Робота лікарів «первинки» в мобільних бригадах стала потужним інструментом покращення доступності меддопомоги – Олександра Машкевич
Днями відбулася конференція з обговорення результатів роботи мобільних команд первинної медичної допомоги (ПМД) у 7 областях України протягом вересня – грудня 2022 року. Така робота здійснюється у межах проєкту із забезпечення доступності послуг ПМД в гуманітарних екстрених ситуаціях. Проєкт реалізується Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні у співпраці з Міністерством охорони здоров’я та у партнерстві з Академією сімейної медицини України (АМСУ).
«Кожен регіон України зазнав впливу повномасштабного вторгнення, усі ми стикнулися з новими викликами. Проте наша позиція непохитна: кожен українець навіть попри війну (і особливо в умовах війни), попри віддалене проживання від великих міст, соціальний стан тощо має мати доступ до медичної допомоги. Тож робота лікарів “первинки” в мобільних бригадах на деокупованих територіях та у віддалених населених пунктах стала потужним інструментом покращення доступності такої допомоги», – сказала Олександра Машкевич, директор департаменту медичних послуг МОЗ України.
Протягом трьох місяців лікарі МПД здійснили 474 візити у громади та надали майже 14 тис. консультацій пацієнтам у віддалених місцевостях Волинської, Черкаської та Хмельницької областей та на деокупованих територіях Київської, Сумської, Чернігівської та Харківської областей. Переважно пацієнтами мобільних бригад були люди старші за 60 років (із них приблизно 10 % – внутрішньо переміщені особи). Основна причина звернень пацієнтів – хронічні неінфекційні захворювання (87 %), із них у 68 % випадках була надана медична допомога з приводу артеріальної гіпертензії, що потребувала медикаментозної корекції. Понад половину пацієнтів (56 %) мали діагностовані раніше ішемічну хворобу серця, інсульт або інфаркт міокарда. 23 % пацієнтів, які звернулися по допомогу, мали цукровий діабет.
Лікарі також здійснювали призначення медикаментів із 10 наборів ВООЗ для лікування неінфекційних захворювань. До таких наборів входять 18 різних препаратів, які були безоплатно передані проєкту для забезпечення потреб 300 тис. людей протягом трьох місяців. Загалом лікарі здійснили майже 35 тисяч призначень та безоплатно надали пацієнтам життєво необхідні ліки.
Під час панельних дискусій МОЗ, НСЗУ, ВООЗ та АСМУ дискутували різні підходи до можливого перегляду Програми медичних гарантій для забезпечення доступу населення у віддалених регіонах до ПМД. Це була перша подібна дискусія, яка дозволила почути думки лікарів та керівників закладів ПМД.
Доктор Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні, зазначив: «Ця ініціатива, яка діє з травня 2022 року, спрямована на покращення доступу пацієнтів до первинної медичної допомоги через роботу мобільних медичних команд, що надають послуги в громадах 7 регіонів та реагують на комплексні потреби населення у сфері охорони здоровʼя в надзвичайних ситуаціях. Ця ініціатива є унікальною, оскільки вона базується на потенціалі первинної медичної допомоги, наявної в Україні, і водночас розширює послуги та доповнює необхідними ліками, щоб забезпечити пацієнтам із багатьма хронічними потребами доступ до послуг».
Зважаючи на позитивну оцінку попередніх результатів проєкту та вивчені уроки, ВООЗ та АСМУ планують продовжити реалізацію проєкту у п’яти областях України, які постраждали та страждають від війни. Такий підхід дасть змогу проаналізувати та оцінити послуги ПМД у мобільному форматі та продовжити мультисекторальний діалог щодо роботи такої моделі в Україні.