Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Психологічну та психіатричну допомогу можна отримати безоплатно у майже 1500 медзакладах України

Психічне здоров’я викликає у людей таку ж стурбованість, як бідність, кліматичні зміни та зростання цін. Респонденти дослідження* також вважають, що психічне здоров’я в наступні 5 та навіть 20 років залишатиметься серед основних викликів. При цьому лише кожен 50-й випадок психічних розладів серед українців є діагностованим – через низький відсоток звернень до фахівців.

МОЗ в рамках Всеукраїнської програми ментального здоровʼя за ініціативи Олени Зеленської впроваджує конкретні механізми задля наближення психологічних послуг до громадян. Так, нині 10 000** лікарів (психіатри, психологи, психотерапевти, наркологи, терапевти, педіатри, лікарі загальної практики та ін.) у 1465 медзакладах (за 3 753 місцями надання медпослуг) в Україні надають психологічну та/або психіатричну допомогу.

При цьому вже понад 670 медзакладів первинної меддопомоги надають базові психологічні послуги за підписаним контрактом із Національною службою здоровʼя України на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги», що був запроваджений наприкінці минулого року.  

За цим пакетом пацієнт (дорослий або дитина) може безоплатно отримати ранню діагностику та базову психологічну допомогу. Зокрема, в межах згаданого пакета сімейний лікар, педіатр чи терапевт може:

  • провести оцінку психічного стану пацієнта, 
  • надати медичну та психологічну допомогу пацієнтам із розладами психіки, 
  • здійснювати фармакологічні й психосоціальні втручання, у т. ч. надавати короткострокову психологічну допомогу тощо. 

Знайти найближчий до вас медзаклад, де надають послуги з охорони психічного здоровʼя, можна на інтерактивній карті надавачів меддопомоги за напрямом «Психологічна і психіатрична допомога». Детально про те, як скористатися картою, ми писали раніше.

Якщо скористатися картою немає можливості, зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 або контакт-центру МОЗ за номером 0-800-60-20-19. 

Нагадаємо, що триває навчання медпрацівників для спрощення доступу громадян до психологічної допомоги на «первинці». Так, лише в онлайн-форматі курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» пройшли близько 40 000 медиків.

* Міжнародне дослідження про ментальне здоровʼя, яке було проведено у серпні 2023 року в 11 країнах світу і презентоване на Третьому саміті перших леді і джентльменів .

** Станом на кінець вересня 2023 року. Актуальні дані можна переглянути на дашборді .