Реалізація проєктів з профілактики та додаткова кампанія з вакцинації проти дифтерії та правця — пріоритетні завдання для ЦКПХ
Розвивати проєкти з профілактики неінфекційних захворювань, посилити систему епідмоніторингу та оцінки ризиків на рівні громад та використовувати підходи до ранньої діагностики вірусних захворювань, протидії та поширенню ВІЛ-інфекцій й туберкульозу на рівні своїх областей — це частина завдань, які стоять перед керівниками обласних центрів контролю та профілактики хвороб до кінця року. На цьому під час 6-ї спільної наради щодо розвитку системи громадського здоровʼя Міністерства охорони здоровʼя України, Центру громадського здоров’я України з керівниками обласних центрів контролю та профілактики хвороб (далі — ЦКПХ) наголосив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
“Фахова і своєчасна оцінка епідризиків та моніторинг показників безпеки навколишнього середовища, реакція на біологічні загрози та надзвичайні ситуації, які негативно впливають на здоровʼя українців, залишається постійними і пріоритетними напрямами роботи центрів контролю та профілактики хвороб. Для цього триває системна робота як на рівні оновлення нормативно-законодавчої бази, так і посилення центрів сучасним обладнанням та реагентами, проходить безперервне навчання наявних фахівців та підготовки нових. Це дозволяє покроково розвивати ефективну систему громадського здоров’я: масштабуючи кращий регіональний досвід та унікальні підходи у загальнонаціональну систему, тим самим посилюючи її.”
Протягом 10 сесій учасники наради презентувати та дискутували про успішні пілотні проєкти, які впроваджували в громадах своїх областей. Це співпраця обласних ЦКПХ з міжнародними організаціями, спільна робота за пріоритетним для МОЗ напрямом профілактики, зокрема реалізація регіональних ініціатив у боротьбі з тютюнопаління та алкоголем, особливо, серед підлітків. Отриманий досвід дозволить посилити та вдосконалити контроль епідситуації та оцінку ризиків від окремих громад до національного рівня.
Під час наради учасники обговорили зміни в законах та оновлення нормативної бази у сфері громадського здоров’я, розбудову лабораторної бази центрів, необхідної для розбудови ефективної системи громадського здоров’я України, на основі оцінки результатів областей. Координація тестування на ВІЛ на рівні регіону, гнучкі підходи до епідмоніторингу в різних областях з огляду на географію та воєнні виклики, оцінка ризиків виникнення захворювань в окремих громадах та нові підходи дослідження навколишнього середовища. Зокрема, центри контролю та профілактики хвороб на постійній основі проводять моніторинг радіаційного фону, стану питної води та води з поверхневих водойм та здійснюють епіднагляд за холерою й епідрозслідування в разі виникнення спалахів інфекційних захворювань або підозр на такі захворювання, як поліомієліт, кір, сальмонельоз та інші.
Нагадаємо, 1 жовтня 2023 р. вступив у дію Закон України № 2573 «Про систему громадського здоров’я», який дозволяє створити комплексну систему громадського здоров’я та інтегрувати її в європейську мережу відповідно до світових стандартів. Закон гарантує кожній людині безпечні для здоровʼя і життя харчові продукти, питну воду, довкілля, умови праці, навчання, виховання, побуту, дозвілля, відпочинку. Водночас він зобов’язує громадян піклуватися про своє здоровʼя, здоровʼя і гігієнічне виховання дітей; не шкодити здоровʼю інших тощо. Запобігання розвитку хвороб і контроль над ними також передбачені угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.