Система охорони здоров’я готова до будь-яких подій надзвичайного характеру – Віктор Ляшко
МОЗ і заклади охорони здоров’я працюють у звичному режимі та надають медичну допомогу всім, хто її потребує. І так буде завжди. Заявив сьогодні міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко під час брифінгу в агентстві Укрінформ.
Наразі визначені конкретні завдання щодо забезпечення надання медичної допомоги як Збройним силам України, так і цивільному населенню. І МОЗ постійно працює над посиленням спроможності медичної мережі для надання такої допомоги.
«Система охорони здоров’я готова до будь-яких подій надзвичайного характеру, – сказав очільник МОЗ. – І це ми довели за останні два роки. Два роки боротьби з коронавірусною інфекцією показали, як може діяти система, як може перепрофільовувати заклади охорони здоров'я під ті виклики і загрози, які виникають».
Два роки пандемії коронавірусу стали серйозним уроком для українських закладів охорони здоров’я. Була проведена велика робота. Створена потужна лабораторна та діагностична мережа, і найголовніше – оновлена ціла система інтенсивної допомоги з апаратами штучної вентиляції легень, з кисневими магістралями, з безперебійним стаціонарним постачанням кисню. Це дуже важливо для надання ургентної допомоги.
За останні два роки в Україні створено опорні лікарні у всіх регіонах. Кожна лікарня має відділення екстреної медичної допомоги, які забезпечені необхідним діагностичним обладнанням.
Спільно з обласними державними адміністраціями оновлено перелік закладів охорони здоров’я, які, за потреби, будуть надавати необхідну медичну допомогу Збройним силам України.
У комунальних закладах охорони здоров’я кожної області проведено інвентаризацію наявних ресурсів і засобів для надання медичної допомоги. У кожному з них, сформовано запас медикаментів, медичних виробів, розхідних матеріалів, інфузійних розчинів та ін. Вказаний запас оновлюється і постійно поповнюється.
В Україні працює 25 регіональних центрів екстреної медичної допомоги медицини катастроф, які забезпечують цілодобове надання екстреної медичної допомоги відповідно до Закону України «Про екстрену медичну допомогу».
Постійно оновлюється автопарк центрів екстреної медичної допомоги (ЕМД): лише у 2021 році було закуплено 1864 нових автомобілів.
Відпрацьовано механізм аеромедичної допомоги і за потреби наші бригади готові повітряним транспортом спільно з Нацполіцією використовувати ресурси аеромедичного транспорту.
МОЗ проведено моніторингові візити в заклади охорони здоров’я прикордонних областей. Ми володіємо інформацією щодо їх спроможності до надання медичної допомоги. Надані рекомендації територіальним департаментам охорони здоров’я щодо посилення спроможності цих закладів.
ОДА, які у випадку надзвичайних дій координують усю роботу на певній території, проводять аудит закладів охорони здоров’я в частині їх готовності до розвитку будь-яких подій. Кожна ОДА має відповідний план дій.
До того ж Україна має потужну підтримку міжнародних партнерів, волонтерських організацій та громадянського суспільства.
«Ми сильніші, ніж у 2014 році, бо маємо досвід та зовсім інший рівень готовності як до інформаційних, так і до безпекових загроз, що виникають. Україна – єдина, а система Міністерства охорони здоров'я готова до будь-яких сценаріїв розвитку подій», – підсумував міністр.