Розширення медичних послуг для ветеранів: МОЗ, Мінветеранів і НСЗУ презентували пілотний проєкт
21 листопада 2024 року Міністерство охорони здоров’я України спільно з Міністерством у справах ветеранів України та Національною службою здоров’я України презентували новий пілотний проєкт, спрямований на розширення доступу до медичних послуг для ветеранів війни.
“Ветерани значно частіше стикаються з хронічними захворюваннями, ніж цивільні. Умови служби, вплив токсичних речовин і тривалі фізичні навантаження призводять до широкого спектра проблем зі здоров’ям. І ми, як держава, маємо реагувати на потреби людей, які ризикували своїм життям і здоров’ям заради нашої свободи і незалежності. Тому МОЗ, НСЗУ та Мінветеранів розробили пілотний проєкт, який передбачає розширення переліку гарантованих державою, а отже безоплатних, медичних послуг для ветеранів на первинній ланці. Розширений обсяг послуг включатиме додаткові діагностику, лікування, реабілітацію та психологічну допомогу.”
“Створення умов для забезпечення належного захисту здоров'я ветеранів є одним із ключових пріоритетів нашої діяльності. На здоровʼя під час бойових дій впливають фізичні перенавантаження, стрес, відсутність режиму, контузії, поранення та багато іншого, тож ми маємо забезпечити для ветеранів розширені додаткові умови при поверненні. Дякую керівництву Міністерству здоров'я України та Національній службі здоров'я України за оперативну реакцію на нашу пропозицію та співпрацю.”
Новий пакет послуг включатиме низку медичних і соціальних заходів, які наразі не надаються на рівні первинної медичної допомоги.
Зокрема, йдеться про індивідуальний план обстеження та лікування, скринінг хронічних захворювань, амбулаторну реабілітацію травм опорно-рухового апарату, розширену психологічну підтримку, підтримку в подоланні залежностей, консультації фахівців із супроводу.
Проєкт передбачає консультування ветеранів фахівцями із супроводу ветеранів. Вони надаватимуть інформацію щодо доступу до медичних та соціальних послуг, пільг, організації взаємодії з волонтерськими та громадськими організаціями для соціальної інтеграції ветеранів, вирішення житлових та матеріальних питань, адаптації до цивільного життя. Такі консультації ветерани зможуть отримати безпосередньо в медзакладі «первинки».
Скористатися розширеним пакетом послуг зможуть ветерани війни (звільнені з військової служби учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни)
Для цього необхідно буде мати укладену декларацію з сімейним лікарем медзакладу «первинки», що має відповідний договір з НСЗУ.
На заході також були присутні заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Порхун, голова НСЗУ Наталія Гусак, Радник-Уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко, військовий, засновник ГО “Принцип” Масі Найєм, голова координаційної ради благодійної організації “100% життя” Дмитро Шерембей, директорка ГО “Юридична Сотня" Юлія Морій.
Нагадаємо, що МОЗ та НСЗУ з 2024 року впроваджують подібний пілотний проєкт, що передбачає надання безоплатних послуг із зубопротезування та зуболікування для ветеранів, учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Наразі проєкт охоплює 23 області країни. Лідерами за кількістю закладів охорони здоровʼя, які уклали договори за відповідними пакетами зуболікування, є Полтавська Харківська та Тернопільська області. Загалом 332 медичні установи законтрактовані з Національною службою здоровʼя України.
За сім місяців роботи пілотного проєкту безоплатними послугами зуболікування скористалося понад 8 000 пацієнтів, а зубопротезування — більш як 4 000 військовослужбовців та ветеранів.
Ще одну послугу для військовослужбовців та ветеранів впровадять з 2025 року. Близько 190 млн грн бюджетних коштів у 2025 році спрямують на забезпечення прав військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство (материнство) — на забір, кріоконсервацію та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців, що гарантуватиметься державою.