Роман Ілик: Система 2D-кодування має стати обов’язковою для всіх ліків в Україні
Цей інструмент дозволить не лише звільнити ринок лікарських засобів від фальсифікату і контрафакту, але й гарантувати кожному громадянину України лікування препаратами належної якості.
Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик під час круглого столу в Одесі, що пройшов на базі фармкомпанії "Інтерхім", єдиному на сьогоднішній день підприємстві в Україні, яке вже запровадило систему нанесення 2D-кодів на кожну упаковку готового лікарського засобу для подальшого їх відстеження.
“Впровадження 2D-кодування – це дуже потужний інструмент, впровадження якого повністю може змінити наше усвідомлення і реальність існуючого ринку лікарських засобів в Україні. Адже він не лише гарантуватиме, що препарат не є фальсифікований, протермінований чи завезений до країни з порушенням норм, але й захистить відповідальний фармацевтичний бізнес. Обов’язкове кодування буде впроваджуватися паралельно з автоматизованою системою відстеження обігу лікарських засобів, інформаційною базою даних, де міститиметься уся інформація про кожну упаковку препарату – від фактичного виробництва до конкретного пацієнта, що його придбав у аптечному закладі”,- зазначив заступник міністра.
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, нині кожна 10 упаковка препарату в країнах з низьким та середнім доходом є фальсифікованою. Аналогічна статистика стосується і контрафактних лікарських засобів – препаратів, що потрапляють на український ринок незаконно або без належної перевірки.
“Отже, теоретично, шляхом простого математичного підрахунку - бути якісними можуть у кращому випадку лише 8-9 із 10 препаратів. Безконтрольний обіг рецептурних препаратів в Україні спонукає до збільшення самолікування. Це один із флагманів причин ускладнень та передчасної смертності в Україні. Як ви знаєте, відсоток людей, що займаються самолікуванням, в Україні складає близько 69%”, - зазначив Роман Ілик.
Політика 2D-кодування лікарських засобів не нова. Вона успішно реалізується в багатьох країнах світу. З лютого 2019 року стане обов’язковою нормою для країн Європейського союзу.
Бачення Міністерства охорони здоров’я полягає у тому, що обов’язкове кодування буде запроваджуватися поступово протягом 3 років:
- у перший рік – для усіх ліків, що беруть участь у програмі “Доступні ліки”;
- на другий рік політика торкнеться усіх препаратів, що лікують пріоритетні захворювання, а отже містяться в державних програмах;
- на третій рік – для усіх лікарських засобів без виключення, що реалізовуються в Україні.
Натомість одна із пропозицій фармвиробників передбачає іншу поетапність запровадження політики: перший рік – для всіх препаратів іноземного виробництва, у другий – для всіх, що використовуються у госпітальному лікуванні, а на третій рік – для всіх без виключення.
Щодо контролю за обігом препаратів та механізму, як наповнюватиметься загальна інформаційна система, – міністерство планує працювати з нею за таким алгоритмом:
- Аптечний заклад, склад медзакладу та відповідальні особи медзакладів щодня передаватимуть інформацію щодо отриманих лікарських засобів із зазначенням унікальних кодів упаковок до автоматизованої системи відстеження обігу лікарських засобів.
- Учасники обігу лікарських засобів (дистриб’ютори, аптеки, медзаклади тощо) щодня передаватимуть в автоматизовану систему відстеження обігу лікарських засобів інформацію щодо повернення, терміну придатності, псування, втрату або утилізацію лікарських засобів.
- Орган контролю отримуватиме та аналізуватиме інформацію щодо руху лікарських засобів – від виробника або імпортера до кінцевого пункту реалізації.
Представники фармкомпаній, що брали участь в круглому столі, підтримують ініціативу міністерства. Є деякі дискусійні питання щодо технологій, методів відстеження та перехідного періоду, які учасники виявили бажання ще детально спільно пропрацювати.
Досвід компанії “Інтерхім” свідчить, що завдяки 2D-кодуванню вже протягом трьох років вони збирають реальну інформацію щодо попиту на їхню продукцію в кожному регіоні та планують обсяги виробництва на наступний рік. Окрім цього, купивши препарати їхнього виробництва, можна переконатися в їхній справжності та якості. Необхідно просто відсканувати унікальний код упаковки та ввести комбінацію символів з екрану телефона у відповідне поле на окремій сторінці на сайті компанії.
Найближчі кроки МОЗ України – внесення змін до нормативно-правових актів, що стануть підґрунтям для впровадження політики. Як зазначила Марина Слободніченко, зовнішній правовий експерт МОЗ України з впровадження системи відстеження лікарських засобів, впровадження системи 2D-кодування відповідає окремим директивам Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і тому є реальним втіленням євроінтеграційного вектору нашої держави. Однак для реального впровадження цієї політики необхідно внести деякі зміни в чинне законодавство і нормативно-правові акти.