Систему раннього виявлення туберкульозу на Черкащині необхідно посилити та адаптувати до сучасних стандартів – Ігор Кузін
Наразі на рівні кожної області працюють координаційні ради, які опікуються питанням подолання туберкульозу і ВІЛ-інфекцій. Зокрема, у Черкаській області триває системна робота щодо виявлення туберкульозу, що допомагає вчасно діагностувати нові випадки та адаптувати регіональну стратегію подолання захворювання до особливостей області.
Черкащина має потужний потенціал: достатню медичну інфраструктуру та кваліфікованих спеціалістів, при цьому необхідно посилити координаційну функцію регіонального фтизіопульмонологічного медичного центру. Такі висновки за результатами виїзного засідання Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу до Черкаської області.
«Враховуючи, що під час війни Черкащина стала прихистком для 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб, протидію та скринінг туберкульозу на ранніх етапах необхідно посилювати: змінювати підходи та впроваджувати нові стандарти і практики, які передбачені та прописані у новому Законі щодо подолання туберкульозу. Війна прогнозовано вплине на погіршення епідеміологічної ситуації, тому вже зараз маємо зосередити й обʼєднати зусилля для подолання туберкульозу як захворювання, що несе велику загрозу громадському здоровʼю та піддається ефективному лікуванню», – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар під час робочої поїздки до Черкаської області на засіданні координаційної ради протидії ВІЛ та туберкульозу Ігор Кузін.
Українці можуть безоплатно отримати медичну допомогу у разі туберкульозу в будь-якому функціонуючому ТБ-закладі країни. Скринінг на туберкульоз доступний і на рівні первинної ланки медичної допомоги.
З початку війни на регіональних рівнях було створено систему раннього виявлення туберкульозу, зокрема серед внутрішньо переміщених осіб. Загалом 395 тисяч українців, які вимушено покинули свої домівки та входили у групу ризику або мали симптоми захворювання, – пройшли скринінг.
Враховуючи системні зміни в рамках Глобальної стратегії протидії туберкульозу та новий Закон щодо подолання туберкульозу, на рівні кожної області буде визначено головний лікувальний заклад, який надаватиме повний комплекс необхідних медичних послуг за Програмою медичних гарантій для пацієнтів та проводитиме політику запобігання і профілактики туберкульозу.
Крім того, з боку координаційних рад та громадських організацій міжсекторальна співпраця на рівні регіонів також буде посилена, зокрема щодо розʼяснення у громадах способів поширення інфекції, сучасних методів лікування та медичних гарантій з боку держави.