведення поширених психічних розладів. Курс призначений для сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів, фельдшерів, медичних сестер/братів.
Проходження навчання за програмою mhGAP дає можливість фахівцям ПМД надавати медичні послуги в межах нового пакету Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Заклади ПМД, у яких щонайменше 20 % медичного персоналу мають відповідний рівень підготовки, можуть укласти контракт із НСЗУ за цим пакетом. Пакет буде відкритий для контрактування впродовж усього 2023 року.
Подати заявку на проходження очного навчання можуть усі охочі медичні фахівці, однак воно рекомендовано насамперед фахівцям первинної ланки медичної допомоги.
Для проходження очного тренінгу потрібно заповнити онлайн-форму за посиланням: https://forms.gle/kPsQ41rxjwY1jXuJ8
За результатами опрацювання заявок буде сформовано графік проведення очних тренінгів у різних регіонах України. Планування тренінгів відбуватиметься відповідно до наявних можливостей щодо їх проведення.
Також фахівці можуть пройти онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» на платформі Академії НСЗУ: https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=183. Його успішне завершення також дозволяє надавати послуги в межах пакету «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».
Масштабування навчання за програмою mhGAP відбувається у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Всеукраїнської програми ментального здоров’я та за підтримки ВООЗ.
Нагадаємо, у листопаді 2022 року відбулося підписання меморандуму про співпрацю між МОЗ, ВООЗ та партнерами, який спрямований на розбудову спроможностей первинної медичної ланки щодо ведення поширених психічних розладів за програмою mhGAP. На виконання меморандуму партнери мобілізують зусилля, і одним з головних елементів цього процесу є проведення очних тренінгів. Наразі завершується узгодження низки організаційних моментів, після чого стартує процес активного масштабування навчання.
Програма mhGAP впроваджується в Україні за підтримки ВООЗ з 2019 року.
Довідка: mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) – це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із психічного здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із психічними розладами. Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам загальної практики протоколи діагностики та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, інші важливі скарги на стан психічного здоровʼя.