Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Шість років закону про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення

19 жовтня 2017 року Верховна Рада ухвалила Закон “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”, який став базовим для впровадження якісної, доступної та безоплатної меддопомоги українцям. Ключовим елементом реформи фінансування системи охорони здоров'я став новий орган — Національна служба здоров'я.

6 років тому були закладені основи трансформації медичної системи та передумови для впровадження Програми медичних гарантій. Вона змінила стару неефективну систему субвенцій, на прозору і зрозумілу Програму медичних гарантій, в центрі якої нарешті опинилася людина та її медичні потреби.  Медичні заклади отримали більше управлінської свободи та можливість ефективніше використовувати ресурси. 

“Якісна, доступна та безоплатна медична допомога для українських пацієнтів — такою є глобальна мета всіх трансформацій в сфері охорони здоров'я, які ми крок за кроком впроваджуємо. Запуск програми медичних гарантій відбувався саме для цього. Те, що гроші ходять за пацієнтом, стало стимулом для медичних закладів працювати більш ефективно. Всі зрозуміли, що запорукою їх успіху є вибір пацієнта. Пацієнт нарешті став центральною фігурою в системі, а його потреби орієнтиром для розвитку. За ці роки вдалося багато зробити. Маємо багато планів для подальшого удосконалення. Рухаємося вперед, аби Україна мала сучасну якісну медицину.” - підкреслив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Ці кроки допомогли медичній системі України зберегти стійкість під час криз: пандемії та повномасштабної війни. 

Зміни у питаннях фінансування призвели до того, що медичні заклади отримали більше самостійності у питаннях управління та використання коштів. 486 016 827 839 гривень – саме таку суму НСЗУ виплатила медичним закладам за шість років.

Також було створено систему моніторингу за виконанням Програми медгарантій. А розширення програми реімбурсації “Доступні ліки” зробило можливим безоплатне отримання ліків пацієнтами. За шість років 4 298 265 пацієнтів скористались програмою реімбурсації.

“З впровадженням Програми медичних гарантій, лікарня перетворилася з бюджетної установи, яка освоює виділені державою кошти, на підприємство, яке заробляє ці гроші, надаючи громадянам якісні послуги. Головна перевага реформи – гроші ходять за пацієнтом, а не утримуються ліжка в лікарнях. Тепер пацієнт має чітко визначений перелік та обсяг медичних послуг і ліків, які гарантує держава, право обирати лікаря та лікарню, в якій може отримати безоплатні послуги, електронні інструменти: направлення та рецепти, електронні висновки про народження та медвисновки про тимчасову непрацездатність. Програма медичних гарантій і надалі розширюватиметься і удосконалюватиметься новими напрямками в інтересах пацієнта. Вже в 2024 році буде впроваджено пакет з трансплантації, а також пакет з допоміжних репродуктивних технологій”, – зазначила голова Національна служба здоров'я України Наталія Гусак.

Також медична система стала більш діджиталізованою шляхом створення Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) та інших електронних інструментів.