Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Медичний канабіс
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
Контакти

Реабілітація в дії: на Івано-Франківщині реабілітують військового, який у війні втратив кінцівку

Чернівчанину Андрію Дашкевичу — 35, він є військовим та понад півтора року проходив службу у Збройних силах України. Тяжкі осколкові поранення чоловік отримав під час виконання бойового завдання на околиці Бахмута. 

Тоді неподалік від них розірвалася ворожа артилерійська міна, внаслідок чого захисник втратив кінцівку та отримав інші ушкодження. Зараз військовий проходить лікування та реабілітацію в одному з медзакладів Івано-Франківщини та планує якнайшвидше відновитись. 

«Спочатку думав: ось-ось — і побачу Бога. Не було ні страху, ні розпачу, ні жалю. Ні за цим життям, ні за рідними, ні за сином, ні за дружиною... Просто я бачив побратимів, які затихли в мене на очах, і думав, що зараз і моя черга настане», — розповідає Андрій про свої думки на полі бою після того, як потрапив під обстріл. 

Вдруге чоловік потрапив під обстріл вже під час евакуації. У результаті поранення у чоловіка були поламані ребра та пробиті легені. Він згадує, що тоді думка про смерть повернулася.

«Подумав, що почну задихатися. Дихати було важко, ставало все гірше й гірше...», — згадує Андрій Дашкевич. 

А пізніше прибула інша евакуаційна група, яка й евакуювала військового та транспортували до стабілізаційного пункту. Саме там медики констатували, що кінцівка відмерла й потрібна ампутація. 

Далі була дорога до госпіталю у Дніпрі, де військовому ампутували ногу. Перші дні чоловік був на сильних знеболювальних. До ампутованої ноги був підключений ВАК-апарат для вакуумної терапії ран, а з пробитих легенів — виведені дренажні трубки. Тож близько трьох тижнів він був лежачим. 

Згодом чоловіка направили до Івано-Франківська для подальшого лікування та реабілітації. У торакальному відділенні медзакладу йому зробили ще одну операцію і вже після неї Андрій почав підводитись та ходити на милицях. 

Зараз він проходить курс реабілітації. Розповідає, що найбільше після поранення йому докучає фантомний біль. З’являється він у підошві тієї ноги, якої немає, і проявляється по-різному. І саме з ним йому приходиться найбільше боротися.

Лікарі зазначають, що для лікування фантомного болю у військових з ампутованими кінцівками у медзакладі застосовують дзеркальну терапію.  

«У нас є пересувне дзеркало, ми закриваємо сторону, де ампутована нижня кінцівка, і залишаємо відкритою ту, де кінцівка збережена, — пояснює фізичний терапевт Максим Пащин. — Андрій дивиться на цю кінцівку і на дзеркало. Таким чином ми створюємо ілюзію та обман головного мозку, що в Андрія є дві кінцівки».  

Такі заняття починаються зі згинання-розгинання стопи та кругових обертів. Далі залучають коліно та кульшовий суглоб. Тривалість такого заняття зазвичай складає 15-20 хвилин, двічі на день. 

Дзеркальна терапія призначається індивідуально та є доповненням до індивідуальної програми реабілітації. Разом із нею використовують також фізичну активність, силові навантаження тощо. 

Зараз захисник прагне якнайшвидше відновитися та попри важке поранення ставить перед собою мету — якнайшвидше повернутися до повноцінного життя та виховати сина достойною людиною. 

Андрій Дашкевич є одним із героїв фотопроєкту «Сталеві духом». 

Довідка: МОЗ нагадує, що Програму медичних гарантій було розширено новими пакетами, зокрема «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в стаціонарних умовах» і «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах». 

Відтак, у законтрактованих НСЗУ лікарнях працюють професійні мультидисциплінарні команди. До реабілітаційного процесу долучені лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, психологи тощо. 
Обрати один із медичних закладів, законтрактованих НСЗУ, можна самостійно. Також наголошуємо, що всі послуги з реабілітації — безоплатні та повністю покриваються НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій. Більш детально ознайомитися з механізмом отримання реабілітаційної допомоги можна за посиланням.