Що потрібно знати про хворобу Альцгеймера
Понад 50 мільйонів людей у світі мають деменцію (розлад, що характеризується зниженням розумових функцій). За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 2030 року кількість випадків деменції зросте до 82 мільйонів, а до 2050 року — до 152 мільйонів.
У 60 – 70% випадків деменцію спричиняє хвороба Альцгеймера. До Всесвітнього дня поширення інформації про цю хворобу розповідаємо про те, що це за захворювання, якими є його ознаки та як можна попередити його розвиток.
Хвороба Альцгеймера — це захворювання, що прогресує. Воно починається з поступового погіршення пам’яті та розумових здібностей і може призводити до повної втрати здатності до самообслуговування та здатності комунікувати, а отже — до соціальної дезадаптації. У процесі прогресування хвороби Альцгеймера уражаються структури головного мозку, що призводить до порушення функцій психіки: довготривалої пам’яті, мислення та мовлення.
Вчені не знають достаменно, що саме спричиняє хворобу Альцгеймера. Ймовірно, є чинники, що підвищують ризик її виникнення: вік (найвідоміший чинник) та сімейний анамнез (дослідники припускають, що генетика теж може зіграти певну роль у розвитку хвороби Альцгеймера). Водночас, зменшити ризик виникнення хвороби Альцгеймера, ймовірно, допомагає здоровий спосіб життя. Дослідники також вивчають, чи можуть впливати на розвиток хвороби Альцгеймера рівень освіти, особливості харчування та стан навколишнього середовища.
Зміни в мозку можуть розпочатися за кілька років до появи перших симптомів. Утім, є ознаки, на які важливо звернути увагу і звернутися до лікаря:
- дезорієнтація в часі та просторі;
- труднощі у виконанні повсякденної роботи;
- повторення однотипних запитань та постійне уточнення вже відомої інформації;
- складності в процесі ведення діалогу та порушення мовлення (логічності, послідовності);
- проблеми в запам’ятовуванні розташування речей;
- проблеми з підрахунком;
- різкі зміни настрою та поведінки;
- втрата здатності мислити раціонально та ухвалювати рішення;
- складнощі в орієнтації в просторі, розрізненні кольорів та контрастності, поява проблем із читанням та керуванням автомобілем;
- припинення трудової та соціальної активності.
Чи можна вилікувати хворобу Альцгеймера та як їй запобігти?
Терапії для подолання деменції і хвороби Альцгеймера як однієї з найпоширеніших форм немає. Лікарські засоби перебувають на різних стадіях клінічних випробувань. Основна форма допомоги людям із хворобою Альцгеймера — вчасна діагностика та турбота близьких.
Якщо ви запідозрили у своєї близької людини перші прояви хвороби Альцгеймера або ж порушення розумової діяльності, зверніться по медичну допомогу.
Основні цілі медичної допомоги людині, яка має деменцію:
- рання діагностика;
- оптимізація фізичного здоров’я, когнітивних здібностей, активності і благополуччя;
- діагностика та лікування супутньої фізичної патології;
- надання інформації та соціально-психологічної підтримки для тих, хто здійснює догляд за людьми з хворобою Альцгеймера, а також членам сімей.
Оскільки функціональні особливості роботи головного мозку змінюються з віком, більшість хворих — старші 65 років. Хвороба Альцгеймера є однією з причин інвалідності та несамостійності людей старшого віку. Однак, варто розуміти, що вона не є нормою чи формою старіння.
Причини розвитку деменції невідомі, але є загальні поради щодо її профілактики:
- Ведіть здоровий спосіб життя та відмовтеся від шкідливих звичок.
- Вчасно лікуйте зуби й не допускайте хвороб ясен — бактерії Porphyromonas gingivalis ймовірно можуть бути причиною хвороби Альцгеймера.
- Контролюйте артеріальний тиск, зменшіть споживання солі, цукру та підтримуйте здорову вагу.
- Тренуйте мозок та розвивайте пам’ять — читайте, розв’язуйте кросворди, вивчайте вірші.
- Більше спілкуйтеся. Спілкування — це активна розумова діяльність, зокрема, концентрація уваги та стимуляція пам’яті.