Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

«Скільки б ліжок не доставляли, це не допоможе без вакцинації». Інтерв’ю з міністром охорони здоров'я Віктором Ляшком

В Україні різко зростає кількість хворих на COVID-19. Більш як 15 областей увійшли до «помаранчевої» зони, а Херсонська область першою потрапила у «червону» зону карантину. Деякі лікарні вже повідомляють про заповненість ліжок та черги з карет швидких біля закладів. Врятувати медичну систему від майбутнього колапсу міг би високий відсоток вакцинованого населення, однак поки в Україні лише першою дозою щеплено близько 19% населення. 

hromadske поспілкувалося з міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком про нову хвилю коронавірусу в Україні, темпи вакцинації та дотримання карантинних обмежень.

Якщо не вакцинуватися — сортування пацієнтів не уникнути 

Зараз в Україні стрімко росте захворюваність на коронавірус, у деяких лікарнях вже бракує місць. Чи є у Міністерства охорони здоров'я план, як запобігти колапсу? 

Найперше, що має зробити кожен, щоб допомогти системі охорони здоров'я подолати чергову хвилю, — прийти у пункт щеплення і провакцинуватися. 

Нещодавно я був у відрядженні в Дніпрі та Херсоні, заходив у реанімаційні та ковідні відділення в лікарнях. У реанімації люди спілкуватися не можуть, бо вони на штучній вентиляції легень. Але по очах видно, що на думці у людей, які перебувають у ковідному відділенні на кисневій масці: якби знали, як проходитиме хвороба, то, не роздумуючи, зробили б щеплення. 

У реанімації — всі невакциновані. Перш ніж критикувати владу, дивлячись на заповненість ліжок та черги швидких і питати, як вона діятиме, треба переосмислити спочатку: «А що я зробив, щоб цього не відбулося?». 

У нас є план, ми за ним рухаємося, але головне — робити щеплення. Іншого виходу немає. Велика Британія, Данія та інші країни уже показали результат: щеплено 70% дорослого населення і медична система справляється без колапсу. Вакцинований може захворіти, але така людина досить рідко потрапляє у лікарню, а ще рідше — до ліжка з кисневою терапією. Вакцинація — це єдиний шанс спокійно пройти зростання захворюваності.

Люди не завжди дослухаються до рекомендацій МОЗу, якщо навіть сімейний лікар, який їх постійно лікує, каже, що «тут не все так однозначно, варто відкласти вакцинацію», то про що ми говоримо. 

Скажу те, що не сподобається людям. Якщо сьогодні хтось не дослуховується до МОЗу або до лікарів, які керуються доказовою базою, значить, умовно кажучи, завтра буде запроваджено сортування. 

Швидкі розраховуються на кількість населення, з урахуванням певних захворювань: інфаркти, інсульти, травми, аварії — це все не зникло. І в результаті швидка має робити вибір: куди їхати, кого привезти і як доставити в лікарню. У нас є нарощування ліжок з киснем. Сьогодні в системі охорони здоров'я значно більше ліжок [Станом на 12 жовтня в Україні загальна кількість ліжок під ковід — 79,8 тис. — ред.], ніж було у 2020 році, навіть більше ніж було навесні 2021-го [У квітні 2021 року загальна кількість ліжок під ковід становила 72,1 тис. — ред.]. 

У нових протоколах лікування, зокрема, вже дозволяється киснева терапія під час амбулаторного лікування, закупили майже 15 тис. кисневих концентраторів. Але система охорони здоров'я не гумова, що б ми не робили і скільки б ліжок не доставляли, це не допоможе, якщо не будемо вакцинуватися. 

Повірте, всі ризики, які можуть виникнути після щеплення, не зрівняються з тими, які виникають, коли невакцинована людина інфікується і якщо система охорони здоров'я перевантажена.  

Повну версію інтерв'ю читайте на сайті hromadske.ua